عمومی

دنبال کن

Jahanshah Javid


سن: ۶۰ |

متولد شهر: آبادان |

عضو از ۱۱ مهر ۱۳۹۱

سیم کشی

بعد از چند اتصالی برق، فکر کردم موقع شه که سیم های قدیمی خونه تعویض بشه. البته بدست توانای سیمیون، که همه کار انجام می ده.

وضعیت نارنجی

چند دقیقه پیش، کوسکو.

منظریه

دیروز بعدازظهر، کوسکو، پرو.

خودکشی پناهجوی ایرانی در سوئیس «در پی رد درخواست پناهندگی»

 

رادیو فردا: سازمان حقوق بشری هه‌نگاو از خودکشی یک پناهجوی ایرانی اهل بوکان در سوئیس پس از رد درخواست پناهندگی‌اش در این کشور خبر داد.

وب‌سایت این سازمان هویت این پناهجو را «مسعود قادری» عنوان کرده و نوشت که وی پس از رد درخواست پناهندگی از سوی ادارە پناهجویان سوئیس و دریافت خبر بازگردانده شدن بە ایران از سوی پلیس این کشور، بە زندگی خود پایان داد.

بر اساس این گزارش، وی روز دوشنبە، سوم شهریور، در شهر اینندا در سوئیس، قبل از رد شدن قطار خود را روی ریل انداختە و در دم جان باخته است.

به نوشته هه‌نگاو، مسعود قادری دو سال پیش بە عنوان پناهجو بە سوئیس رفتە بود.

با افزایش فشارهای سیاسی-اجتماعی در ایران، شمار پناهجویان ایرانی در کشورهای مختلف افزایش یافته و به طور مکرر اخباری مبنی بر بازداشت مهاجران غیرقانونی ایرانی که در مواردی در شرایط خطرناکی مخفی شده بودند، از سوی پلیس گزارش می‌شود.

کیوان صمیمی: می روم زندان برمیگردم باز ادامه می دهم

CHRI: کیوان صمیمی، فعال سیاسی و عضو هیات مدیره انجمن دفاع از آزادی مطبوعات که برای اجرای حکم سه سال زندان احضار شده در مصاحبه با کمپین حقوق بشر در ایران گفته است: “می روم زندان برمیگردم باز ادامه می دهم من با مشی و اعتقادات ام زندگی می کنم و در اینده هم همین راه را می روم.”

آقای صمیمی با کمپین گفت که “من چون دنبال یک جایگاه سیاسی برای خودم نیستم و بیش از اینکه سیاستمدار باشم یک آرمانگرا هستم خیلی شفاف عمل می کنم و اصلا معتقد به پنهان کاری نیستم. نمونه اش کانال تلگرام من است که درباره جنبش های اجتماعی می نویسم. میدانم روی آن حساس هستند و می گویند کار تو شورش و اغتشاش و تحریک به اغتشاش است.”

کیوان صمیمی، سردبیر نشریه ایران فردا، مدیر مسئول ماهنامه توقیف شده نامه و عضو هیات مدیره انجمن دفاع از آزادی مطبوعات است. او ۷۲ سال دارد و پیش از انقلاب ۵۷ و پس از آن سالها زندانی بوده است. آقای صمیمی از روز ۲۳ خرداد ۱۳۸۸ بازداشت و از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ۶ سال زندان و محرومیت مادام‌العمر از فعالیت‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی محکوم شده بود که درد دادگاه تجدیدنظر حکم زندان تایید و محرومیت اش به ۱۵ سال تبدیل شد. او در سال ۱۳۹۴ با پایان محکومیت خود از زندان آزاد شد اما اردیبهشت ۹۸ در تجمعی به مناسبت روز جهانی کارگر در تهران بازداشت و از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به سه سال زندان محکوم شد. آقای صمیمی روز پنج‌شنبه ۳۰ مرداد  ماه با انتشار تصویری از احضاریه خود در کانال تلگرام اش نوشت که روز دوشنبه باید به زندان برود.

آقای صمیمی در مصاحبه با کمپین درباره بازداشت و حکم خود گفته است: “اتهام اصلی اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور است و به قول آقایان تجمع غیرقانونی روز کارگر که دو سال تا ۵ سال حبس دارد و به من سه سال حبس داده اند. اتهام تبلیغ علیه نظام و توهین به رهبری هم در بازجویی ها بود که بازپرس می گفت در فلان سخنرانی فلان حرف را زده ای و در فلان سفر به فلان شهر چنان حرف زدی. یعنی از کلیه فعالیت های من بعد از آزاد شدن از زندان در در سال ۹۴ درآورده بودند اما در مراحل دادگاه از این دو اتهام تبرئه شدم.”

او توضیح داده است: “یک جور ترس خوردگی و خودسانسوری بعد از سال ۸۸ و برخوردهای شدید و زندانی های طولانی در جامعه و بین سیاسیون و کنشگران ایجاد شده و من وقتی سال ۹۴ از زندان برگشتم این ترس خوردگی را در بیشتر دوستان و فعالان می دیدم. یک تعداد کمی حرف های شان را می زنند که حکومت این را هم نمی خواهد و لازم می داند که افرادی را ساکت بکند یا با تهدید و شمشیر داموکلس بالای سر آنها گذاشتن یا به زندان بردن، برای اینکه تا فراگیر نشود. من در کانال تلگرامم از ترویج جنبش اجتماعی که در نظر دارم می نویسم و روی همین هم حساس هستند با اینکه باور من جنبش مطالبه محور خشونت پرهیز است من را متهم می کنند که شورش و اغتشاش را تشویق می کنم.”

آقای صمیمی به سابقه فعالیت ۵۰ ساله خود در عرصه سیاسی و مدنی ایران اشاره کرده و به کمپین گفت: “من ارتباطات زیادی با جنبش های مدنی فعالین معلمان و فعالین کارگری و دانشجویان و جوانان دارم که حاصل بیش از ۵۰ سال کار سیاسی است. اما چون دنبال یک جایگاه سیاسی برای خودم نیستم و بیش از اینکه سیاستمدار باشم یک آرمانگرا هستم خیلی شفاف عمل می کنم و اصلا معتقد به پنهان کاری نیستم. نمونه اش کانال تلگرام من است که درباره جنبش های اجتماعی می نویسم. میدانم آنها روی آن حساس هستند و می گویند کار تو شورش و اغتشاش و تحریک به اغتشاش است. اما من باز هم ادامه می دهم. می روم زندان برمیگردم باز ادامه می دهم. من با مشی و اعتقادات ام زندگی می کنم و در آینده هم همین راه را می روم. من با اعتقادات ام به وحدت رسیده ام توی وجودم است و با خودم شوخی ندارم. کار سیاسی را هم به عنوان یک هابی یا یک کار دوم نمی بینم حدود بیست سال است که شغل و کار و حرفه ام فعالیت سیاسی و روزنامه نگاری به صورت حرفه ای و تمام وقت است و زندان مرا متوقف نمی کند.”

کیوان صمیمی به بازجویی هایش در بند ۲۰۹ بازداشتگاه اوین اشاره کرده و به کمپین گفت: “در بازجویی های سال ۸۸ در ۲۰۹ می گفتند شما جزو انقلابیون بودید و انقلاب کردید و هندوانه می گذاشتند زیر بغل من و می گفتند ما اگر شما را بفرستیم دادگاه می گوییم ۶ سال زندان بدهند  و نمی خواهیم. آخر هم همان ۶ سال شد. پیشنهاداتی کردند مثل مصاحبه که من نپذیرفتم. گفتند برو خارج خودمان برایت ردیف می کنیم و اوایل هم خودمان هزینه ات را می دهیم. گفتم من خارج نمی روم و همین جا هستم و مبارزه هم می کنم. شما می گویید من برانداز هستم نظر خودتان است اما من به مبارزه مسالمت آمیز ادامه می دهم.”

کیوان صمیمی در کانال تلگرام اش در واکنش به احضاریه اجرای حکم زندان نوشته است “نیروهای امنیتی که می‌خواهند سکان پرونده‌ی قضایی‌ام کماکان در دست آن‌ها باشد، گمان می‌کنند با زندانی‌کردن یک ملی‌مذهبی قدیمی که به‌طور علنی از جنبش اجتماعی مطالبه‌محور دفاع می‌کند می‌توانند با ایجاد مثلاً رعب، ضربه‌ای به اعتراضات مسالمت‌آمیز تهی‌دستان وارد کنند.”

آقای صمیمی نوشته است: “تشکل‌های پیشتاز کارگری راه درست خود را پیدا کرده‌اند و به‌رغم پرداخت هزینه، جنبش خشونت‌پرهیز که تنها راه استیفای حقوق صنفی و اجتماعی‌ست را تقویت خواهند کرد. اینجانب نیز به‌عنوان یکی از پیروان جنبش اجتماعی، از درون حبس چه‌بسا بیش از اکنون خواهم‌توانست در تقویت حق‌طلبی‌ کارگران و عدالت‌خواهی موثر باشم.”

استعفای ۲۲ خبرنگار روزنامه شهروند در اعتراض به تغییر رویه مدیران

بی بی سی

۲۲ نفر از روزنامه‌نگاران روزنامه شهروند در اعتراض به تغییر سیاست‌های سازمان هلال‌احمر ایران درباره رویکرد این روزنامه استعفا کردند.

روزنامه شهروند قرار است بعد از ۸ سال انتشار، چاپ کاغذی را متوقف کند و براساس آنچه مدیران سازمان هلال احمر آن را "هم‌راستا با ساختار" این سازمان و "کاهش هزینه‌ها" خوانده‌اند، تغییراتی در محتوا، شکل و جهت‌گیری اخبارش اعمال کند.

۳۳ نفر از اعضای تحریریه این روزنامه ۱۳ مرداد ماه ۱۳۹۹، در نامه‌ای به انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران نوشته بودند که اسماعیل رمضانی، مدیر مسئول جدید روزنامه شهروند به آنها گفته علت تغییرات، "تعارض منافع هلال احمر با روزنامه شهروند است چون هلال احمر در بخش‌های مختلفی با نهادها و سازمان‌ها در ارتباط است و نمی‌خواهد در رسانه‌اش کوچکترین انتقادی به کاستی‌ها در سایر بخش‌ها داشته باشد."

این در حالی است که مدیران سازمان هلال احمر علت این تصمیم را صرفه‌جویی اقتصادی عنوان کرده‌اند.

اما سعیده اسلامیه، معاون سردبیر روزنامه گفته که موضوع اصلی "تاثیرگذاری" روزنامه شهروند است که با آن مشکل دارند

مدیران هلال احمر چه می‌گویند؟

اسماعیل رمضانی، سرپرست روزنامه شهروند در دفاع از تصمیمش در حساب توییترش نوشت که این رسانه "در سال ۹۸ حدود ۱۸ درصد فروش داشت و در طول یکسال فقط ۴۵۸هزارنسخه خریدار داشته است؛ یعنی هر روز حدود۳۰۰ نسخه." او که همزمان مدیرکلی روابط عمومی هلال احمر را هم بر عهده دارد، گفته فروش سال جاری این روزنامه هم به همین میزان است.

آقای رمضانی گفته که چاپ این روزنامه با ۶۷ عضو تحریریه صرفه اقتصادی ندارد.

اعتراض روزنامه‌نگاران به چیست؟

کارکنان این روزنامه می‌گویند که مشکل شهروند اقتصادی نیست چون با "رایزنی‌های انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران، سازمان برنامه و بودجه بیش از هشت میلیارد تومان برای ادامه حیات روزنامه تخصیص داد تا دیگر بهانه‌ای برای توقف انتشار شهروند وجود نداشته باشد."

به گفته این روزنامه‌نگاران مدیران هلال احمر از مدیر مسئول قبلی این روزنامه خواسته‌اند ۳۰ نفر از خبرنگاران شهروند به مجموعه روابط‌ عمومی هلال احمر منتقل شوند.

انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران نیز ۱۲ مرداد ۱۳۹۹، در بیانیه‌ای تعطیلی این روزنامه را منجر به "بیکار شدن و اجبار به ترک فعالیت تعداد زیادی از روزنامه‌نگاران و لطمه‌ به روزنامه‌نگاری اجتماعی ایران" خواندند و از مدیران روزنامه خواستند "قول‌های داده شده قبلی برای حفظ روزنامه و اشتغال همکاران" را در نظر بگیرند.

اختلاف بالا گرفت

واکنش به تصمیم مدیران جمعیت هلال احمر در رسانه‌های اجتماعی واکنش‌های زیادی داشت ولی تغییری در نظر مسئولان این روزنامه ایجاد نکرد.

خبرنگاران این روزنامه ۱۹ مرداد ماه تصویر نامه‌ای را با مهر معاونت مالی و اداری شهروند در شبکه‌های اجتماعی منتشر کردند که نوشته بود ظرف ۲۴ ساعت یا با دادن تعهد کتبی سیاست‌های جدید روزنامه را می‌پذیرند یا اجازه ادامه کار با این مجموعه را نخواهند داشت.

'''پول‌های گم شده روزنامه شهروند '''

بعضی از روزنامه‌نگاران می‌گویند تصمیم به آنلاین کردن روزنامه به دلیل گم شدن چند میلیارد از بودجه این رسانه در سال ۹۷ است. کریم همتی، رئیس جمعیت هلال احمر از روزنامه‌نگاران اوایل تیرماه گفته بود: "تکلیف هفت هشت میلیارد تومان از پول‌هایی که به روزنامه رفته است، معلوم نیست. از پولی که برای خرید کاغذ رفته است تا هزینه چاپ و... سندی برای آن وجود ندارد. این یکی از مشکلات ما در جمعیت است. دوستان به ما قول داده‌اند که ظرف کمتر از دو ماه این روزنامه آنلاین شود."

با این حال انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران در بیانیه‌اش عنوان کرده که سازمان برنامه و بودجه در تامین نیاز مالی روزنامه برای جلوگیری از توقف انتشار کمک کرده است.

تاریخچه روزنامه شهروند

روزنامه شهروند در اسفند سال ۱۳۹۱ منتشر شد. خط مشی این روزنامه بیشتر اجتماعی بود و گزارش های متعدد و تاثیرگذاری در این حوزه منتشر کرد. گزارش گورخواب‌ها و کولبران از جمله دو نمونه از مطالب این روزنامه است. رسانه‌ها در ایران به دلایل متعددی مثل چند برابر شدن قیمت کاغذ و هزینه چاپ، رشد شبکه‌های اجتماعی، محدودیت و احضار و بازداشت روزنامه‌نگاران و روزنامه‌داری رانتی بعضی از مدیران رسانه‌ها با بحران روبرو هستند.

آلبوم عکس زنان و کودکان قاجار که در کاخ گلستان تهران مفقود شده بود 'پیدا شد'

بخش کوچکی از عکس‌های ارزشمند آرشیو کاخ گلستان تهران در کتابی با عنوان "کاخ گلستان، آلبوم‌خانه، فهرست عکس‌های برگزیده عصر قاجار" منتشر شده است

 

بی بی سی: آفرین امامی رئیس مجموعه تاریخی کاخ گلستان تهران گفته است یکی از آلبوم‌های عکس دوره قاجار که در موزه این کاخ نگهداری می‌شد و مفقود شده بود، پیدا شده و هیچکدام از عکس های آن دست نخورده است.

به گفته خانم امامی این آلبوم در قفسه‌ها جابه جا شده بود و اکنون پیدا شده است.

کمتر از دو هفته پیش کاخ گلستان اعلام کرد پنج ماه پیش از مفقود شدن این آلبوم مطلع شده است و نظر قطعی‌اش درباره سرنوشت آن را بعد از پایان "انبارگردانی رسمی" اعلام می‌کند.

خبر مفقود شدن این آلبوم‌ ارزشمند کاخ گلستان واکنش‌های زیادی را به دنبال داشت.

این آلبوم دوره ناصری حاوی ۱۰۰ قطعه عکس کوچک از زنان و کودکان ایرانی دوره قاجار است و تاکنون در معرض دید عموم قرار نگرفته است.

کاخ گلستان مفقود شدن این آلبوم را به وزارت میراث فرهنگی، پلیس اینترپل و قوه قضائیه اعلام کرده و گفته بود "هیچ‌ نشانه‌ای مبنی بر سرقت اثر وجود ندارد".

انبارگردانی رسمی کاخ موزه گلستان بتازگی شروع شده است؛ زیر نظر کمیته‌ای متشکل از اداره‌ کل موزه‌ها، نماینده مدیریت کاخ گلستان، یگان حفاظت میراث‌ فرهنگی و نماینده ذی‌حسابی و اداره کل امور مالی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری.

کاخ گلستان، در مرکز شهر تهران، یک آرشیو عکس دارد که به آن "آلبوم‌خانه" یا "مرکز اسناد تصویری" گفته می‌شود و گنجینه‌ای از عکس‌های دوران قاجار ایران و آلبوم‌های اهدا شده به دربار است.

عکس‌ها، آلبوم‌ها و نگاتیو‌های نگهداری شده در این مرکز بیش از ۱۷۰ سال قدمت دارند و شامل عکس‌های سفر و مراسم و عکس اشخاصی مثل زنان، به ویژه همسران پادشاهان قاجار از جمله ناصرالدین‌شاه است.

بخش کوچکی از عکس‌های تاریخی آرشیو تصویری کاخ گلستان تهران (حدود دویست قطعه عکس) در کتابی با عنوان "کاخ گلستان، آلبوم‌خانه، فهرست عکس‌های برگزیده عصر قاجار" منتشر شده است.

پروفسور شهریار عدل، عضو موسسه ملی تحقیقات علمی فرانسه در سال ۱۳۶۱ توانست سه قطعه فیلم کوتاه از مظفرالدین‌شاه در این آرشیو پیدا کند.

دختر نسرین ستوده با قرار کفالت آزاد شد

 

رادیو فردا: مهراوه خندان، دختر نسرین ستوده، وکیل زندانی در ایران که روز دوشنبه ۲۷ مرداد به دادسرای اوین احضار شده بود، با قرار کفالت آزاد شده است.

رضا خندان، همسر نسرین ستوده در گفت‌وگو با خبرگزاری هرانا ضمن تایید آزادی مهراوه خندان گفته است که ۵ مامور امنیتی «بدون ارائه توضیحی» اقدام به بازداشت مهراوه خندان و انتقال او به «شعبه یک دادسری اوین» کردند.

سازمان گزارشگران بدون مرز صبح امروز با اشاره به احضار مهراوه خندان، علت این رفتارهای مقام‌های قضایی را «فشار بیشتر» بر نسرین ستوده دانسته که «با خواست آزادی زندانیان سیاسی، اعتصاب غذا کرده است».

نسرین ستوده هفته گذشته در نامه‌ای اعلام کرد که از روز ۲۱ مرداد دست به اعتصاب غذا زده است.

به گفته محمد مقیمی، وکیل نسرین ستوده، او در این نامه نوشته است که در اعتراض به وضعیت «ناعادلانه» و «غیرقانونی» زندانیان سیاسی در ایران که به‌دنبال شیوع ویروس کرونا «بدتر» نیز شده، تصمیم به اعتصاب غذا گرفته است.

نسرین ستوده با چندین اتهام از جمله اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، نشر اکاذیب و تشوش اذهان عمومی در مجموع به ۳۳ سال حبس محکوم شده است که براساس قانون مجازات اسلامی ۱۲ سال از این حکم قابل اجرا است.

افتتاح نسخه آنلاین لغتنامه دهخدا پس از ۱۰ سال

 

رادیو فردا: ده سال پس از فیلتر شدن وب‌سایت غیررسمی لغتنامه دهخدا، نسخه آنلاین رسمی این لغت‌نامه در وبگاه جدید مؤسسه دهخدا و مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی در دسترس همگان قرار گرفت.

مهدی تجلی، مدیر روابط عمومی مؤسسه دهخدا، روز ۲۰ مرداد، با اعلام خبر رونمایی لغتنامه آنلاین دهخدا و با اشاره به «استفاده غیرقانونی برخی وبگاه‌ها و اپلیکیشن‌ها از این لغتنامه» گفت این نسخه‌ها به‌ صورت ناقص عرضه شده‌ و اشکالاتی دارند که همگان متوجه آن نمی‌شوند.

نخستین وبگاه غیررسمی لغت‌نامه دهخدا در نیمه دوم دهه هشتاد آغاز به کار کرد، اما پس از اعتراضات انتخاباتی سال ۸۸ و شکل‌گیری جنبش سبز، به ‌دلیل اضافه شدن بخشی به این وبگاه که در واکنش به حوادث روز ابیات متناسب با اعتراضات را منتشر می‌کرد، در سال ۸۹ فیلتر شد.

پس از آن مقامات قضایی و دولتی اعلام کردند که مسدود شدن این وبگاه به‌ دلیل اعلام موضع مؤسسه دهخدا مبنی بر نداشتن ارتباط با این وبگاه بوده است.

اما همان زمان، وب‌سایت مشرق‌نیوز که از رسانه‌های نزدیک به حکومت است، در واکنش به اعتراضات به فیلترشدن سایت لغتنامه نوشت این سایت «در طول یک سال گذشته به فعالیت علیه منافع ملی و همکاری با جریان‌های ضدانقلاب می‌پرداخت» و در ستون کناری صفحه اول سایت با عنوان «چکامه»، اشعار «با محتوای همسو با خواسته دشمنان نظام اسلامی» منتشر می‌کرد.

در طول ده سال گذشته، شمار زیادی از وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها، با هماهنگی این مؤسسه یا بدون هماهنگی با آن، اقدام به انتشار این لغت‌نامه کرده‌اند، اما این نخستین بار است که نسخه آنلاین رسمی لغتنامه دهخدا زیر نظر خود مؤسسه دهخدا در دسترس عموم قرار گرفته است.

به‌ گفته سرپرست تألیف مؤسسه لغتنامه دهخدا، دلیل سال‌ها تأخیر در به انجام رسیدن این کار «نبود امکانات و مشکلات دیگر» بوده است.

مزایا و معایب نسخه آنلاین لغتنامه

نسخه رسمی لغتنامه دهخدا علاوه ‌بر این‌که از نظر کامل و دقیق بودن قابل‌اعتماد اعلام شده، مزیت‌هایی نیز به‌ نسبت دیگر نسخه‌های آنلاین دارد که امکان جست‌وجو در معانی واژه‌ها یکی از این موارد است.

اکرم سلطانی، سرپرست بخش تألیف مؤسسه، در این باره گفته است: «از نظر فنی، معانی مختلف کلمه و هویت‌های دستوری در آن مشخص و بارز شده‌اند. همچنین کاربر می‌تواند علاوه بر جست‌وجو در مدخل‌ها، در معانی هم جست‌وجو کند.»

برخی مدخل‌های لغتنامه دهخدا طولانی یا بسیار طولانی هستند و امکان جست‌وجو در معانی می‌تواند در این مورد به کاربر لغتنامه یاری برساند.

با این حال گشت‌وگذاری گذرا در این نسخه آنلاین نشان می‌دهد که چندان هم خالی از اشکال و ایراد نیست؛ ایرادهایی که عمدتاً و ظاهراً به مسائل فنی مربوط می‌شود.

از مهم‌ترین این ایرادها می‌توان به درهم‌‌رفتن شعرها و مثال‌ها در متن مدخل‌ها اشاره کرد که خواندن آن‌ها را برای کاربر دشوار کرده است.

البته خانم سلطانی اعلام کرده هر کاربر این امکان را دارد که «در صورت پیش آمدن هر سؤالی در نتیجه جست‌وجو» با شورای تألیف مؤسسه در ارتباط باشد، اما این مورد خاص ایراد بزرگی است که در همه مدخل‌ها وجود دارد و انتظار می‌رود دست‌اندرکاران آن به رفع آن بپردازند.

افزون بر این، طبیعی است که استفاده از این نسخه رسمی به‌مرور بیشتر خواهد شد و افزایش شمار کاربران نیازمند پیش‌بینی امکانات فنی برای پاسخگویی به مراجعات مکرر و پرشمار است؛ نکته‌ای که به نظر می‌رسد در حال حاضر مغفول مانده و باعث شده در همین ابتدای راه نیز استفاده از وبگاه با کندی و تأخیر بسیار انجام شود.

تاریخچه چاپ و نشر لغتنامه

نخستین چاپ لغت‌نامه به سال ۱۳۱۹ بازمی‌گردد که یک جلد آن در ۴۸۶ صفحه به چاپ رسید و مدتی متوقف شد.

پس از آن، دهخدا در سال ۱۳۲۴ میلیون‌ها فیشی را که طی چهل سال برای تدوین لغتنامه فراهم کرده بود، توسط مجلس شورای ملی به ملت ایران هدیه کرد و پس از آن، مجلس شورای ملی در سال ۱۳۲۴ با تصویب ماده‌واحده‌ای چاپ فرهنگ دهخدا را برعهده گرفت و ۲۵ هزار تومان هزینه چاپ این فرهنگ از محل صرفه‌جویی بودجه سال ۱۳۲۴ مجلس تأمین شد.

سازمان لغتنامه دهخدا که بعدها به «مؤسسه» تغییر نام داد، ابتدا در خانه خود دهخدا مستقر بود و بعداً با درگذشت او در سال ۱۳۳۴، به مجلس منتقل شد. از آن پس، هماهنگی و مدیریت لغتنامه به وصیت خود دهخدا بر عهده محمد معین گذاشته شد.

سرانجام این لغتنامه، بعد از به پایان رسیدن تألیف آن در سال ۱۳۵۹ که به شیوه چاپ سربی منتشر شده بود، پس از انجام ویرایش، ابتدا در قالب ۱۴ جلد در سال ۱۳۷۲ و سپس در ۱۵ جلد به همراه مقدمه در سال ۱۳۷۷ با حروفچینی کامپیوتری منتشر شد.

پس از آن و با توجه به پیشرفت فناوری‌های دیجیتالی، این مؤسسه توانست در سال ۱۳۷۹ لوح فشرده لغتنامه دهخدا را در دسترس عموم قرار دهد که تاکنون شش نسخه و روایت آن در انتشارات دانشگاه تهران منتشر شده و همین لوح‌های فشرده نیز مبنای استفاده برخی وبگاه‌ها و سپس اپلیکیشن‌ها برای انتشار نسخه آنلاین قرار گرفت.

مؤسسه لغتنامه دهخدا در پیوند با مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی، هم‌اکنون در باغ‌عمارتی قرار دارد که محمود افشار یزدی (درگذشتهٔ ۱۳۶۲) برای سازمان لغت‌نامه دهخدا و گسترش زبان و ادبیات فارسی و ایران‌شناسی وقف کرد.

برج های کبوتر روستای گَوَرت

عکاس سامان خوش‌پیمان

گَوَرت، برج کبوتر و چهره تکرار نشدنی از آسمان

ایسنا: «چه کسی گفته آسمان همه جا یک شکل است؟» آسمان گَوَرت، مزرعه‌ای در شرق اصفهان، روزگاری، بوم خیره کننده‌ای از پرواز کبوتران بود؛ برج‌های کبوتر در همین بوم دلربا، باعث شد تا «آنتونی کوئین»، در سفری به ایران در سال ۱۳۵۵، سقف گَوَرت را، چهره‌ی تکرار نشدنی از آسمان بداند.

گَوَرت، مزرعه‌ای در اصفهان است که با برج‌های کبوتر قدیمی و کم نظیر خود، پتانسیل تبدیل شدن به جاذبه‌ گردشگری جهانی را دارد. برج‌ کبوتر، اقامتگاهی برای بیش از ۲۰۰۰ کبوتر است که با هدف تجمیع فضولات(ضل) برای مصرف کشاورزی، بشکل خاصی ساخته شده، لازم به ذکر است که شماری از ساکنین روستا، معتقدند بعضی از این برج‌ها لانه حدود ۲۰هزار کبوتر هم بوده‌اند. برج‌های کبوتر «روستای گَوَرت» به سه دوره، ایلخانی، صفوی و قاجاری تعلق دارند.

در معماری این برج‌های‌ کبوتر، به نکات ظریفی، حتی برای مهار موجودات موذی نیز توجه شده اما در چندسال اخیر، تعداد زیادی از آن ها، در سایه بی‌توجهی‌ها، تخریب و بجای آنها ساختمان‌های آجری بنا شده است؛ به گفته مجید بدیعی-مرمت‌گر برج قلعه گَوَرت، روزگاری ۳۰ برج کبوتر در این روستا وجود داشته و امروز، ۲۲ برج و مخروبه آنها باقی مانده که از این تعداد، تنها ۴ برج ترمیم شده است >>> گالری عکس

بیشتر