سالی‌ یکبار حَضراتِ والدینِ بنده (که خداوند سالم نگرِشان دارد و به پدر و مادرِ شما نیز عُمر دهد) از اُورَنج کانتی کالیفرنیا شال و کُلاه کرده و به اُروپا می‌‌آیند تا در ابتدا مرا ببینند و سپس به سوئیس، اِنگلستان و ایتالیا روند تا اقوام را زیارت کنند. سیزده به درِ هر سال ایشان در خانهٔ من هستند و طبقِ رسمِ هر ایرانی؛ ما نیز به پلو و ماهی‌ خوری می‌‌پردازیم.

طباّخی مادرم حرف ندارد، هر چند که در آن سالهای دور که هنوز در شمیران بودیم؛ دو آشپز داشتیم که یزدان را سپاس هیچگاه خوراک نه‌ شور میشد و بی‌ نمک ! مادرِ جانِ من سبکِ خاّصی‌ در تهیه خوراک دارد که اصلاً شباهتی به سبکِ جدیدِ من ندارد ولی‌ با این حال با هم قرار گذاشتیم که هرگاه به خرابهٔ من تشریف می‌‌آورد؛ آشپز من باشم و ایشان در مقاطعِ  دیگر خانمی خودش را بِکند، حضرتِ خان بابا (پدر جانم) از سالهایی دور گوشتِ قرمز نمی‌خورد و پرندگان و هر چه که در دریا و اقیانوسِ خدا وولْ می‌‌زند را نوشِ جان می‌کند، بنابرین ایشان از هوادارانِ قوی حضرتِ عالی‌ موچول خانْ که بنده باشم هستند.

این‌بار برای سیزده به در (قبل از عَلف گِره زدن و حرف برای فامیل درآوردن!) تصمیم گرفتم سالمون و سبزی پلو به روشِ خودم را طبخ کنم،همانطور که می‌‌دانید ماهی سالمون کم کالری بوده و مقدار آن ناچیز است ولی سرشار از پروتئین و اسیدهای چربِ ضروری امگا ۳ است. به دوستان همیشه سفارش می‌‌کنم که ماهیانِ شکارچی را بیشتر بِخورند (ماهی‌ شکارچی مانند: سالمون، گربه ماهی‌، شمشیر ماهی‌، دُلفین، ماهی‌ تُن مدیترانه و باراکودا) ، این ماهی‌‌ها؛ ماهی‌‌های کوچک، خرچنگ‌ها و صَدف می‌‌خورند و از ماهی‌‌های دیگر سالم تر هستند. به آقایونِ بالای چهل سال و خانمهای بالای ۵۰ سال اِخطار می‌کنم که زمانِ گوشتِ قرمز خوری آنها دِگر به پایان رسیده است و اگر می‌‌خواهند عمری طولانی داشته باشند و همچنان با همسرِ خود عِشق بازی جانانه کنند؛ روی به سالم خوری بیاورند.

فراموش نکنید که ماهی سالمون برای کاهشِ اِسترس مفید است و عملکرد مغز را تَقویت می‌کند و مقدار کُلسترول بَدْ را نیز کاهش می‌دهد.

طبخِ سبزی پلو کاری سَهل است و فقط سفارش می‌کنم که از سبزیجاتِ تازه در آن استفاده کنید، حتی می‌‌توانید شِبت تازه را زمانی‌ که پلو هنوز مشغولِ دَم کشیدن است؛ کاردی کرده و به رویش ریخته و قاطی کرده و نوشِ جان کنید.

بهترین راهِ پختِ سالمون (برای هر نفر یک تکّه کافیست، اگر در اَمرِ چاقو کشی‌ اُستادید؛ ماهی‌ را کامل خریداری کرده و خودتان بِبُرید وگرنه اِجازه دهید ماهی‌ فروش این کار را برایتان انجام دهد، پوستِ ماهی‌ را دور اندازید، خانمها آن را بِخورند که سرشار از هورمون‌های سلول ساز است) طبخ آن بدون روغن و با معجونِ روغنی خودِ ماهی است، برش های ماهی را در سینی فِر (تنور) گذاشته و آن را در درجهٔ حرارت ۲۰۰º داخلِ فر قرار دهید. توّجه داشته باشید که بعد از گذشت ۱۰ دقیقه، هر ۵ دقیقه یک بار به ماهی سَرکی بزنید تا ماهی در دمای فر نسوزد. بعد از اینکه ماهی ها کاملاً طلایی و یا نارِنجی رنگ شدند؛ آمادهٔ خوردن هستند.

می‌ توانید به اَنواعِ مختلف این ماهی‌ را نوشِ جان کنید، سبکِ موردِ علاقهٔ من این است که در تصویر مشاهده می‌کنید، فلفلِ سرخ ایتالیائی با سیر در کنارِ سالمون (طبخ شده و یا سُرخ شده، آب‌پَز نیز می‌‌توانید این را آماده کنید).

 تُرشی پیاز (پیازِ تازهٔ کوچکِ فرانسوی با سِرکهٔ قرمز اِسپانیولی و نمک را چند روز در ظرفی‌ در بسته نگهداری کرده و سپس آنرا باز می‌کنید) ، پیازچه، زیتون سبز و سیاهِ یونانی، مارچوبهٔ تازه، تُربچهٔ قرمز و برگِ سبزی‌های مختلف... خَلاّق باشید تو را به جانِ هر کس که دوست دارید.

سالسای سبزیجات لیمای سبز باشد بهتر است تا با مزهٔ سالمون همخوانی کند، می‌‌توانید برای سالمون نیز سالسای ماستِ یونانی و یا خامه نیز اضافه کنید.

شَرابِ سپیدِ برای خوردن با انواعِ ماهی‌ همیشه توصیه می‌‌شود.

یک بارِ دیگر سالِ ۱۳۹۲ خورشیدی را به شما دوستان تبریک گفته و آرزوی سلامتی برایتان دارم ... پاینده باشید.