عمومی

دنبال کن


عضو از ۵ شهریور ۱۳۹۹

دیگه حرف بد نزن!

کاری از رضا عقیلی

 

پس از فایل صوتی، نامهٔ ظریف به رهبری هم لو رفت

جلال سعیدی

رادیو فردا

بنا بر گزارش‌های واصله بعد از لو رفتن فایل صوتی مصاحبه جواد ظریف، این بار نامه ظریف به رهبری لو رفت. این نامه ۲۷۵۸ صفحه است که توسط منبعی که هرچه اصرار کرد ما اجازه نمی‌دهیم نامش فاش شود به دست ما رسید. قول می‌دهیم آن را به صورت کم‌کم در همین مکان برای شما عزیزان فاش کنیم.

ظریف در ابتدای این نامه نوشته است: باسمه تعالی و در ادامه ضمن سلام و علیک و ابراز ارادت به رهبرش یادآور شده: «اگر از احوالات ما خواسته باشید، بحمدالله خوبیم و داریم تلاش می‌کنیم راه‌های جدیدی را برای ابراز ارادت به مقام شامخ ولایت بیازماییم.»

ظریف در توضیحِ حرف‌هایی که در مورد جلسه هدف قرار دادن هواپیمای اوکراینی در مصاحبه گفته توضیح داده که «حضرتعالی مستحضرید که هرچند من آن موقع نظرم چیز دیگری بود ولی بعد از جلسه رفتم حساب توئیترم را (که به فضل الهی برای ما مسئولین فیلتر نیست) باز کردم و به چند زبان زنده و مردهٔ دنیا توئیت کردم و کلاً زدم زیرش. منتها باز هم مستحضرترید که فردای آن روز زرتی اعلام شد که هواپیما را سپاه زده و این بندهٔ حقیر به‌کلی سنگ روی یخ شدم، آن هم به چند زبان زنده و مردهٔ دنیا. ولی حتی یک جمله هم گله نکردم، چون من به‌واقع معتقدم برای سربلندی نظام مقدس جمهوری اسلامی آدم چهارتا دروغ هم بگوید اشکالی ندارد و توبه برای همین روزهاست و همان‌طور که بزرگان فرموده‌اند: صد بار اگر توبه شکستی، بشکن!»

ظریف سپس در ادامه ضمن پرداختن به حرف‌هایی که در مورد قاسم سلیمانی در آن مصاحبه زده است توضیح داده که «مقام شامخ ولایت و امامت مستحضر هستند که بنده به حاج قاسم ارادت بسیار زیادی داشتم و حتی اگر خاطرتان باشد، ما چند بار در خدمت حضرت‌عالی با هم بستنی و فالودهٔ مخلوط خوردیم اما با حفظ مواضع؛ جوری که شهید بزرگوار فالوده‌اش را با آبلیمو می‌خورد اما بنده به یاد دوران دانشجویی در سانفرانسیسکو فالوده را همیشه با شربت آلبالو می‌خورم و حضرت‌عالی هم که برای حفظ بی‌طرفی همین‌جوری خالی‌خالی خوردید.

در مسائل دیگر هم بنده با شهید بزرگوار با حفظ مواضع به همین شکل همکاری می‌کردم. خاطرم هست یک بار که من به ایشان خیلی گیر دادم که ای شهید بزرگوار، جان مادرت از پروازهای ایران‌ایر برای فرستادن سلاح و نیرو به سوریه استفاده نکن. شهید بزرگوار که داشت خرما میل می‌کرد، ناگهان سه عدد هستهٔ خرما از دهان مبارکش درآورد و چید روزی میز و گفت جواد، دنیا برای من از هستهٔ خرما هم بی‌ارزش‌تر است به‌جز سوریه و برادرم، بشار اسد!

و در نهایت قول شرف داد حداقل دیگر جیب خلبان‌ها و مهمانداران ایران‌ایر را به زور با فشنگ و نارنجک پر نکند و بدهد برادران سپاه قدس در فرودگاه این چیزها را برای انتقال توی ساک مسافران جاسازی کنند.»

ظریف در پایان این نامه ۲۷۵۸ صفحه‌ای‌اش ضمن توبه مجدد، شعری برای مقام معظم رهبری سروده که ابیاتی از آن را باهم می‌خوانیم:

اگر من گفت‌وگو کردم، غلط کردم، غلط کردم
ز قاسم پرس‌وجو کردم، غلط کردم، غلط کردم
مشامم شیطنت کرد و دهانم یاوه‌ بافید
چه بی‌رحمانه بو کردم، غلط کردم، غلط کردم

بنا به گزارش‌ها، رهبری هم زیر این نامه چنین مرقوم کرده است:

باسمه‌تعالی
جناب آقای وحید!
شعر پایانی آقای ظریف دم در وزارت خارجه به صورت بیلبورد نصب شود.
والسلام علیکم و لعنت‌الله علی ظریفهم و ضخیمهم و کلهم اجمعین

شرکت در انتخابات

کاری از مانا نیستانی در آسو

احمد خاتمی: شرکت در انتخابات، آری مجدد به نظام است 

رادیو فردا: احمد خاتمی، عضو مجلس خبرگان می‌گوید شرکت در انتخابات ریاست جمهوری ۲۸ خرداد، به معنای «رای مجدد آری» به نظام جمهوری اسلامی است.

به گزارش روز سه‌شنبه، سوم فروردین خبرگزاری ایرنا، وی شرکت در انتخابات ریاست جمهوری آینده را در عرصه داخلی و خارجی «سرنوشت‌ساز» دانست.

او گفته:‌ «هر رایی که به صندوق انداخته می‌شود، رای آری مجدد به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است.»

اظهارات احمد خاتمی همزمان با آغاز کارزاری با عنوان «نه به جمهوری اسلامی» بیان شده ‌است.

تا کنون صدها فعال سیاسی و مدنی، هنرمندان داخل و خارج، استادان دانشگاه‌ها، نویسندگان، ورزشکاران، مدافعان حقوق بشر و قشرهای مختلف مردم به این کارزار پیوسته‌اند >>>

من اینجام

طرح از توییتر

نسرین ستوده اعلام کرد؛ طی نامه‌ای به رییس سازمان زندان‌ها، از آنها خواسته است که نسبت به تعطیلی زندان قرچک به دلیل شرایط غیراستاندارد و غیرانسانی این زندان، اقدام و زندانی در شان زنان ایران در منطقه‌ای مناسب احداث کنند.

او در نامه خود به سازمان زندان‌ها نوشته است که اولین شرط احداث یک زندان، وجود آب و هوای مناسب است؛ در حالی که این زندان نه آب سالم دارد و نه هوای مناسب برای تنفس. فضاهای داخل زندان مخروبه و به حدی فشرده و تنگ با سقف‌های کوتاه و بدون پنجره و تهویه مناسب است که شرایطی غیرانسانی را ایجاد کرده است. بوی نامطبوع زندان حتی برای پرسنل زندان نیز آزار دهنده است.

زندان قرچک در منطقه‌ای دورافتاده واقع شده است و تمام اطراف این زندان محل چَرا و پرورش شتر، شترمرغ و انواع حیوانات است.

به دلیل مسافت زیاد و دوری از تهران بسیاری از خانواده‌ها به طور مرتب نمی‌توانند به ملاقات زندانیان بروند. محیط غیربهداشتی و آب و هوای نامناسب موجب بروز و رشد سریع انواع بیماری‌ها می‌شود.

طبق گفته پرسنل قرچک، ده سال پیش زندانیان زن به طور موقت در آنجا اسکان داده شدند تا در اولین فرصت، زندانی برای زنان ساخته شود؛ زندانی که تاکنون هیچ اقدامی برای ساخت آن صورت نگرفته است.

نه

طرحی از ایمان رضایی

 

پساسکولاریسم چه رابطه‌ای با ایران و آینده‌ی آن دارد؟

پویا موحد، آسو

تحولات اجتماعی چهل سال اخیر حاکی از آن است که جامعه‌ی آینده‌ی ایران نه فقط همچنان از نظر قومیتی متنوع خواهد بود بلکه از نظر دینی نیز بیش از پیش متکثر خواهد بود. برای مثال، تردیدی نیست که دین‌ناباوران (از جمله خداناباوران) اکنون بخش چشمگیری از جمعیت ایران را تشکیل می‌دهند و دین‌داران نیز در مقایسه با گذشته از تنوع بسیار بیشتری برخوردارند. بخش بزرگی از مردم ایران خواهان بی‌طرفیِ حکومت نسبت به هویت‌های دینی، مذهبی، قومی و غیره‌اند. حفظ انسجام ملی و پایان سرکوب فرساینده‌ی اقلیت‌ها و پیشگیری از کشمکش‌ میان آنان، در بلند‌مدت به بسط هویت ملی، حفظ بی‌طرفیِ کامل حکومت نسبت به تنوع آن و انعطاف بیشتر اقلیت‌ها مشروط خواهد بود. تا زمانی که حکومت هویت رسمی کشور را بر اساس یکی از هویت‌های دینی یا قومی یا زبانی یا حتی بی‌دینی (سکولاریسم سخت) استوار کند به این اختلافات دامن خواهد زد و ادغام جمعیت‌های مختلف در یک هویت منسجم را به تأخیر خواهد انداخت. حفظ انسجام ملی منوط به بازتعریف این کشور-ملت به شکل ایرانی متنوع اما متحد است. اگر چنین چیزی اصلاً ممکن باشد، هنوز تا دستیابی به آن راهی طولانی در پیش است >>>

هنوز واکسن نزدی؟

شمار قربانیان کرونا در ایران طی یک ماه شش برابر شد

دویچه وله

موج چهارم پاندمی کرونا در ایران از ابتدای سال جاری با سرعت و شدتی بیش از موج‌های قبلی آغاز شد و هنوز به نقطه اوج نرسیده و تمام شاخص‌ها با اندکی نوسان افزایشی هستند.

مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت پنج‌شنبه دوم اردیبهشت اعلام کرد در ۲۴ ساعت گذشته اندکی بیش از ۲۴ هزار مورد جدید ابتلا به کرونا در ایران شناسایی شده و سه هزار و ۴۳۸ نفر آنها بستری شده‌اند.

بر پایه اطلاعیه این مرکز، در شبانه روز گذشته ۴۵۳ نفر از مبتلایان به بیماری کووید۱۹ جان خود را از دست داده‌اند و شمار قربانیان به ۶۸ هزار و ۳۶۶ نفر رسید.

مبتلایان جدید سه برابر، قربانیان بیش از شش برابر

از ابتدای سال جاری تا کنون روند ابتلای جدید و مرگ در پیوند با بیماری کووید۱۹ به شدت در حال افزایش بوده است. در کمتر از پنج هفته نخست سال جدید موارد ابتلا بیش از سه برابر شده و شمار قربانیان فراتر از شش برابر افزایش یافته است.

در شبانه روز منتهی به اول فروردین ماه تعداد قربانیان ۷۳ نفر اعلام شد. روند افزایشی این شاخص از نیمه فروردین با شتاب صعودی شد و در روزهای پایانی فرودین در مرز ۴۰۰ نفر قرار گرفت.

نیمه دوم آبان ماه و هفته اول آذر دوران اوج موج سوم پاندمی کرونا در ایران بود که در آن شمار قربانیان روزانه به نزدیک ۵۰۰ نفر در روز هم رسید. از آن زمان تا یک هفته پیش این تعداد هیچ گاه بیش از ۴۰۰ نفر نبود و تا حدود ۵۰ مرگ در روز هم کاهش یافت.

اغلب کارشناسان و حتی وزیر بهداشت، سعید نمکی خریدها، دید و بازدیدها و سفرهای نوروزی را از مهم‌ترین عوامل اوج‌گیری موج چهارم کرونا عنوان می‌کنند و از ستاد ملی مقابله با کرونا به علت عدم تصمیم‌گیری قاطع در این زمینه به شدت انتقاد می‌کنند.

حسن روحانی، رئیس جمهوری و رئیس ستاد ملی مقابله با کرونا چند بار منکر تاثیر سفر و دید و بازدیدهای نوروزی در اوج‌گیری موج جدید کرونا شده و ادعا کرده بسیاری از کشورهایی که نوروز را جشن نمی‌گیرند نیز درگیر همین وضعیت هستند.

تمدید محدودیت رفت و آمد به شهرهای قرمز و نارنجی

در نشست اول اردیبهشت کمیته‌های تخصصی ستاد ملی، با حضور روحانی با پیشنهاد تمدید محدودیت‌ها در شهرهای در وضعیت قرمز و نارنجی تا پایان هفته آینده موافقت شد.

بر این اساس مسافرت به شهرهای قرمز و نارنجی یا خروج از آنها برای خودروهای غیربومی جز در موارد ضروری ممنوع اعلام شده است.

روابط عمومی وزارت بهداشت وضعیت ۳۰۱ شهر ایران را قرمز (بسیار پر خطر) و ۹۵ شهر را نارنجی (پرخطر) اعلام کرده است. ۴۵ شهر در وضعیت زرد (خطر متوسط) و فقط هفت شهر در وضعیت آبی (کم خطر) قرار دارند.

رنگ‌بندی شهرها هم از مسائلی است که بر سر آن میان وزارت بهداشت و ستاد ملی مقابله با کرونا اختلاف نظر وجود داشت که فعلا به سود ستاد کنار گذاشته شده است >>>

خرابکاری

طرحی از Tjeerd Royaards

پنج روز پس از حادثه نطنز؛‌ وزارت اطلاعات: عامل اصلی از کشور خارج شده است

رادیو فردا: پنج روز پس از ادعای شناسایی عامل حادثه هفته گذشته در تاسیسات اتمی نطنز، وزارت اطلاعات ایران روز شنبه اعلام کرد که این فرد پیش از حادثه از کشور خارج شده است.

در گزارشی که صداوسیمای حکومت ایران روز شنبه، ‌۲۸ فروردین، پخش کرد، علاوه بر انتشار تصویر متهم، نام او هم منتشر شد: این فرد رضا کریمی، ۴۳ ساله و متولد کاشان، معرفی شده که به زبان انگلیسی هم آشنایی دارد.

در گزارش صداوسیما تصویر این فرد بر برگه‌ای با لوگوی پلیس اینترپل نشان داده می‌شود، ولی رادیوفردا در وب‌سایت پلیس اینترپل تصویر یا نامی از رضا کریمی نیافت.

در تصویر دیگری از فیلم صداوسیما از یک برگه مشخصات همچنین با تاکید بر «خطر دست زدن به فرار» از طرف متهم آمده است که این فرد احتمالا به کشورهایی چون امارات، ترکیه، قطر،‌ کویت، روآندا و کنیا سفر کرده است.

مقام‌های حکومت ایران پیش از این به طور گسترده از دولت اسرائیل به عنوان متهم اصلی این حادثه نام برده بودند، ولی در گزارش صداوسیما اشاره‌ای به ارتباط این فرد با دولت اسرائیل نشده است.

بحث معرفی یک فرد به عنوان عامل حادثه نطنز از ساعاتی پس از حادثه مطرح شد و روز دوشنبه، ۲۳ فروردین، وب‌سایت نور نیوز که به دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی ایران نزدیک است، در گزارشی نوشت که وزارت اطلاعات هویت این فرد را را شناسایی کرده و «اقدامات لازم برای دستگیری عامل اصلی» در حال انجام است >>>

فومو

کاریکاتوریست، پروانه ایزدخواست:

Fear Of Missing Out - FOMO

‏FOMO به این معنیه که حس می‏کنید یک چیز مهم را که دیگران در حال تجربه ی آن هستند از دست داده اید، مثلاً دوستانتان را در شرایطی همچون سفر، کافه و مهمانی می‏بینید و احساس می‏کنید یک رویداد مهم را از دست داده‏اید و آن همیشه توأم با نوعی احساس درماندگی است. شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام نقش پررنگی در بروز این احساسات دارند . درواقع این رسانه ها بستری فراهم می‏کنند تا شما زندگی عادی خود را با لحظات عالی دیگران مقایسه کنید. بنابراین، تعریف شما از «عادی بودن» تغییر می‏کند. بجای تمرکز روی نداشته ها، سعی کنید به داشته ها توجه کنید. صفحات مجازی پر از تصویر چیز هایی است که نداریم . مواردی در صفحات مجازی را که از شادی شما کم میکند بشناسید. آدم های مثبت را دنبال کنید، کسانی را که زیادی پز می دهند را دنبال نکنید.

«ایران و استعمار سرخ و سیاه»

طرحی از ایمان رضائی

«ایران و استعمار سرخ و سیاه» عنوان مقاله‌ای بود که در شمارهٔ شنبه ۱۷ دی ۱۳۵۶ (۷ ژانویه ۱۹۷۸م) روزنامه اطلاعات با نام مستعار احمد رشیدی مطلق منتشر شد. در این مقاله به همکاری نیروهای مذهبی و چپ در مقابله با اهداف انقلاب سفید انتقاد شده بود و توهین‌های تندی را متوجه شخص روح‌الله خمینی کرده بود. در مورد نویسنده این مقاله اتفاق نظر وجود ندارد. بسیاری انتشار این مقاله را یکی از اصلی‌ترین دلایل اوج گرفتن اعتراضاتی می‌دانند که در کمتر از ۴۰۰ روز بعد به فروپاشی سلطنت در ایران انجامید >>>

نه!

طرح از رضا عقیلی

گاو با حجاب

طرحی از پیمان رضایی

بیشتر