ماجرای زندگی او
یارا شهیدی با نام میانی " سایه " بازیگر ایرانی - امریکایی در ۲۱ بهمن ۱۳۷۸ (۱۰ فوریه‌ ۲۰۰۰) در مینیاپولیس ایالت مینه‌ سوتا متولد شد. پدر او " افشین شهیدی"، عکاس و مادر او " کری سالتر" یک افریقایی - امریکایی و بازیگر آگهی ‌های تلویزیونی است. افشین شهیدی، عکاس شخصی پرینس موسیقیدان و خواننده ی فقید و مشهور پاپ آمریکا بود و در اکثر سفرها و تورهای پرینس همراه او بود. زمانی که یارا فقط ۴ سال داشت، آنها از مینیاپولیس به کالیفرنیا نقل مکان کردند. برادر کوچکتر او سعید شهیدی نیز بازیگر است. سعید همچنین در حرفه‌ی مد نیز به عنوان مدل فعالیت دارد. یارا فعالیت های رسانه ای خود را در شش سالگی با حضور در تلویزیون و تبلیغات چاپی برای شرکت هایی نظیر مک دونالد، رالف لورن، تارگت، گَپ کودکان، دیزنی و گِس کودکان آغاز کرد. او به طور مرتب با مادر و برادرش در تبلیغات چاپی و رسانه ای متعددی حضور می یافت. وی فعالیت هنری خود را در سال ۲۰۰۹ با بازی در مقابل " ادی مورفی " در فیلم " آن را تصور کن " آغاز کرد و برای آن موفق به دریافت " جایزه ی هنرمند جوان" شد. موضوع مورد علاقه یارا در مدرسه، تاریخ است و او هرگز از خواندن و آموختن موارد مربوط به دوران رنسانس (عصر انقلاب علمی در اروپا) خسته نمی‌ شود. یارا در پانزده سالگی توانست جایزه ‌ی بهترین بازیگر زن سریال‌ های کمدی را دریافت کند، یارا هم اکنون به اتفاق پدر، مادر و دو برادر کوچکتر خود (سعید و احسان) ساکن لس آنجلس است و در حال حاضر بعنوان ستاره در آکادمیک های فرهنگی معروفی فعال است. یارا به ایرانی تبار بودن خود افتخار می‌کند و در هر فرصتی که به دست می ‌آورد، زمینه های فرهنگی خود را برای دیگران توصیف می‌ کند هم چنین علاقه خاصی به فراگرفتن زبان فارسی دارد و اوقات فراغت خود را به پختن غذاهای ایرانی با پدر، مسافرت با اعضای خانواده و انجام آزمایش های علمی‌ می‌ گذراند. یارا شهیدی در ۶ ژوئن ۲۰۱۷  اعلام کرد که وی قصد دارد در دانشگاه هاروارد ادامه تحصیل دهد. با توجه به علاقه ای که یارا به "تاریخ" دارد احتمالا وی در هاروارد رشته ی تاریخ را دنبال خواهد کرد.
*
بستگی های خانوادگی و دوستانه ی او
هنرمند موسیقی "رپ" نصير بن أولو دارا جونز مشهور به "  نَس" یا "ناز" (متولد ۱۴ سبتامبر ۱۹۷۳) پسر خاله ی اوست. گفته شده است که یارا شهیدی با "میشل اوباما" همسر باراک اوباما رییس جمهور پیشین آمریکا و همچنین با "روآن بلانشارد" هنرپیشه ی آمریکایی روابط دوستانه دارد.
*
مفهوم نام او
یارا مانند دانا و توانا که به ترتیب از "دانستن" و "توانستن" مشتق شده، از "یارستن" ریشه گرفته و به معنای شجاعت و توانایی است. در لغت نامه ی دهخدا "یارا " اینگونه تعریف شده است: یارا از " یارستن" است - مترادف قوت و قدرت و توانایی و دلیری (برهان) - قوت و قدرت و توانایی و مقاومت و دلیری و شجاعت و جرأت (ناظم الاطباء) - بی رخش لاله  ندانم به چه رونق بشکفت/ بی قدش سر و ندانم به چه یارا برخاست (سعدی).
*
تارنمای رسمی او
دارای صفحاتی در مورد چگونگی فعالیت های هنری و گفتگوی مجله ی جوانان با او همراه با مطالب گوناگون به زبان انگلیسی است
*
مصاحبه های او
در شبکه تلویزیونی ای بی سی پیرامون تظاهرات اخیر ایرانیان/ ژانویه ۲۰۱۸: تارنمای یوتیوب
در ای بی سی پیرامون تظاهرات اخیر ایرانیان/ ژانویه ۲۰۱۸: تارنمای ایرانیان ایرون
در برنامه ی تلویزیونی جیمی کیمل پیرامون تحصیلات دانشگاهی: تارنمای یوتیوب
در برنامه ی تلویزیونی جیمی کیمل پیرامون نوروز در ایران: تارنمای یوتیوب
*
مبلغ حقوق دریافتی او
بنا بر گزارش برخی تارنماها حقوق سالیانه ی یارا شهیدی، حدود ۲ میلیون دلار آمریکایی است.
*
برخی از فیلم های او
 آن را تصور کن (۲۰۰۹) - به من دروغ بگو (۲۰۰۹) - سالت (۲۰۱۰) - مرد خانواده/ صداپیشه (۲۰۱۱) - معلم بد (۲۰۱۱) - سیاهی/ بلاكيش (۲۰۱۴) و غیره (نگاه کنید به تارنمای رسمی او)
 
یادداشت پایانی
با بهترین آرزوها برای یارا شهیدی و همه ی هنرمندان آزاده
دکتر منوچهر سعادت نوری
*
منابع و مآخذ
یارا شهیدی: تارنمای ویکی‌پدیا
بیوگرافی یارا شهیدی/ به زبان انگلیسی: تارنمای آی ام دی بی
یارا شهیدی، بازیگر سیاهپوست ایرانی‌تبار هالیوود: تارنمای زیبا شهر
یارا شهیدی/ بیوگرافی کامل/ عکس خانواده و افتخارات: تارنمای فتوکده /
تعریف واژه ی "یارا ": لغت نامه ی دهخدا/ تارنمای واژه نامه ی پارسی ویکی
فعالیت های هنری او همراه با مطالب گوناگون (به زبان انگلیسی): تارنمای رسمی او
نصير بن أولو دارا جونز مشهور به "ناز" (به زبان انگلیسی): تارنمای تارنمای آی ام دی بی
روآن بلانشارد: تارنمای ویکی‌پدیا
*
گزیده ای از نوشتارها
http://msnselectedarticles.blogspot.ca/2018/01/blog-post_6.html
بخش های پیشین زنان نامدار ایران