رادیو فردا:

وکلای نازنین زاغری که در ایران زندانی است دولت بریتانیا را متهم کردند که «عامدانه» اقدام برای آزادی او را به تاخیر انداخته‌ است.

روزنامه بریتانیایی گاردین به نقل از نامه هفت صفحه‌ای این وکلا به وزیر دفاع بریتانیا، دلیل این تاخیر را نگرانی بوریس جانسون از دلخوری دولت دونالد ترامپ در آمریکا عنوان می‌کند.

از جمله اقداماتی که وکلای خانم زاغری می‌گویند دولت بریتانیا عمدا از انجامش تا به حال خودداری کرده، یکی هم بازپرداخت بدهی ۴۰۰ میلیون پوندی این کشور به ایران است.

دولت بریتانیا پیشتر اذعان کرده که تا ۳۰۰ میلیون پوند به ایران بدهکار است، ولی دو کشور هرگونه رابطه بین این بدهی و بازداشت خانم زاغری را تکذیب کرده‌اند.

به ‌دنبال سقوط حکومت محمدرضا پهلوی در بهمن ۱۳۵۷، بریتانیا حاضر نشد که تانک‌های چیفتن را که او پیش‌پرداختش را داده بود به رژیم جدید جمهوری اسلامی تحویل دهد و در عین حال از بازپس دادن پول تانک‌ها خودداری کرد.

وکلای نازنین زاغری با اشاره به این که جلسه بعدی دادگاه عالی درباره بدهی بریتانیا به روز چهارم نوامبر، یک روز پس از انتخابات در آمریکا، موکول شده می‌گویند که «به نظر می‌رسد» دولت بریتانیا «منتظر اجازه تلویحی» دولت آمریکا برای پرداخت پول ایران است.

خانم زاغری، کارمند بنیاد خیریه تامسون رویترز، فروردین ۹۵ هنگام خروج از ایران در فرودگاه امام توسط حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و به اتهام «تلاش برای براندازی نرم» به پنج سال حبس محکوم شد، اتهام‌هایی که او، وکیلش و بنیاد تامپسون رویترز به‌شدت رد کرده‌اند.

برو به آدرس