عمومی

دنبال کن


عضو از ۵ شهریور ۱۳۹۹

پرچم ایران

طرحی از Osama Hajjaj

رئیسی دستور «برخورد قاطع» با اعتراضات را صادر کرد؛ وزارت کشور بیانیه داد

رادیو فردا

رئیس جمهور ایران روز شنبه، دوم مهر، بر «برخورد قاطع» با اعتراض‌ها در پی کشته شدن مهسا امینی تاکید کرد. وزارت کشور نیز تجمعات را «غیر قانونی» خواند و معترضان را تهدید کرد.

به گزارش رسانه‌های ایران، ابراهیم رئیسی در تماس با خانواده محمدرسول دوست‌محمدی، یکی از بسیجیان که گفته می‌شود در جریان اعتراض‌ها در مشهد کشته شده، این تجمع‌ها را «آشوبگری» و «شرارت» خواند و بر «برخورد قاطع» با معترضان از سوی «دستگاه‌های مسئول» تاکید کرد.

آقای رئیسی جمعه شب نیز بلافاصله پس از بازگشت از آمریکا اعتراضات را «اغتشاش» خوانده و معترضان را تهدید کرده بود.

بنا بر اعلام رسانه‌های رسمی در ایران، تا روز پنج‌شنبه، ۳۱ شهریور، سه بسیجی در جریان درگیری با معترضان در شهرهای مشهد، قزوین و تبریز کشته شده‌اند.

جرقه تجمع‌های اعتراضی اخیر روز ۲۶ شهریور پس از برگزاری مراسم خاکسپاری مهسا امینی زده شد که پس از ضرب و شتم نیروهای گشت ارشاد جان باخت و به سرعت در بیشتر شهرهای ایران گسترش یافت.

صدا و سیمای ایران روز دوم مهر کشته شدن ۳۵ معترض را تایید کرد. منابع خبری نیز تاکنون از زخمی شدن ده‌ها نفر به دنبال شلیک مستقیم نیروهای یگان ویژه و ضرب و شتم، همچنین بازداشت صدها نفر در شهرهای مختلف ایران گزارش داده‌اند.

وزارت کشور جمهوری اسلامی نیز روز شنبه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که به دلیل «سوء استفاده معاندان و قانون‌شکنان با برگزاری تجمعات خیابانی موافق نبوده است».

در این اطلاعیه از معترضان با عنوان «مباشران و عاملان میدانی اغتشاش» نام برده شده که به دلیل ارتکاب به «جرایم مشهود» به همراه «طراحان و محرکان به عنوان معاونان جرم» باید تحت تعقیب قرار گیرند.

در اطلاعیه وزارت کشور از جمله مصادیق اغتشاش «آسیب به اموال عمومی»، «حمله به ماشین‌های امدادی و اورژانسی و آتش‌نشانی» عنوان شده و آمده است که «بنا بر موازین حقوق بشردوستانه حتی در زمان جنگ، وسایل عمومی و غیر نظامی و به خصوص امدادی از تعرض و حمله مصون هستند» و حمله به این تجهیزات «نقض فاحش حقوق جنگ» قلمداد شده است و حتی «جنایت و جرم جنگی» به‌شمار می‌رود.

پیش از این نیز برخی دیگر از مقامات جمهوری اسلامی در واکنش‌های خود به تجمع‌های اعتراضی به موضوع تخریب اموال عمومی و حمله به وسایل حمل و نقل عمومی و خودروهای اورژانسی توسط معترضان اشاره کرده بودند.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که در روزهای گذشته ویدئوهای بسیاری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است که نشانگر استفاده از آمبولانس‌ها و اتوبوس‌های شهری توسط نیروهای امنیتی و یگان ویژه است.

در این ویدئوها حضور نیروهای امنیتی در آمبولانس‌ها، شلیک مستقیم گارد ویژه به معترضان از اتوبوس‌های مسافربری و انتقال معترضان بازداشت‌شده به کلانتری‌ها دیده‌ می‌شود. حتی تصاویری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است که نشان می‌دهد خودروهایی با پلاک نظامی با ظاهر آمبولانس در سطح شهر تردد می‌کنند.

در پی انتشار گسترده این ویدئوها، شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی اقدام به اطلاع‌رسانی موضوع استفاده از آمبولانس‌ها با اهداف نظامی از سوی جمهوری اسلامی به سازمان صلیب سرخ جهانی کرده‌اند.

با وجود این که جریان‌های وابسته به حاکمیت در جریان تجمع‌های اعتراضی تلاش می‌کنند تا تخریب اموال عمومی را به معترضان نسبت دهند، بر اساس شهادت برخی شاهدان از جمله پیشتر در دادگاه بین‌المللی آبان و ویدئوهای منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی، این تخریب‌ها در بسیاری از موارد توسط نیروهای گارد ویژه با هدف ایجاد رعب و وحشت و تحریف جریان‌های اعتراضی صورت می‌گیرد.

با استفاده از گزارش‌های رسانه‌های داخلی، رادیوفردا و توییتر/ف. ع./ ف. دو.

گشت کشتار

طرحی از؟

نماینده سقز از شلیک با ساچمه به روده معترضانِ جان‌باختن مهسا امینی خبر داد

رادیو فردا

گزارش‌ها در شبکه‌های اجتماعی حاکی است که به دنبال خاکسپاری مهسا امینی، جوان ۲۲ ساله‌ای که در بازداشتگاه پلیس امنیت اخلاقی تهران جان باخت، در روز و شب شنبه ۲۶ شهریور تجمع‌های اعتراضی در سقز و سنندج برگزار شد.

در همین حال بامداد یک‌شنبه تصاویری نیز از آغاز تجمعات اعتراضی در دانشگاه تهران علیه حجاب اجباری و جان‌باختن مهسا امینی منتشر شده است که معترضان در آن شعار «زن، زندگی، آزادی» سر می‌دهند.

پس از برگزاری مراسم خاکسپاری مهسا (ژینا) امینی، نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی برای متفرق کردن مردم معترض در شهر سقز دست به تیراندازی و شلیک گاز اشک‌آور زدند.

بهزاد رحیمی، نماینده سقز در مجلس، روز یک‌شنبه در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا، به وجود ناآرامی در مراسم خاکسپاری مهسا امینی اذعان کرد و گفت که «هیچ‌کسی کشته نشد و فقط تعدادی زخمی سرپایی داشتیم؛ البته یک نفر هم به دلیل اصابت چند ساچمه به روده‌هایش در بیمارستان سقز بستری است.»

او همچنین اذعان کرد که نیروی انتظامی و بیمارستان در مورد وضعیت مهسا امینی «ضعف اطلاع‌رسانی، پاسخگویی و عدم شفافیت و تأخیر» داشتند.

زن، زندگی، آزادیدانشگاه تهران، ۲۷ شهریور ۱۴۰۱#مهسا_امینی pic.twitter.com/fOp2rDRfei

— ashi (@AminShirpour) September 18, 2022
به گزارش وب‌سایت حقوق بشری هه‌نگاو، دست‌کم ۱۳ نفر در پی شلیک نیروهای امنیتی در سقز زخمی شدند و حال یکی از مجروحان هم وخیم گزارش شده‌است. طبق این گزارش، دست‌کم هفت شهروند در جریان اعتراض‌های روز شنبه در سقز بازداشت شده‌اند.

در همین حال، تصاویری از تجمع اعتراضی مردم در خیابان‌های سنندج در اعتراض به مرگ مهسا امینی برگزار شد و تصاویری هم از درگیری نیروهای انتظامی با شهروندان در میدان قدس سنندج منتشر شده است.

در تصاویر منتشرشده از این اعتراضات، صدای معترضان شنیده می‌شود که ط مانند «کشتن برای روسری، تا کی خاک‌برسری»، «زن، زندگی، آزادی»، «مرگ بر دیکتاتور» و «مرگ بر خامنه‌ای» سر می‌دهند.

وب‌سایت هه‌نگاو می‌گوید در جریان حمله نیروهای امنیتی به تجمع اعتراضی درطر سنندج شماری «به‌طرز خشونت‌آمیزی» توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند >>>

مهسا امینی

طرحی از؟

واکنش گسترده در شبکه‌های اجتماعی به ارشادِ منتهی به مرگ مغزی

رادیو فردا

به‌ دنبال انتشار گسترده تصویر مهسا امینی روی تخت بیمارستان در شبکه‌های اجتماعی، واکنش‌ چهره‌های شناخته‌شده داخلی و خارجی نسبت به برخورد خشونت‌آمیز با زنان بر سر حجاب، لحن تندتری پیدا کرد.

مهسا [ژینا] امینی زن ۲۲ ساله‌ای است که همراه با خانواده از سقز برای دیدار با خویشاوندان به تهران آمده بود، پس از بازداشت از سوی گشت ارشاد و انتقال بازداشتگاه وزرا، بر اثر ضرب‌ و جرح به‌ دست «ماموران نیروی انتظامی» به کما رفت.

لیا رِمینی، هنرپیشه سریال‌های مشهور تلویزیونی در آمریکا از جمله افرادی است که به ضرب و جرح این زن جوان به خاطر حجاب اجباری واکنش نشان داده است.

خانم رمینی، با انتشار عکس مهسا، در توییتی نوشته: «مهسا امینی، ۲۲ساله، بعد از شکنجه توسط مقام‌های ایرانی به کما رفته است.»

وی اضافه کرد: «این اقدام در هر حالتی غیرقابل قبول است، اما این واقعیت که او به خاطر حجاب نامناسب دستگیر شد آن را وحشتناک‌تر می‌کند. لطفا در همرسانی نام و داستان او به من بپیوندید.»

علی کریمی، ستاره فوتبال ایران، نیز با انتشار تصویر خانم امینی روی تخت بیمارستان، توییت کرده: «کاوه‌ آینده ایران‌زمین زن است.»

آقای کریمی همچنین در توییت دیگری، با اشاره غیرمستقیم به مهاجرت آقازاده‌ها به خارج از کشور، نوشته است: «فرزندان آنها می‌روند، فرزندان ما می‌میرند.»

جلال رشیدی کوچی، نماینده مجلس، نیز روز جمعه، ۲۵ شهریورماه، به مردم وعده پیگیری و اطلاع‌رسانی شفاف در این زمینه را داد.

او به خبرگزاری ایسنا گفت: «این که ما به این راحتی یک دختر جوانی که می‌توانسته سال‌ها زندگی داشته باشد و خانواده‌اش را با این نوع رفتار آزار دهیم، قابل قبول نیست، ... حتماً این موضوع را به صورت ویژه پیگیری خواهیم کرد و نتیجه‌اش را شفاف به مردم خواهم گفت.»

عبدالله رمضان‌زاده، دبیر و سخنگوی دولت دوم محمد خاتمی، رئیس‌جمهور پیشین ایران، نیز روز جمعه نوشت: «این چه ارشادی است که به مرگ منتهی می‌شود؟ حقیقتا معنی کلمات را واژگون می‌کنید.»

خشونت پلیس در قبال این زن جوان که با برادرش در خیابان بوده، حتی با واکنش‌های انتقادی شماری از نیروهای هوادار نظام در شبکه‌های اجتماعی نیز مواجه شده است >>>

کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان زبان بسته

کارتون از محمدرضا میرشاه ولد

پیشنهاد واگذاری کتابخانه‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خبرساز شد

بی بی سی: در پی انتشار پیشنهاد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران برای واگذاری کتابخانه‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به کتابخانه‌های عمومی کشور، این موضوع واکنش‌های گسترده‌ای را برانگیخته است.

انجمن نویسندگان کودکان و نوجوانان شدیدا با طرح پیشنهاد واگذاری «مراکز فرهنگی» کانون مخالفت کرده و پیامد این اقدام را «تعطیلی» این نهاد و «نابودی فعالیت‌های فرهنگی-هنری تخصصی کودکان و نوجوانان » دانسته است. 

این انجمن همچنین در بیانیه‌ خود افزوده است که گذشته از نادرستی اصل پیشنهاد، تصمیم‌گیری درباره این نهاد دیرپا برعهده مجلس است.

در بیانیه آمده که هیات دولت نمی‌تواند «مجوز واگذاری مراکز فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان را که شرکت دولتی وابسته به وزارت آموزش و پرورش است به نهادی غیردولتی بدهد و صدور چنین مجوزی از سوی هیئت دولت غیرقانونی خواهد بود.»

این نهاد کودکان و نوجوانان اعلام آمادگی کرده که نمایندگان خود را در جلسه بررسی پیشنهاد بفرستد تا دلایل «کارشناسی» برای مخالفت خود را ارائه دهد.

پیشنهاد چه بود؟
روز شنبه (۲۰ شهریور) در«پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» پیشنهاد واگذاری کتابخانه‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برای بررسی «کمیسیون مدیریت امور عمومی و سرمایه انسانی دولت» منتشرشد.

براساس این پیشنهاد، برای «کاهش زیان‌دهی» و «تامین بخشی از هزینه‌ها از محل کاهش و صرفه‌جویی در هزینه» و «افزایش و همسان‌سازی حقوق کارکنان» در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، دولت می‌تواند مجوز واگذاری کتابخانه‌های این کانون به کتابخانه‌های عمومی را صادر کند.

در این پیشنهادنامه آمده است که کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان حدودا هزار کتابخانه به صورت ثابت و تقریبا سه هزار کارمند دارد.

این پیشنهادنامه با استناد به مواد قانون تاسیس واداره کتابخانه‌های عمومی گفته که به جز چند استثناء، کلیه کتابخانه‌ها باید زیر نظر کتابخانه‌های عمومی کشور اداره شود.

کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان یکی از قدیمی‌ترین نهادهاییست که در زمینه تولید محصولات فرهنگی و انتشار کتاب برای این دوره سنی فعالیت و تاثیر به‌سزایی داشته است.

انجمن نویسندگان کودک و نوجوان در بیانیه‌ای با پیشنهاد واگذاری کتابخانه‌های کانون به کتابخانه‌های عمومی «مخالفت قاطع» کرده است >>>

دریاچه ارومیه

طرحی از محمدرضا میرشاه ولد: "از کارون و کوهرنگ و زاینده رود تا ارومیه...کتاب جغرافیای نسل آینده ایران فقط خاطراتی از آن چه داشتیم خواهد بود نه آن چه داریم...همین قدر تلخ...بدرود دریاچه صبورِ سیزده هزار ساله."

مذاکرات برجام

طرحی از مانا نیستانی

دویچه وله: کشمکش‌ها در راستای احیای برجام همچنان ادامه دارد. به گفته ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران "نظرات جمهوری اسلامی در مورد پاسخ آمریکا درباره متن پیش‌نویس توافق احتمالی احیای برجام به جوزپ بورل، هماهنگ‌کننده مذاکرات و نماینده اتحادیه اروپا تحویل داده شد. آمریکا در مقابل اعلام کرده که پاسخ ایران به متن نهایی پیشنهاد بورل، "سازنده نیست".

ادامه بحث و کشمکش‌ها دستمایه مانا نیستانی برای کاریکاتور هفته بوده است.

"کار از محکم‌کاری عیب نمی‌کنه"

طرحی از رضا عقیلی

پس از هشدار موسوی درباره موروثی شدن رهبری؛ پروژه آيت‌الله‌سازی از مجتبی خامنه‌ای کلید خورد

ایران اینترنشنال: انتشار لینک ثبت‌نام درس خارج فقه مجتبی خامنه‌ای و استفاده از عنوان آیت‌الله برای او در خبرگزاری رسا که اخبار حوزه را منعکس می‌کند، در شبکه‌های اجتماعی خبرساز شده است.

کاربران به انتشار این خبر پس از هشدار میرحسین موسوی درباره موروثی شدن رهبری و همچنین برکناری حسین طائب، رئیس سازمان اطلاعات سپاه اشاره می‌کنند.

خبرگزاری رسا نوشت که «نام‌نویسی درس خارج فقه و اصول آیت‌الله حاج آقا سید مجتبی خامنه‌ای آغاز شد» و ضمن انتشار لینکی از طلاب درس خارج فقه خواست در این کلاس‌ها ثبت‌نام کنند.

درس خارج مجتبی خامنه‌ای از سال ۸۸ آغاز شده اما برای نخستین بار است که تبلیغ آن در خبرگزاری‌ها منتشر می‌شود.

سال ۸۸ سایت جهان نیوز از اعتراض برخی مراجع تقلید به درس خارج فقه مجتبی خامنه‌ای خبر داده بود.

انتشار لینک ثبت‌نام در کلاس خارج فقه مجتبی خامنه‌ای یک ماه پس از هشدار میرحسین موسوی درباره احتمال موروثی شدن رهبری در جمهوری اسلامی خامنه‌ای اشد.انجام شده است و آیت‌الله خوانده شدن مجتبی خامنه‌ای می‌تواند نشانه‌ای از اهمیت این هشدار با وجود سکوت جریان‌های نزدیک به بیت و دفتر رهبر جمهوری اسلام

میرحسین موسوی، از رهبران اعتراض‌ها به نتایج انتخابات سال ۱۳۸۸ در ایران، در مقدمه‌ای بر «ترجمه عربی بیانیه‌های جنبش سبز» نسبت به جانشینی موروثی رهبری در حکومت جمهوری اسلامی هشدار داد و نوشت: «زبانشان لال مگر سلسله‌های ۲۵۰۰ ساله بازگشته‌اند که فرزندی پس از پدرش به حکومت برسد؟»

مهدی کروبی، دیگر نامزد معترض به نتیجه انتخابات سال ۸۸ هم «دغدغه‌های» مطرح شده از سوی میرحسین موسوی را ریشه مشکلات کشور خواند و خواستار پاسخگویی به سوالات او شد.

با این حال رسانه‌های وابسته به رهبر جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران با وجود حمله به مکتوب میرحسین موسوی، درباره سخنان او مبنی بر طرح جانشینی مجتبی خامنه‌ای به جای پدرش و موروثی شدن حکومت سکوت کردند.

نزدیکان خامنه‌ای در حملاتی شدید به موسوی او را «عقب مانده ذهنی» و «متوهم» خواندند.

همه فهمیدیم سپیده رشنو كجاست!

طرحی از رضا عقیلی برای توانا

 

چهل سال اجبار به حجاب در ایران؛ چرایی و چگونگی مخالفت برخی از نزدیکان به حاکمیت جمهوری اسلامی با حجاب اجباری 

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران

شدت برخوردهای حاکمیت با معترضان به حجاب اجباری به شکل ملموسی خشن‌تر شده است. از سویی مقامات حکومتی در مناصب و نهادهای مختلف در صدد اعمال دستورالعمل‌های سخت‌گیرانه به بهانه مبارزه با «بی‌حجابی» برآمدند و به تبع آن، ابعاد دخالت در زندگی خصوصی شهروندان نیز بیشتر شده است. رویارویی مردم و حاکمیت بر بستر تاریخ چهل ساله مبارزه مردم با حجاب اجباری، اکنون به نقطه‌ای رسیده که حاکمان را ناگزیر کرده تا به شکست در این رویارویی اعتراف کنند. هرچند که این اعتراف باعث تغییر رویکرد کلان حاکمیت به موضوع حجاب اجباری نشده است و نشانه‌های تداوم برخورد حکومت با معترضان به حجاب اجباری و سکوت معنادار مقامات حکومتی خود نشانگر چگونگی مواجهه مقامات و مسئولان حاکمیت با یکی از مهمترین موارد نقض حقوق بشر یعنی حق انتخاب پوشش است. اگرچه رویکرد کلان حاکمیت در چهل و چند ساله گذشته به موضوع حجاب اجباری همواره یکسان بوده است اما در طی این چهاردهه، چهره‌های سیاسی و نزدیک به قدرت، چه آنها که در مناصب حاکمیتی بودند و چه آنها که در مقام تبیین‌کننده نظری ایدئولوژی‌های نظام جمهوری اسلامی فعالیت فرهنگی می‌کردند، مواضعی علیه رویکرد کلان حاکمیت درباره حجاب اجباری گرفتند و اظهارنظرهایی در مخالفت با حجاب اجباری داشتند. بررسی مهمترین موضع‌گیری‌ها و اظهارات برخی مقامات حکومت نشان می‌دهد که در اغلب این  اظهارنظرها هیچ‌گاه به اصل مساله تبعیض مستمر علیه زنان به واسطه حجاب اجباری پرداخته نشده و بیشتر در راستای نوعی استفاده از این موضع‌گیری‌ها برای پیشبرد اهدافی دیگر مورد توجه قدرتمندان قرار گرفته است. به باور بسیاری، تکیه ابراهیم رئیسی بر مسند ریاست جمهوری باعث یکدست شدن همه بخش‌های حاکمیت در اجرای سیاست‌های سرکوبگرانه و ضد حقوق بشری شده است، از جمله اعمال سختگیری‌های اجتماعی و امنیتی و قضایی در راستای تضییع حق انتخاب پوشش شهروندان. این شرایط باعث شده که چهره‌های شناخته شده سیاسی که برخی از آنها پیش‌تر مناصب مهم حاکمیتی داشته‌اند، مواضع صریح در مخالفت با حجاب اجباری بگیرند. گزارش پیش‌رو بررسی اجمالی نظرات و اظهارنظرهای مهم برخی چهره‌های شناخته شده سیاسی و نزدیک به قدرت در مخالفت با حجاب اجباری از سال‌های ابتدایی استقرار حکومت جمهوری اسلامی ایران  تا به امروز است >>>

میشه؟ نمیشه؟

کارتون از محمدرضا میرشاه ولد: «میشه؟ نمیشه؟ شاید بشه، شاید نشه... دیروز هم نماینده مجلس گفته اگه هم بشه فکر نکنید شده ...نظر شما چیه؟»

#برجام

برای سلمان رشدی

مانا نیستانی: سال هزاروسیصدوهفتادویک متولیان کیهان کاریکاتور مسابقه کاریکاتور «توطئه آیات شیطانی» را برگزار کردند با جایزه ای چرب و وسوسه انگیز اما مساله فقط جایزه نبود. جامعه ایران بشدت بسته بود و رسانه‌ها کاملا در انحصار حکومت، اینترنت و ماهواره ای هم در کار نبود، بسیاری مغزشویی شده بودیم و من، جوان نوزده ساله آن موقع واقعا فکر می‌کردم رشدی کار بدی کرده که رمانی نوشته و در آن عقیده اش را هرچه که بوده، بیان کرده، چون به میلیون ها آدمی که حتی یک خط آن رمان را نخوانده‌اند و امثال عطاالله مهاجرانی بهشان دیکته کرده اند چه فکر و چه احساس کنند، برخورده، پس سزاوار این برخوردهاست.

در آن مسابقه شرکت کردم و یکی از چند صد کاریکاتوری که رشدی را به جرم رمان نویسی و ابراز عقیده با شاخ و دم شیطان مصور کرده بودند مرتکب شدم، احتمالا یکی از ضعیف ترین‌ها. سنم که بالاتر رفت و شعورم بیشتر شد فهمیدم چه اشتباهی کرده‌بودم، رشدی هر عقیده ای ابراز کرد یا به هر عقیده ای دهن‌کجی کرد در نوشته هایش مرگ کسی را طلب نکرد یا فرمان قتلی را توجیه و تئوریزه‌ نکرد، برای هیچ گروهی ظلم و بی عدالتی نخواست.

تازه خواندم و فهمیدم که تقریبا هر نویسنده و هنرمندی در جهان که سرش به تنش می ارزیده فارغ از موافقت یا مخالفت با فحوای کلام، از رشدی و آزادی بیان او حمایت کرده، از جمله عزیز نسین که به خاطر حمایتش تا پای مرگ رفت و مسلمانان متعصب هتلش را بمب گذاشتند و جان ده ها تن را به هدف کشتن او گرفتند.

من و سایر کارتونیست های شرکت کننده اشتباه می‌کردیم، مطمئنم بسیاری‌شان پشیمانند اما به خاطر زندگی در ایران زیر تیغ دیکتاتوری شیعی جرأت ابراز ندارند. من امکانش را دارم و به سهم خودم از آن مشارکت، ابراز پشیمانی می‌کنم. حمایت از رشدی ، سلامت و امنیتش، حمایت از آزادی بیان است دربرابر شانتاژکنندگان اندیشه و چاقوکشان رسمی و غیررسمی.
سخنی با دوستان همکار کم سن و سالم در ایران:

گذشته ما باید عبرت شما باشد. نیروهای قاهر و تمامیت خواه که از قلم ما کاریکاتور بیرون می کشیدند تا مهرتایید بر فتوای رهبر خشک‌مغزشان بزنند، همچنان مشغول و فعالند.

گاهی از کارتونیست ها  ‎می‌خواهند تا واقعیت تاریخی هالوکاست را انکار کنند، زمانی دیگر قرائت حکومتی در تشکیل داعش را به تصویر دراورند یا این که علیه فیلمی که ندیده‌اند و بازیگری که جز ظلم از حکومت و بخشی از جامعه چیزی ندیده و کاری نکرده کاریکاتور بکشند و شاخ و دمی هم به او اضافه کنند، چرا که صاحب قدرت چنین اراده کرده. ذات کارتون علیه دیکته هایی است که قدرت بر ما می‌خواند، آن را برای تایید ظلم، تایید سانسور، تایید خشونت و تکصدایی و دیکتاتوری و بدتر از همه علیه قلمی که در دست خود ماست و آزادی که متعلق به همه ماست استفاده نکنیم. چاپ اثر در کاتالوگ، عرضه در نمایشگاه ها و پارک ها با امکانات حکومتی و جوایزی که می دهند ارزش چنین قلم فروشی هایی ندارد. این کارها از ما باقی می مانند و در آینده شرمسارشان خواهیم شد.

بیشتر