عمومی

دنبال کن


عضو از ۱۵ مهر ۱۳۹۱

تکاور بوشهری ۱۶۴ تانک عراقی را شکار کرد

در روز ۳۱ شهریور سال ۱۳۵۹ خورشیدی ارتش بعث عراق به ظرفیت دو لشکر تانک و با تمام تجهیزات، به خرمشهر حمله کرد و نیمی از خرمشهر را به اشغال خود درآورد، در این هنگام محمدعلی به همراه سایر کماندوها نیروی دریایی بوشهر با رشادت و جانفشانی و در حالی که تعداد نفرات آن‌ها کمتر از یک دهم لشکر عراق بود توانستند ۱۶۴ نفر از تانک‌های افسانه‌ای که در اختیار لشکر عراق قرار داشت را منهدم کند و به کمک نیروهای خود ارتش عراق را به عقب راندند.

به علت خسارت سنگینی که کماندوهای نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی به لشکر تانک صدام وارد آوردند بعد از اشغال خرمشهر، صدام متجاوز، خرمشهر را «گورستان لشکر تانک» خود نامید.

در این درگیری‌ها ۱۳ ناو جنگی و موشک‌انداز ارتش عراق را غرق کرد. صفا توانست در طول یک هفته رکورد شکار تانک در دنیا را بشکند.

سرانجام با وجود مقاومت‌های بسیار کماندوهای نیروی دریایی ارتش و پس از انهدام صدها تانک و تار و مار کردن لشکر عراق، محمدعلی صفا در ۴ آبان ۱۳۵۹ خورشیدی بر اثر انفجار خمپاره و اصابت ترکش به ناحیه پیشانی، پا و پهلو به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

محمود خان جان شاه را نجات داد

محمود خان حکیم‌الملک ـــ  پزشک ایرانی دربار سلطان مظفرالدین شاه قاجار در سفر اول و دوم شاه به فرنگ در زمره ملازمان بود با ضارب گلاویز ميشود و جان شاه ايران را نجات ميدهد. میرزا محمودخان، به‌چابکی با انگشتان زورمندش چنان دست سوءقصدکننده را فشرد که سلاح از کف او رها شده و شاه از خطر نجات یافت.

از یادداشت‌های روزانه محمدحسن خان اعتمادالسلطنه (نویسنده، و سیاستمدار نامدار عصر ناصری و صاحب تألیفات بسیاری در زمینه‌های گوناگون) برمی‌آید که محمودخان بروجردی حکیم‌الملک مستقیم یا غیرمستقیم از ژان باتیست فوریه پزشک فرانسوی سلطان ناصرالدین شاه قاجار، نیز آموخته‌هایی به دست آورده‌است.

به یاد لیلا پهلوی عزیز

چندی پیش سالگرد درگذشت لیلا پهلوی (با عنوان سلطنتی والاحضرت شاهدخت لیلا) آخرین فرزند شاه در پاریس بود.

دلم برایش تنگ شده است.

یادش گرامی‌.

دلیل انقلاب از سوی غلامحسین ساعدی‎

غلامحسین ساعدی نویسنده و نمایشنامه‌نویس و از پایه‌گذاران کانون نویسندگان ایران در مصاحبه ای با ضیاء صدقی (پروژه تاریخ شفاهی ایران در پاییز ۱۹۸۱ میلادی ــ۱۳۶۰ خورشیدی در مرکز مطالعات خاورمیانه دانشگاه هاروارد) در بهار ۱۹۸۴ میلادی؛ در برابر این پرسش قرار گرفته؛  آن چیزی که شما دیدید... ـــ می گوید:

 آره. به نظر من نمی‌شود. ولی از یک طرف می‌شود آن ملتی بود توهین شده از یک طرف یک رژیم دیکتاتوری وحشتناک و همیشه در حال اهانت. هر روز توی این مملکت مهمانی بود. ده میلیون پرچم فلان مملکت دور افتاده که هیچ‌کسی نمی‌شناخت می‌زدند برای اینکه مثلاً نخست‌وزیر آن می‌خواهد بیاید با شاه شام بخورد، هر دوی آنها را می‌پیچیدند، ده میلیون پرچم. من یکبار به یکی از بچه‌ها گفتم تعداد پرچم‌هایی که هر روز اینجا آویزان می‌کنند رنگ وارنگ از اینها می‌شود برای ملت ایران برای هر نفرشان بیست و پنج‌تا تنبان درست کرد. آخه یعنی چه؟ بعد جشن هنر راه می‌انداختند، خوب جشن هنر خیلی خوب بود ولی برای چه کسی بود؟ برای مردم که نبود، در واقع سره‌مونی بود. بعد سرگرمی‌های مضحک درست کردن و نمی‌دانم این قضایا. ...

شنیدنِ این مصاحبه؛ به تمامی علاقمندانِ تاریخ و به کسانی‌ که می‌‌خواهند بفهمند؛ چرا امروزه به خاک سیاه نشستیم ـــ توصیه می‌‌شود.
 

جنـــگِ شــــوش

نقشی برجسته که تسخیر شوش را به دستِ آشور به تصویر کشیده را در بالا می بینیم.

جنگ شوش آخرین جنگ از مابین عیلام (از سلسله‌های بومی‌ جنوب غرب فلات ایران، پیش از ورود آریایی‌ها بود که در حدود سه هزار سال حاکمیت خود، توانست بر سومر و بابل مسلط شود) و دولت آشور (سرزمینی کهن در بخش میانی رود دجله و کوهستان‌های مجاور آن) بود که با پیروزی آشور بانیپال (آخرین فرمانروای مقتدر آشوریان بود که جانشین پدرش اسرحدون شد) پادشاه نیرومند آشور، به پایان رسید.

زمان این جنگ در سال ۶۴۵ پیش از میلادی و ۶۳۶ پیش از میلادی ذکر شده‌است. در مورد زمان این جنگ اختلاف در منابع وجود دارد. کتیبه آشور بانیپال در باره فتح و نابودی عیلام چنین می‌گوید:

تمام خاک شهر شوشان و شهر ماداکتو و شهرهای دیگر را با توبره به آشور کشیدم و در مدت یک ماه و یک روز کشور عیلام را با همه پهنای آن، جاروب کردم. من این کشور را از چارپایان و گوسپند و نیز از نغمه‌های موسیقی بی‌بهره ساختم و به درندگان، ماران، جانوران و آهوان رخصت دادم که آن را فرو گیرند.

رزمنده‌ی مجروحی که به قلب دشمن زد‎

در سومین مرحله از عملیات موفقیت‌آمیز بیت‌المقدس که ساعت ۱۰:۴۵ دقیقه شب گذشته با یورش قهرمانانه سپاهیان سلحشور آغاز شد، شلمچه آزاد شد و خرمشهر به محاصره کامل رزمندگان درآمد. به گزارش خبرنگاران از خطوط مقدم جبهه در پی محاصره کامل خرمشهر دو تیپ ارتش عراق در محاصره و تیررس قوای ایران قرار گرفته، شلمچه نیز آزاد گردید؛ بنابراین گزارش محاصره شدگان بعثی راهی جز هلاکت و تسلیم در برابر نیرو‌های ایرانی ندارند، زیرا به دلیل محاصره کامل بندر خرمشهر هرگونه راه فرار و تدارکات بر روی آنان بسته شده است...

آن رزمنده مجروح (در تصویر) در منطقه تپه چشمه در حالی که زخمی و خشاب‌های سلاحش خالی بود ـــ حدود ۱۵۰ متر خط خون گذاشته بود و به سوی سنگر تیربار عراقی که در آن منطقه وجود داشت می‌رفت. او لحظاتی بعد در راه آزادسازی ایرانِمان؛ به شهادت رسید.

 

فرش‌فروشی در قـاهره و لِسانُ‌الغِیبِ مـا

ژان لئون ژروم؛ نقاش و تندیس‌گر مشهور فرانسوی این تابلو را کشیده است. طیف وسیع آثار هنری ژان لئون ژروم شامل نقاشی‌های تاریخی، اساطیر یونان باستان، شرق‌شناسی و چهره‌نگاری می‌شوند. این بیتِ لِسانُ‌الْغِیْب، تَرجُمانُ الْاَسرار، لِسانُ‌الْعُرَفا و ناظِمُ‌الاُولیاء، متخلص به حافظ ـــ روی فرش نقش بسته:

رسید مژده که آمد بهار و سبزه دمید ـــ وظیفه گر برسد، مصرفش گُل است و نَبید.
 

عاقل باشیم، کتاب بخوانیم

در بالا تصویرِ رضا شاه را در سال ۱۳۰۴ خورشیدی می‌‌بینیم که مثلاً  در سر قبر کریم‌خان زند عکس گرفته است!

در کتابِ فارسنامه ناصری (کتابیست درباره تاریخ و جغرافیای فارس) آمده که آقا محمد شاه نه تنها استخوان‌های کریمخان، که استخوان‌های نادرشاه را هم به تهران منتقل کرده و اما هر دو بار تایید کرده که فتحعلی شاه استخوان‌ها را به نجف انتقال داده است.

عاقل باشیم، کتاب بخوانیم.
 

 

پایبنـدی به هويِت ايرانـى اسلامـى

دوم خرداد سال ١٢٩٧ استالین یک ماه بعد از کشتار مردم باکو (علیه ساکنان ارمنی‌تبار شهر باکو) به دست کمونیستها (توسط سربازان جمهوری سوسیالیستی شوروی آذربایجان) در روزنامه پراودا مطلبی منتشر کرد و در آن موضع رسمی بلشویکها را درباره وقایع باکو شرح داده و مردم باکو را سرزنش کرد و گفت که به خاطر پایبندی به هويت ايرانى اسلامى دارند راه ترقی سرزمینشان را سد میکنند!

کلانتـرِ شهـر تهـران

عبدالرحیم کلانتر ضرابی، نویسنده، شاعر و کلانتر شهر تهران بود و در نقاشی و خوشنویسی نیز مهارت داشت. وی در شعر به سهیل تخلص می‌کرد.

مهم‌ترین اثر وی کتاب مرآة القاسان (تاریخ کاشان) در بیان اوضاع اجتماعی عهد قاجار است.

بیشتر