عمومی

دنبال کن


عضو از ۱۵ مهر ۱۳۹۱

آمریکایی‌ها هم سوسیس بندری ایران را دوست دارند‎‎

صفحه اینستاگرام روزنامه نیویورک تایمز آمریکا ـــ در یکی پست‌های جدیدش، به معرفی سوسیس بندری ایران پرداخته است.

در توضیح این پست نوشته شده است: نوعی سوسیس ـــ مربوط به بندرهای جنوب ایران؛ خانه این غذای خیابانی خوشمزه، شیوه آماده‌سازی سوسیس بندری کلاسیک ترکیبی است از سوسیسِ خوش‌عطر که با پیاز داغ و سس گوجه تفت داده شده و به علاوه چند نوع ادویه ـــ از جمله داغ و تند.
 

از شاه ایران برای تبلیغِ ویسکی بهره بردند

تصویری اصل از تبلیغ ویسکی بوشمیلز (این کارخانه از سالِ ۱۷۸۴ میلادی تا به حال ویسکی‌ در ایرلند شمالی‌ تولید می‌‌کند) ـــ که سلطان ناصرالدین‌شاه قاجار را در حالِ تست آن نمایش می‌دهد، سال ۱۸۸۹ میلادی.

گیتار، میوه‌ها و پارچ آب، همه در تهران

مواجهه با مجسمه‌های آفریقایی در حدود سال ۱۹۰۶ میلادی و نمایش مجموعه آثار سزان (پُل سِزان ۱۸۳۹ –  ۱۹۰۶، از تأثیرگذارترین نقاشان مدرن فرانسوی و همچنین یکی از برجسته‌ترین نقاشان پسادریافتگر) در سالب ۱۹۰۷میلادی ـــ عوامل اصلی سوق دادِن ژُرژ براک و پابلو پیکاسو به ابداع کوبیسم (زبانی نو در نقاشی مدرن) بین سالیان ۱۹۰۷ و ۱۹۱۴میلادی بود.

براک در این اثر با محدود کردن نقّاشی خود به رنگسایه‌ قهوه‌ای، اُخرایی و سبز و خاکستری بیشتر به فرم کارش تأکید می‌ورزد، او در حذف وحدت موضع ناظر، نقطه‌ی گریز، تابش نور، و خط افق از سزان پا فرا‌تر گذاشت، وی با تجزیه‌ی اشیا به عناصر هندسی و حجم‌گونه، فُرم را خودْسامان کرده و به آن تحرک می‌بخشید.

در سال ۱۹۱۱ میلادی براک شروع به گنجاندن حروف یا کلمات در ترکیب‌بندی‌ها کرد، هدف او تفسیر مفروضات یا استخراج یک فرم خاص از دل مفروضات نیست، بلکه او عناصر نابِ فرم را به کار می‌گیرد تا واقعیتی جدید بسازد؛ بدین سان، تصویر، خود به شیء تبدیل می‌شود، تابلوی گیتار، میوه‌ها و پارچ آب، در نسبت کارهای پیشین براک، کیفیت‌هایی که آثار کوبیست او را از آثار کوبیست پیکاسو متمایز می‌کرد، از جمله خصلت نقّاشانه ـــ آشکار‌تر می‌سازد.

از ژرژ براک، بیش از ۱۰ اثر در گنجینه‌ی موزه‌ی هنرهای معاصر تهران نگه‌داری می‌شود که علاوه بر اثر مذکور، می‌توان به هایمن نیز اشاره کرد.

کشف و ثبت بلندترین گلدان بیابانی جهان به ارتفاع ۲۱ متر در بیابان لوت

مهران مقصودی روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا گفت: نبکاهایی که در زمان ثبت جهانی بیابان لوت در سال ۱۳۹۵ (۲۰۱۶) ثبت و معرفی شدند ۱۱ تا ۱۲متر ارتفاع داشتند، این نبکاها همان زمان هم به عنوان یکی از نبکاهای بلند جهان محسوب می‌شدند، که الان بر اساس تحقیق و پژوهش میدانی محققان در منطقه لوت، گلدان بیابانی (نبکا) با ارتفاع ۲۱ متر شناسایی شده که بلندترین نبکای جهان است.

عكس كمتر ديده شده‌اى از ميرزا رضاكرمانى، اولین تروریست ایرانی

عكس كمتر ديده شده‌اى از ميرزا رضاكرمانى، اولین تروریست ایرانی بر بالاى دار.

چشمانِ نيمه باز او ديده مى‌شوند، از مجموعه‌اى خصوصى، وقايع اتفاقيه.

میرزارضا ـــ قاتلِ کثیفِ شاه شهید؛ سلطان ناصرالدین شاه قاجار ـــ در سحرگاه روز چهارشنبه؛ ۲۱ مرداد ۱۲۷۵ خورشیدی در میدان مشق تهران به‌ دار آویخته شده و به درک واصل شد.

یک قصر ایرانی ۲۵۰۰ ساله در ترکیه کشف شد‎‎

روزنامه حرّیت ترکیه؛ کاوش‌های باستان‌شناسی در تپه اولوز در استانِ آماسیا در شمال ترکیه ـــ یک تالار تختگاه و یک تالار ستوندار (آپادانا) را که تالاری بزرگ در یک کاخ پارسی ۲۵۰۰ ساله است ـــ از زیر خاک بیرون آورده است.

اشیای فرهنگی یافت‌شده نشان می‌دهد که گروهی از هخامنشیان با اصلیتِ پارسی ـــ احتمالاً در ۴۵۰ پیش از میلاد در تپه اولوز سکونت داشته‌اند.


این یافته‌ها کم‌سابقه در تاریخ جهان بوده و می‌توانند نخستین آپادانای یافته شده هخامنشیان ـــ در بیرون از مرز های ایران کنونی باشد.
 
کاوش‌ها همچنان ادامه دارند.
 

 

هر روز امپراتور روسیه را در شمیران می دیدم

اجدادِ پدری من و پدرم ـــ همگان کارکنان (سفیر، کنسول، منشی‌، نماینده و فرستاده‌ی رسمی) (از سالِ ۱۲۳۱ خورشیدی تا ۱۳۵۷ خورشیدی) وزارتِ امورِ خارجه‌ی ایران بودند، تمامی ایشان از ابتدای ماموریت و آغازِ انجامِ وظیفه ـــ خدمت و آنچه را که انجام می‌‌دادند را در دفاتری نوشته و اینجور تاریخ را ثبت می‌‌کردند، این چنین چیزی را بنده نیز از ابتدای خدمتِ نظام (تله ژورنالیست، گزارشگرِ جنگی و..) انجام داده و در آرزوی این هستم که آن را روزی برای ایرانیان به اشتراک گزارم.

چند سال قبل به مناسبت پانصد و پانزدهمین سالگردِ روابط ایران و روس؛ نمایشگاهی از آثارِ اهدایی تزارهای روس به شاهان قاجار در کاخ گلستان برگزار شده بود که شامل اسناد و مدارک، تابلوها، آلبوم‌های عکس و برخی از اشیای تاریخی بوده است، دیروز با خبر شدم که در میانِ این اسناد و مدارک ـــ چندی از تصاویر، دفاترِ گزارشِ اجدادِ من نیز وجود داشته و آنها را از قعرِ آرشیوِ کاخ گلستان ـــ نجات دادند، از این خبر بسیار خوشحال شدم، در این سفرها رسم بود که به هیأت‌ها هدیه می‌‌دادند، این هدایا مالِ مردمِ کشور بوده و در محلی حفظ می‌‌شد، گاهی‌ روسای یک کشور تصاویرِ خودشان را به عنوانِ پیشکِشی خصوصی ـــ نیز اهدا می‌‌کردند، یکی‌ از آنها که همیشه در سرسرای مهمان خانه‌ی منزلِ ما قرار داشت ـــ تصویری از نیکُلای الکساندروویچ رومانوف یا نیکلای دوم؛ واپسین تزار روسیه، پادشاه لهستان و دوک بزرگ فنلاند بود.

تا آنجا که به یاد دارم ـــ پنداری چند تابلو از تزار به هیأتِ ایرانی در تاریخِ فروردین‌ ۱۲۷۹ خورشیدی ـــ هنگامِ آخرین بازدید سلطان مظفرالدین شاه قاجار به سنت‌ پتزربورگ داده شده بود، من هر روز امپراتورِ روسیه را در شمیران می دیدم، یادش به خیر.
 

رامسس دوم با یک گذرنامه‌ی مصری وارد فرانسه شد‎‎

بازسازی فوق‌العاده‌ی چهره‌ی رامسس دوم، نیرومندترین فرعون مصر باستان از روی مومیایی وی.

وی حدود ۳۳۰۰ سال پیش و به مدت حدود ۷۰ سال بر مصر حکمرانی کرده و منشا تغییرات و آبادانی‌های بسیاری در مصر باستان بود.

رامسس دوم ابتدا در دره پادشاهان دفن گردید، اما به دلیل غارت مقبره، کاهنانِ مصری جسد پادشاه را در منطقه‌ای محفوظ نگاه‌ داشتند، آنها سپس نوارهای کتانی مومیایی را از نو پیچیدند و درون مقبره ملکه احموس اینهاپی قرار دادند، ۷۲ ساعت بعد جسدِ رامسس دوم دوباره منتقل شد، تمام این سلسله مراتب به صورت نوشتاری بر روی کتانی که تابوت رامسس دوم را پوشانده بود ـــ ثبت‌ شده‌ است، سرانجام مومیایی وی درون یک تابوت چوبی معمولی کشف گردیده و امروزه در موزه قاهره مصر قرار دارد.

در سال ۱۹۷۵ میلادی موریس بوکای (مصرشناس) ضمن بررسی مومیایی اظهار نمود که جسد رامسس دوم در وضعیت نامناسبی است، رئیس‌جمهور فرانسه توانست تا مقامات مصری را قانع نماید که مومیایی را برای بررسی و تحقیقات بیشتر، به فرانسه انتقال دهند، در سپتامبر ۱۹۷۶ میلادی و در فرودگاه پاری – لو بورژه، جسد مومیایی‌ شده‌ی رامسس دوم با تشریفات کامل نظامی، همچون تشریفات مرسوم برای پادشاهان و افراد برجسته مورد استقبال قرار گرفت و سپس به لابراتوار منتقل گردید، گزارش‌های متعدد اذعان می‌دارند که رامسس دوم با یک گذرنامه‌ی مصری برای این جابجایی و سفر استفاده کرد و در قسمت شغل او عنوان پادشاه متوفی ذکرشده بود.

هدف از این تمهیدات، اعطای شهروندی مصری به وی ــــ برای اطمینان از بازگشت ایمن او به مصر، جلوگیری از نگهداری و ضبط غیرقانونی مومیایی توسط محققینِ فرانسوی عنوان گردید.
 

گرفتاریهای یک زنِ نیمه لخت در ایتالیا‎‎

این روزها در اروپا خبری منتشر شده دال برِ این که نصب یک مجسمه زن در ایتالیا جنجالی شده و اعتراض بسیاری از فعالین حقوق زنان را در این کشور به همراه داشته است.

ماجرا به نصب یک مجسمه برنزی از یک زن دهقان در ساپری در جنوب ایتالیا مربوط می‌شود، جایی که روز ۲۵ سپتامبر از این مجسمه با حضور شخصیت‌های سیاسی ایتالیایی و همچنین جوزپه کونته، نخست وزیر پیشین ایتالیا از آن رونمایی شد، در این مجسمه یک زن دهقان با لباسی تنگ و بدن نما به نمایش گذاشته شده و برای تجلیل از شعر «خوشه چین ساپری» اثر لوئیجی مرکانتینی شاعر شهیر ایتالیا که در سال ۱۸۷۵ سروده شده، ساخته شده است.

در این مجسمه زن لباسی بر تن دارد که تقریبا تمام بدن او دیده می‌شود، منتقدان بر این باورند هنرمند به شکل اغراق آمیز تلاش داشته وجهی شهوت گونه از این زن به نمایش بگذارد.

لورا بوردرینی از نمایندگان مجلس ایتالیا با انتقاد از این مجسمه آن‌را یک کار توهین‌آمیز به زنان خواند و خواستار برداشته شدن این کار هنری شد، این نماینده همچنین با اشاره به طراحی شهوت انگیز از زن در این مجسمه سازنده آن‌را به به توهین به وقار و جایگاه زن متهم کرد.

ترزا ماکری، یک منتقد هنری و استاد آکادمی هنرهای زیبا در رم هم با انتقاد از این کار، خواستار برداشته شدن آن شد، این منتقد هنری در گفتگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: «این تصویری نادرست از زنی است که مثلا یکصد و پنجاه سال پیش می‌زیسته است، چرا که چنین پوشش ظاهری بیشتر به ستاره‌های سینمایی عصر حاضر شباهت دارد تا به یک کارگر زن در دهه ۱۸۵۰ میلادی.»

با وجود این انتقادات، هنرمندی که این کار را ساخته، از عملکرد خود دفاع می‌کند، امانوئل استفانو، می‌گوید او در همه کارهایش، بدون در نظر گرفتن جنسیت سعی می‌کند تا حد ممکن بدن شخصیت‌هایش را بدون محدودیت به نمایش بگذارد.

لازم به ذکر است که مرکانتینی به سفارشِ گاریبالدی (یکی از مبارزان اصلی میهنی در جنگ استقلال ایتالیا، گاریبالدی فرمانده جنگ‌های وحدت ایتالیا و قهرمان ملی ایتالیا به شمار می‌آید) ابیاتی معروف سرایید که به مراتب معروف تر از دیگر آثارش است، حتی بعدا توسط انریکو کاروسو ( یک خوانندهٔ اپرای ایتالیایی بود که یکی از مشهورترین خوانندگان تنور تاریخ به حساب می‌آید) در حوالی شروع جنگ جهانی اول ضبط شده و دوباره به عنوان سرود نبرد برخی از تیپهای جنبش مقاومت ایتالیا در طی جنگ جهانی دوم به موردِ استفاده‌ی پارتیزان‌ها درآمد.  
 

آبـگوشت پـارتی فـریـدون فـرخـزاد

آبگوشت پارتی فریدون فرخزاد با ۲۰ نان سَنگگ، ۵ کاسه ترشی، پیاز، ماست و البته دوستانَش؛ محمد نصیری قهرمان وزنه بردار، منصور برزگر قهرمان کشتی و دیگر چهره های ورزشی در دهه ۵۰ خورشیدی.

بیشتر