رادیو فردا:

فرمانده سپاه تهران می‌گوید که اگر تمام اختلاس‌ها طی ۱۰ سال اخیر را جمع کنیم به عددی حدود ۸۰ هزار میلیارد تومان می‌رسیم.

محمدرضا یزدی که روز سه‌شنبه چهارم شهریور در جشنواره «کارمند تراز انقلاب اسلامی» سخنرانی می‌کرد در عین حال گفته که این رقم اختلاس «در بودجه ۱۰ ساله کشور رقمی نیست، هرچند که یک ریال آن هم زیاد است».

این نخستین بار است که یک مقام مسئول در جمهوری اسلامی آماری در مورد کل اختلاس‌های صورت گرفته اعلام می‌کند، هرچند به نظر می‌رسد به دلیل عدم شفافیت نهادهای نظارتی در ایران و عدم رسیدگی به بسیاری از پرونده‌ها، رقم اختلاس‌ها بیش از ۸۰ هزار میلیارد تومان باشد.

بخشی از پرونده‌های متعددی که طی سال‌های اخیر درباره اختلاس‌های مدیران و مقام‌های جمهوری اسلامی ایران رسانه‌ای شده است مربوط به شرکت‌های زیرمجموعه سپاه پاسداران بوده است.

یکی از این موارد مربوط به هلدینگ یاس، سازمان اصلی بنیاد تعاون سپاه، است که در حوزه خدمات، مسکن و واسطه‌گری فعال بود و پس از افشای پرونده‌های فساد ۱۳۰۰۰ میلیارد تومانی آن، سال ۹۶ منحل شد.

این پرونده که قوه قضائیه جمهوری اسلامی می‌گوید هم اکنون در سازمان قضایی نیروهای مسلح در حال رسیدگی است بازداشت عیسی شریفی، قائم مقام محمد باقر قالیباف، شهردار وقت تهران، را نیز به‌دنبال داشت.

به گفته محمدجواد حق‌شناس، عضو شورای شهر تهران، رقم فساد آقای شریفی در ارتباط با همکاری شهرداری تهران و هلدینگ یاس ۱۳۰۰ میلیارد تومان است.

در این پرونده نام چند نفر از معاونان و مدیران بنیاد تعاون سپاه هم مطرح شده است ولی گزارشی درباره ارقام فساد و اختلاس آنها منتشر نشده است.

حق‌شناس به سایت اعتمادآنلاین گفته که بخشی از این رقم به خارج از کشور منتقل شده است ولی رقمی اعلام نکرد.

برو به آدرس