عمومی

دنبال کن


عضو از ۵ شهریور ۱۳۹۹

مردم انار هم نخورند، مشکلی ایجاد نمی‌شود!

کاریکاتوریست پروانه ایزدخواست: باقری عضو هیات مدیره اتحادیه میوه و تره‌بار گفت قیمت انار بالاست که اگر مردم هم این میوه را نخورند، مشکلی ایجاد نمی‌شود.‌ مسئولینِ عزیز، با همین فرمون پیش برید احتمالاً به زودی میاید میگید: مردم کوفت بخورن ! از گوشت و پسته شروع شد، حالا رسیدیم به انار؛ امیدوارم نون رو بتوینم بخوریم... !

فرعون زمان

طرح از احمد اکبری @azhargushe

پشتک و وارو و جفتک و جادو

طرح از احمد اکبری @azhargushe

نرمش قهرمانانه: روحانی موافقه سپاه و رئیسی و قالیباف کیسه دوز مخالفن.


احمد خاتمی: هم جنگ های پیامبر در مسیر عزت بوده هم نرمش های قهرمانانه ایشان؛ برای همین هرگونه مذاکره با آمریکا ممنوع است!

سخنگوی هیأت رییسه مجلس خبرگان رهبری همچنین در پاسخ به سؤالی در رابطه با جواز یا عدم جواز مذاکره با آمریکا تصریح کرد: امروز مسأله کلی ما بحث «عزت» است؛ باید دانست که هم جنگ های پیامبر اکرم(ص) در مسیر عزت بوده و هم نرمش های قهرمانانه ایشان در مسیر عزت مسلمانان صورت می گرفته است؛ عزت، جزء خطوط قرمز محسوب می شود، از این رو در شرایط کنونی هرگونه مذاکره و سازش با دولت مستکبر آمریکا ممنوع است.

افتخارات بابا‎

طرح مانا نیستانی برای ایران وایر

 

۲۵ آبان؛ روزی که همه چیز تغییر کرد

جمشید برزگر

رادیو فردا: یک سال پیش، در چنین روزی ۲۵ آبان، تاریخ ایران ورق خورد و فصلی تازه در کتاب خونبار مبارزات مردم ایران در بیش از ۱۵۰ سال گذشته برالی رسیدن به حکومت قانون، عدالت و آزادی گشوده شد.

اعتراضات آبان ماه سال ۱۳۹۸، به دلایل متعددی این توان را داشته است که بر فصل قبلی نقطه پایان گذارد و سطرهای آغازین فصلی تازه محسوب شود.

مهم‌ترین ویژگی این اعتراضات این است که عملاً به خونین‌ترین سرکوب تظاهرات مردمی و خیابانی در تاریخ ایران بدل شد. البته هنگام صدور چنین حکمی طبعاً این نکته را در نظر داریم که تاریخ تظاهرات مردمی و خیابانی در معنای مدرن آن، به انقلاب مشروطه باز می‌گردد. اما به هر حال، در این دوران هرگز هیچ یک از سرکوب‌ها و کشتارها، چه از نظر تعداد قربانیان و جان‌باختگان و چه از نظر فراگیری جغرافیای سرکوب با اعتراضات آبان ۹۸ قابل مقایسه نیست.

در شرایطی که مقامات جمهوری اسلامی آگاهانه از ارائه آمار دقیق و جزپیات مربوط به تعداد جان‌باختگان، مجروحان، بازداشت‌شدگان و خانواده‌های آسیب‌دیده خودداری می‌کنند، براساس تحقیقات نهادهای مدافع حقوق بشر مثل سازمان عفو بین‌الملل دست‌کم هویت ۳۰۴ تن از جان‌باختگان تا کنون محرز شده است. خبرگزاری رویترز شمار جان‌باختگان را دست کم هزار و ۵۰۰ نفر برآورد کرده است، عددی که با در نظر گرفتن گزارش‌ها و فیلم‌های منتشر شده از نقاط مختلف ایران، چه بسا به حقیقت نزدیک‌تر باشد.

در همین تاریخ معاصر، کشتار و سرکوب‌های خیابانی پیشین هرگز از خاطره‌ها زدوده نشده‌اند و هر کدام، خود سرچشمه تحولات و تغییراتی بوده‌اند که در نهایت بر حیات دستگاه مسئول سرکوب نقطه پایان گذاشته است.

به همین خاطر، هیچ دلیلی وجود ندارد که در پیامدهای آتی و بنیادین گسترده‌ترین، خشن‌ترین و خونبارترین کشتار تظاهرات خیابانی شهروندان ایرانی تردید کرد.

در همین یک سال هم طلیعه‌های این تغییر و پیامدها آشکار شده‌اند که در این نوشته تنها فرصت پرداختن به یکی از اصلی‌ترین نمونه‌های را داریم.

یکی از تعیین‌کننده‌ترین پیامدهای اعتراضات آبان ۹۸، تغییر قطعی صف‌بندی‌های سیاسی در عرصه سیاست ایران بود. این تغییر که پیشتر در برخی گفتمان‌های محدود به نیروهای سیاسی و یا تحلیل ناظران پدید آمده بود، برای اولین بار در عرصه اجتماع در جریان اعتراضات دی ماه ۱۳۹۶ نمودار شد و در اعتراضات آبان ۹۸ قوام یافت و به قطعیت رسید >>>

 

تلاشِ مسئولین برای کنترل کرونا

کاریکاتوریست پروانه ایزدخواست: در حالی که میانگین روزانه (طبق آمار خودشون) ۴۵۰ نفر از هموطنانمون رو بابت ابتلا به کرونا از دست میدیم، مسئولین هنوز درگیرِ این هستن که آیا تهران رو دو هفته تعطیل کنن یا نه ! غافل از اینکه هر روزی که میگذره و تصمیمی عملی نمیشه، داره جونِ کلی انسان گرفته میشه...

بی تحریم و با تحریم

مانا نیستانی در ایران وایر

سالگرد اعتراض‌های آبان؛ از بخشش تا تهدید و تحریم

رادیو فردا: همزمان با سالگرد اعتراض های آبان ماه سال 1398، قوه قضاییه رویه ای تازه در پیش گرفته است >>>

پاسوربازی کامپیوتری حلال شد

توکا نیستانی در ایران وایر

تسنیم: آیا بازی‌هایی مثل "پاسور" با کامپیوتر حرام است؟/ پاسخ رهبر انقلاب 

سؤال: آیا انجام بازی‌هایی که حکم قمار را دارند (مانند پاسور) به وسیله کامپیوتر یا مانند آن در نت نیز حرام است؟

جواب: بازی‌هایی که به دلیل قمار بین دو طرف، حرام بوده، اگر از طریق رایانه و به تنهایی باشد و برد و باختی در آن نباشد، فی نفسه جایز است. 

بایدن یا ترامپ؟

کاریکاتوریست پروانه ایزدخواست: این روز‌ها برخی مردم ایران در مقایسه با مردم آمریکا حساسیتشون نسبت به انتخابات آمریکا بیشتر شده، اما سؤال اینجاست، آیا واقعاً برای ما تفاوتی رقم میخوره!

بایدن در حال پیشی گرفتن از ترامپ

طرح از بزرگمهر حسین پور

وقتی شب‌های انتخابات آمریکا به اندازه «شب‌های قدر» مهم می‌شود

بی‌تا بختياری، رادیو فردا: این روزها در بسیاری از رسانه‌ها حرف از «دوقطبی شدن» جامعه آمریکا در طول دو دهه اخیر و به‌ویژه در چهار سال اخیر و تأثیر جدی آن بر انتخابات ریاست ‌جمهوری این کشور است، اصطلاحی سیاسی که در پیوند با این انتخابات، برای جامعه ایران نیز به گونه‌ای دیگر می‌تواند به کار ‌رود.

نگاهی به شبکه‌های اجتماعی در ماه‌های گذشته و به‌ویژه روزهای اخیر نشان می‌دهد که در جامعه ایران هم نسبت به نتیجه چهل‌و‌ششمین انتخابات ریاست‌ جمهوری آمریکا دو نگاه کاملاً متضاد وجود دارد.

از سویی عده‌ای که از ستم و خشونت حکومت جمهوری اسلامی به تنگ آمده‌اند و نتیجه فشار حداکثری دولت دونالد ترامپ بر آن را مشاهده کرده‌اند، خواستار ادامه ریاست‌ جمهوری او تا چهار سال دیگر هستند تا به‌تعبیر خود «دادشان» را از حاکمان مستبد بستاند.

آنها اگرچه فشار تحریم‌ها را نیز با گوشت‌و‌پوست لمس کرده‌اند، اما معتقدند چون عامل اصلی این فشارها همین حاکمیت است، تنها با فشار خارجی مجبور به تسلیم می‌شود یا از میان می‌رود.

از دیگر سو، شهروندانی هم هستند که در عین حال که فشار تحریم‌ها کمرشان را شکسته، از اصلاح و یا برافتادن حکومت ناامیدند و تنها امیدشان این است که زیر بار همین ستم، دست‌کم دچار فقر و فلاکت نباشند. این دسته از شهروندان به ریاست ‌جمهوری جو بایدن، رفع یا کاهش احتمالی تحریم‌ها و باز شدن فضا در حد حتی یک تنفس کوتاه‌مدت امید بسته‌اند.

اهمیت انتخابات آمریکا بر سرنوشت و آینده ایران و شهروندان ایرانی به اندازه‌ای اهمیت پیدا کرده که در شبکه‌های اجتماعی فارسی‌زبان، شب‌های انتخابات آمریکا با شب‌های قدر مقایسه شده که بر اساس برخی روایات اسلامی، خداوند در این شب، همه آن‌چه را در سال آتی اتفاق خواهد افتاد، برای انسان‌ها مقدر می‌کند.

داود پنهانی، روزنامه‌نگار، معتقد است وقتی «نقش» ما ایرانی‌ها در طول تاریخ «نتوانستن» بوده، حالا مجبوریم که «تماشاگر» انتخابات آمریکا باشیم که تأثیر آن بر زندگی‌مان از تأثیر انتخابات داخلی بیشتر است.

علی علیمردانی، متخصص آی‌تی، از جمله افرادی است که به مقایسه شب‌های انتخابات آمریکا و شب‌های قدر پرداخته و نوشته است:‌ «در شب‌های قدر تقدیر یک‌ساله ما نوشته میشه و در انتخابات آمریکا تقدیر چهارساله ما.»

کاربرانی نیز با حسرت و به‌کنایه نوشته‌اند از آنجا که علاقه به مشارکت در تعیین سرنوشت کشورشان دارند، ای کاش می‌توانستند در انتخابات آمریکا شرکت کنند.

تاثیر شمارش آرای انتخابات ریاست‌ جمهوری آمریکا بر بازار ارز و طلا در ایران طی دو روز گذشته هم از مواردی است که کاربران شبکه‌های اجتماعی، آن را به حاکمیت گوشزد کرده‌اند >>>

تاسیسات زیرزمینی اتمی

طرح از احمد اکبری @azhargushe

ایران ساخت تأسیسات اتمی زیرزمینی در نطنز را آغاز کرد

رادیو فردا: خبرگزاری آسوشیتدپرس روز چهارشنبه هفتم آبان، با استناد به تصاویر ماهواره‌ای، از آغاز عملیات احداث تاسیسات اتمی زیرزمینی در نطنز خبر داد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز احداث این تاسیسات برای تولید دستگاه‌های پیشرفته سانتریفوژ را تایید کرده است.

کاظم غریب‌آبادی نماینده ایران در نهادهای بین‌المللی مستقر در وین، هم روز سه‌شنبه گفت تاسیسات پیشرفته‌تری در دل کوه به جای تاسیسات حادثه‌دیده در نطنز، احداث می‌شود.

به گفته او، ساخت مراکز جدید به اطلاع آژانس بین‌المللی انرژی اتمی رسیده است ولی ایران نیازی ندیده که بازرسان آژانس از محل حادثه دیده دیدار کنند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، حدود دو ماه پیش احداث جاده‌ای در جنوب نطنز شروع شده و تصاویر ماهواره‌ای جابجایی ماشین‌آلات ساخت‌وساز در این منطقه را نشان می‌دهند.

حدود یکسال پس از حادثه انفجار در مجتمع هسته‌ای نظنز، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران ماه گذشته گفت در این حادثه سالن ساخت دستگاه‌های سانتریفوژ آسیب دیده و سالن جدیدی در زیر زمین ساخته خواهد شد.

بیشتر