عمومی

دنبال کن


عضو از ۵ شهریور ۱۳۹۹

اختاپوس

طرحی از محمد یاوری

 

اعتراضات خوزستان؛ نشانه‌های تقویت گذار انقلابی

رادیو فردا

علی افشاری

اعتراضات در شهرهای مختلف استان خوزستان بیش از یک هفته است که ادامه دارد. شهرهایی چون اهواز، شادگان، سوسنگرد، بندر ماهشهر، هویزه، حمیدیه و ایذه بستر اعتراضات اصلی و ادامه‌دار در استان خوزستان بوده که از جنبه معیشتی و مطالباتی به سیاسی تحول یافته است.

حرکت‌ها و تجمعات حمایتی در دیگر شهرهای کشور چون تهران، تبریز، یزدان‌شهر و شاهین‌شهر اصفهان، الیگودرز، جونقان، بوشهر، گناوه، بجنورد و سقز نیز برگزار شده که در عین حمایت از مطالبات مردم خوزستان در رفع معضلات کم‌آبی، فقر، محرومیت خواسته‌های ویژه خود را دارند.

اما آنچه باعث شده این اعتراضات در عین جدابودن و ناهمانندی‌های ویژه از نوعی در هم پیوستگی برخودار باشد عامل زمینه‌ای و بستر ساز مشکلات گوناگون است که آنها را به هم پیوند داده است.

در واقع همبستگی کم‌سابقه و برجسته ایجاد شده فقط از زاویه اخلاقی ، وجدانی و انسانی نیست بلکه در حس رنج و درد مشترک محصول بحران‌های چندگانه نهادینه شده کارآمدی، فساد و تبعیض تعین یافته است که در کنار ویژگی اقتدارگرایانه و نیمه تمامیت‌خواه نظام جمهوری‌اسلامی تمایل مشترک و ریشه‌دار در تعقیب تغییرات سیاسی فراگیر و ساختاری را در بخش‌های مختلف جغرافیای کشور و گروه‌بندی‌های اجتماعی گوناگون شکل داده‌است.

در واقع این اعتراضات و ابتکارهای نیروهای اجتماعی و سیاسی و بخصوص فعال شدن جامعه هنرمندان و ورزشکاران کشور در پشتبیانی از خواسته‌های مردم خوزستان و مخالفت چشمگیر جامعه علیه سرکوب خونین و خشن اعتراضات نشانه‌ها وعلائمی را در تقویت «گذار انقلابی» در ایران آشکار کرده‌است.

نارضایتی‌های عمیق آشکار شده در ادامه اعتراضات سراسری دی ۹۶ و آبان ٩٨، تجمعات صنفی متعدد بخصوص اعتصابات و تجمعات اعتراضی کارگری، فعالیت‌های انجمن‌های صنفی معلمان و تحریم گسترده انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ با توجه به بن‌بست بین وضعیت موجود و وضعیت مطلوب روند تغییرات به سمت گذار انقلابی از جمهوری اسلامی به ساختار سیاسی جایگزین را شتاب بخشیده که انتظار می‌رود مقصد نهایی آن دمکراسی و حاکمیت ملی-مردمی باشد.

به بیان دیگر الگوی گذار به دمکراسی در ایران شیوه انقلابی و رویکرد از پایین به بالا پیدا کرده‌است. در سالیان اخیر هر اعتراضی چه در سطح خرد و کلان بوقوع پیوسته است یا معضلی چون قطعی برق و کمبود رخ پدیدار شده بلافاصله شعارها علیه آیت‌الله خامنه‌ای سرداده شده و نسبت به کلیت نظام برخورد منفی بروز یافته‌است >>>

#خوزستان
#قیام_تشنگان
#اعتراضات_سراسری 

نمایندگان مشغول کارند!

کارتون روزنامه ابتکار

 

اجرائی‌شدن  طرح ساماندهی پیام‌رسان‌های خارجی بیش از ۵۰ میلیون ایرانی کاربر شبکه‌های مجازی خارجی را به مجرم‌های بالقوه تبدیل خواهد کرد

روزنامه ‌ شرق: طرح ساماندهی پیام‌رسان‌های خارجی که گفته می‌شد از دستور کار مجلس خارج شده و بنا بر مسدود‌سازی و محدودیت اینترنت و فیلترینگ گسترده نخواهد بود، با اصرار نویسندگان طرح و البته تندروهای مجلس مخفیانه مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

در طول چند روز گذشته اخبار ضد‌ونقیض از اراده بهارستان‌نشینان برای

جیره‌بندی اینترنت، اعمال گرانی و فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی مجازی منتشر شده است. طرحی که با نام ساماندهی پیام‌رسان‌های خارجی در مجلس کلید خورده در صورت تصویب و‌ اجرائی‌شدن بیش از ۵۰ میلیون ایرانی کاربر شبکه‌های مجازی خارجی را به مجرم‌های بالقوه تبدیل خواهد کرد که در صورت استفاده از این شبکه‌های ارتباطی راهی زندان‌ خواهند شد.

فارغ از اینکه زندان‌های ما گنجایش این تعداد زندانی را خواهند داشت یا نه، باید نیم‌نگاهی به اکانت‌های کاربری نمایندگان مجلس در همین شبکه‌ها انداخت که به‌خوبی از این تریبون اینترنتی بهره‌ جسته‌اند. از سویی دیگر با محدودسازی اینترنت کسب‌وکارهای بسیاری آسیب ‌خواهند دید و تقریبا زندگی بسیاری به نابودی کشیده خواهد شد که البته همین امر مانع همراهی مردم برای اجرای این طرح خواهد شد و جز هدررفت وقت و هزینه بیت‌المال برای بررسی چنین طرحی، عایدی نخواهد داشت و قانونی متروک به مجموعه قوانین غیرقابل اجرا‌ مانند قانون ممنوعیت ماهواره اضافه خواهد شد.

از‌این‌رو از همان ابتدا حتی برخی نمایندگان و اعضای هیئت‌رئیسه مجلس با تصویب قوانینی که مخالف منافع مردم باشد، مخالفت کردند.

انتصاب رئیسی

طرحی از Shahid Atiqullah

 

عفو بین‌الملل خواستار تعقیب قضایی ابراهیم رئیسی بابت 'جنایت علیه بشریت' شد

بی بی سی: اگنس کالامار، دبیر کل سازمان عفو بین‌الملل خواستار آن شده است که ابراهیم رئیسی رئیس جمهور منتخب ایران بابت اقداماتش که وی آن را "جنایات علیه بشریت" خوانده تحت تحقیقات کیفری قرار گیرد.

خانم کالامار گفته است "این که ابراهیم رئیسی به مقام ریاست جمهوری دست پیدا کرده است به جای آن که به دلیل ارتکاب جنایات علیه بشریت، از جمله قتل، ناپدیدسازی قهری و شکنجه تحت تحقیقات کیفری قرار بگیرد، نمودی فجیع از سلطه‌ مطلق مصونیت در ایران است."

درخواست تعقیب کیفری آقای رئیسی ساعاتی پس از مطرح شد که وزارت کشور ایران وی را پیروز سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرد.

آقای رئیسی با حکم آیت الله خمینی عضو هیاتی قضایی برای رسیدگی به وضعیت زندانیان سیاسی و عقیدتی بوده است که در تابستان ۱۳۶۷ دوره محکومیت خود را سپری می کردند. هزاران نفر از این زندانیان طی محاکمات کوتاه به جوخه های اعدام سپرده شدند >>>

اصلاح طلب اصولگرا

کاری از قلمفرسا

 

در جست‌وجوی آزادی و دموکراسی؛ تاریخ انتخابات از مشروطه تا به امروز در گفت‌وگو با کاظم کردوانی

آسو

انقلاب مشروطه و انقلاب سال ۵۷ چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی دارند؟ چه عواملی مانع تحقق آزادی، عدالت و مردم‌سالاری در دوران مشروطه شد؟ حضور جبهه‌ی ملی و احزاب چپ در مجلس و دولت چه تأثیراتی داشت؟ اینها و پرسش‌هایی دیگر از این دست را در گفتگویی با دکتر کاظم کردوانی، جامعه‌شناس، در میان گذاشته‌ایم.

مردم ایران در فاصله‌ی ۷۵ سال دو انقلاب را از سر گذرانده‌اند. هر دو انقلاب در پی آزادی، عدالت و مردم‌سالاری بود. با توجه به جنبش‌های فکری و مذهبیِ ماقبل هر دو انقلاب و با توجه به حضور نیروهای مترقی در هر دو انقلاب، چگونه است که اهداف هر دو انقلاب، در نهایت، به سراشیبیِ بازتولید استبداد حاکم بر تاریخ خود افتاد؟

کاظم کردوانی: سؤال بسیار مهمی است. پرسش شما راجع ‌به دو انقلابی است که در ایران اتفاق افتاده، اما بین این دو انقلاب، جریان ملی‌شدن صنعت نفت هم به‌یک‌معنا انقلاب کوچکی در ایران بود. اگر زمان اجازه بدهد، می‌توانیم راجع‌ به انقلاب‌هایی صحبت کنیم که شکلِ اصلاح (reform) گرفتند و اصلاحاتی که شکل انقلاب گرفتند و به‌یک‌معنا انقلاب بودند. فکر می‌کنم دو انقلاب (مشروطه و سال 57) را از لحاظ پیش‌زمینه‌ها و خواست‌هایشان باید کاملاً از یک‌دیگر جدا کرد، هرچند همان‌طورکه فرمودید، هر دو انقلاب در پی آزادی، عدالت و حاکم‌کردن مردم بر سرنوشت خودشان بودند. پیش‌زمینه‌های انقلاب 57 با پیش‌زمینه‌های انقلاب مشروطه کاملاً متفاوت بود. به‌اعتباری، پیش‌زمینه‌های انقلاب مشروطه به چهار دهه پیش از وقوع انقلاب برمی‌گردد. حتی در بیست سال آخر سلطنت ناصرالدین‌شاه، به‌رغم استبدادی که حاکم بود، شاهد نوعی جوش‌وخروش فکری و عملی بودیم. البته باید میزان سواد و آگاهی افراد را در آن زمان (اواخر قرن نوزدهم) در نظر بگیریم؛ وضعیتی که با آنچه در سال 57 اتفاق افتاد، قابل مقایسه نیست. مبارزه با استبدادِ سلطنتی و مطالبه‌ی آزادی، عدالت و عدالت‌خانه اولین خواسته‌های انقلاب مشروطه بودند. به نظرم این خواسته‌ها، آرام‌آرام زمینه‌ای ساختند که موضوع آزادی و دموکراسی را در ایران مطرح می‌کرد. در همین حوزه، رابطه‌ی میان اسلام و آزادی و دموکراسی مطرح شد. به‌طورعمده، این بحث‌ها در زمان نوشتن متمم قانون اساسی ایران (1286 شمسی) مطرح شد. هم‌چنین در مجموعه‌ی نوشته‌های روشن‌فکران پیش از انقلاب مشروطه، از آخوندزاده تا دیگران، این موضوع‌ها مطرح شده است. اما انقلاب 57، به نوع متفاوتی شکل گرفت. آن ایام سال‌های دوره‌ی نوجوانی و جوانی ما بود و نسل ما در روند جنبش‌های آن دوران آرام‌آرام شرکت کرد. مثلاً در سال‌های 1339 و 1340 در جنبش دانش‌آموزی شرکت می‌کردیم. یا مثلاً جنبش معلمان که زیر نظر «باشگاه مهرگان» هدایت می‌شد. بعد، رسیدیم به نخست‌وزیری علی امینی. یعنی ما جزو شاهدان و کنشگران برخی از جنبش‌های آن دوران بودیم. البته در دوران دانشجویی، فعالیت‌مان بیش‌تر شد. هدف مشترکی که آرام‌آرام شکل گرفت، این بود که «ما سلطنت را نمی‌خواهیم». فکر می‌کنم در ابتدا، جریان‌های چپِ رادیکال بودند که بحث مخالفت با اصل سلطنت و این‌که سلطنت (دست‌کم در تاریخ معاصر) برای‌ ما چیزی جز استبداد به همراه نداشته است مطرح کردند. این حرکت، آرام‌آرام در شکل‌های متفاوتی، حتی در میان متولیان دین یا عالمان دینی نیز ادامه پیدا کرد.

البته متولیان رسمیِ دین هیچ‌گاه مخالف سلطنت نبودند، حتی آقای خمینی! شاید نخستین برایند مخالفت با سلطنت در میان عالمان دینی، زمان جشن‌های 2500 ساله و انتشار آن اعلامیه‌ای باشد که آقای خمینی از نجف صادر کرد؛ اعلامیه‌ای که بازتاب قابل‌توجهی در ایران نداشت و فقط برای اهل سیاست خیلی بااهمیت تلقی شد، زیرا یکی از متولیان رسمی و عالمان بزرگ دینی بالاخره موضع ضدسلطنت اتخاذ کرده‌ بود. پیش از انقلاب 57، درعین‌حال‌که مسئله‌ی آزادی مطرح بود و روشن‌فکران ایرانی (که بخشی به‌شکل قلمی و بخشی هم به‌صورت مبارزه‌های چریکی یا سیاسی) برای آزادی مبارزه کرده بودند، در زمان انقلاب 57 همه‌چیز دورِ یک چیز گره خورده بود: برچیده‌شدن نظام سلطنتی و مخالفت با سلطنت. موردهای دیگر، زیر همین مخالفت با سلطنت قرار گرفت. درنتیجه، پس‌ازاین‌که این غلتک و سیل بزرگ در ایران به راه افتاد و آخوندها توانستند در مرحله‌ای رهبری این جریان را به‌دست بیاورند، تمام خواسته‌های دیگر کنار گذاشته شد و مسئله‌ی اصلی به این تبدیل شد که شاه باید برود >>>  

بار سنگین حقوق ۸۵ میلیون تومانی

کاریکاتوریست پروانه ایزدخواست: در حاشیه حقوق ۸۵ میلیون تومانی تاجگردون در پست جدیدش! تاجگردون که اعتبارنامه‌اش در مجلس یازدهم رد شد و از حضور در مجلس باز ماند، اواخر سال ۹۹ به عنوان مدیرعامل بیمه سرمد وابسته به بانک صادرات منصوب شد. حالا پس از گذشت کمتر از سه ماه از حضور تاجگردون در بیمه سرمد، فیش حقوقیِ منتشر شده نشان می‌دهد که او در فروردین و اردیبهشت امسال به ترتیب ۷۳ و ۸۵ میلیون تومان حقوق دریافت کرده است. آیا واقعاً مسئولی که همچین حقوقی دریافت می‌کنه، میتونه هیچ درکی از فشار اقتصادی به مردم داشته باشه؟!

رای دهندگان مطیع

از سایت dr.sheikh45

 

حمایت خامنه‌ای از شورای نگهبان و درخواست از مردم برای بی‌اعتنایی به تحریم انتخابات

رادیو فردا: رهبر جمهوری اسلامی روز پنج‌شنبه با حمایت از رویه شورای نگهبان در رد صلاحیت‌ گسترده، از مردم خواست به افرادی که تحریم انتخابات را «ترویج» می‌کنند، «اعتنا» نکنند.

به گزارش وب‌سایت رسمی رهبر جمهوری اسلامی، وی این اظهارات را روز پنج‌شنبه،‌ ششم خردادماه، در ارتباط تصویری با نمایندگان مجلس در نخستین سالروز فعالیت مجلس یازدهم بیان کرد.

حمایت «قاطع» وی از عملکرد شورای نگهبان در شرایطی صورت می‌گیرد که حسن روحانی اعلام کرده به «ناچار» درباره رد صلاحیت‌ها به علی خامنه‌ای نامه نوشته و برخی نیز در انتظار صدور حکم حکومتی وی برای تائید چهره‌هایی چون علی لاریجانی، رئیس پیشین مجلس و اسحاق جهانگیری، معاون اول حسن روحانی هستند.

آیت‌الله خامنه‌ای در سخنان خود همچنین از نامزدهایی که رد صلاحیت شدند، اما به تصمیم شورای نگهبان «احترام گذاشتند» تشکر کرد.

آقای خامنه‌‌ای بدون اعتنا به انتقادات گسترده از عملکرد شورای نگهبان و بی‌توجه به نامه روحانی به وی در این زمینه گفت: «به حرف این کسانی که ترویج می‌کنند که فایده‌ای ندارد، نرویم، نمی‌رویم پای صندوق رأی اعتنا نکنید. این‌ها دلسوز مردم نیستند. کسی که دلسوز مردم است مردم را از رفتن پای صندوق منع نمی‌کند.» >>>

شعبده‌باز

کاری از رضا عقیلی

 

حسن خمینی: دولت برآمده از این انتخابات، توان حل هیچ مشکلی را ندارد

رادیو فردا: وه آیت‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی، با انتقاد شدید از ردصلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری از سوی شورای نگهبان گفت اگر جای کاندیداهای تایید صلاحیت شده انتخابات بودم انصراف می‌دادم.

سایت جماران به نقل از حسن خمینی نوشته است که «دولت برآمده از این انتخابات، توان حل هیچ مشکلی را ندارد و ناتوان در حل مسائل صحنه را ترک خواهند کرد».

او روز چهارشنبه پنجم خرداد افزود که «عامل اصلی چنین ردصلاحیت‌هایی توجه نداشتن به عنصر زمان و مکان در اجتهاد و ماندن در همان اندیشه بسته و ناکارآمد است».

شورای نگهبان از میان ۵۹۲ داوطلب ثبت‌نام کرده، تنها صلاحیت ابراهیم رئیسی، محسن رضایی، محسن مهرعلیزاده، سعید جلیلی، علیرضا زاکانی، عبدالناصر همتی و امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی را تایید کرده است.

علی لاریجانی مشاور رهبر جمهوری اسلامی و رئیس پیشین مجلس، اسحاق جهانگیری معاون اول دولت روحانی، مصطفی تاجزاده از چهره‌های شاخص اصلاح طلبان، مسعود پزشکیان نایب رئیس سابق مجلس و محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهوری پیشین ایران، از غایبان بزرگ این فهرست هستند.

این فهرست هفت‌ نفره عینا تایید فهرستی است که خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه پاسداران، دوشنبه شب بر اساس یک منبع «مطلع» منتشر کرد و جنجال گسترده‌ای در فضای سیاسی ایران ایجاد کرد.

حسن خمینی می‌گوید: «این‌که کسی بگوید اگر مردم در انتخابات شرکت نکنند مشروعیت نظام باقی است ناشی از نشناختن روح و ماهیت جمهوری اسلامی است» >>>

در حاشیه طنزپردازی در رابطه با قتل بابک خرمدین...

کاریکاتوریست پروانه ایزدخواست: متأسفانه یک فرهنگ نادرستی که در فضای مجازی ایجاد شده، ساخت جک و شوخی با مسائل تلخ و غم انگیز همچون قتل بابک خرمدین است... کاش این رو بفهمیم که برای هر مسئله‌ای نباید جوک ساخت!

دیگه حرف بد نزن!

کاری از رضا عقیلی

 

پس از فایل صوتی، نامهٔ ظریف به رهبری هم لو رفت

جلال سعیدی

رادیو فردا

بنا بر گزارش‌های واصله بعد از لو رفتن فایل صوتی مصاحبه جواد ظریف، این بار نامه ظریف به رهبری لو رفت. این نامه ۲۷۵۸ صفحه است که توسط منبعی که هرچه اصرار کرد ما اجازه نمی‌دهیم نامش فاش شود به دست ما رسید. قول می‌دهیم آن را به صورت کم‌کم در همین مکان برای شما عزیزان فاش کنیم.

ظریف در ابتدای این نامه نوشته است: باسمه تعالی و در ادامه ضمن سلام و علیک و ابراز ارادت به رهبرش یادآور شده: «اگر از احوالات ما خواسته باشید، بحمدالله خوبیم و داریم تلاش می‌کنیم راه‌های جدیدی را برای ابراز ارادت به مقام شامخ ولایت بیازماییم.»

ظریف در توضیحِ حرف‌هایی که در مورد جلسه هدف قرار دادن هواپیمای اوکراینی در مصاحبه گفته توضیح داده که «حضرتعالی مستحضرید که هرچند من آن موقع نظرم چیز دیگری بود ولی بعد از جلسه رفتم حساب توئیترم را (که به فضل الهی برای ما مسئولین فیلتر نیست) باز کردم و به چند زبان زنده و مردهٔ دنیا توئیت کردم و کلاً زدم زیرش. منتها باز هم مستحضرترید که فردای آن روز زرتی اعلام شد که هواپیما را سپاه زده و این بندهٔ حقیر به‌کلی سنگ روی یخ شدم، آن هم به چند زبان زنده و مردهٔ دنیا. ولی حتی یک جمله هم گله نکردم، چون من به‌واقع معتقدم برای سربلندی نظام مقدس جمهوری اسلامی آدم چهارتا دروغ هم بگوید اشکالی ندارد و توبه برای همین روزهاست و همان‌طور که بزرگان فرموده‌اند: صد بار اگر توبه شکستی، بشکن!»

ظریف سپس در ادامه ضمن پرداختن به حرف‌هایی که در مورد قاسم سلیمانی در آن مصاحبه زده است توضیح داده که «مقام شامخ ولایت و امامت مستحضر هستند که بنده به حاج قاسم ارادت بسیار زیادی داشتم و حتی اگر خاطرتان باشد، ما چند بار در خدمت حضرت‌عالی با هم بستنی و فالودهٔ مخلوط خوردیم اما با حفظ مواضع؛ جوری که شهید بزرگوار فالوده‌اش را با آبلیمو می‌خورد اما بنده به یاد دوران دانشجویی در سانفرانسیسکو فالوده را همیشه با شربت آلبالو می‌خورم و حضرت‌عالی هم که برای حفظ بی‌طرفی همین‌جوری خالی‌خالی خوردید.

در مسائل دیگر هم بنده با شهید بزرگوار با حفظ مواضع به همین شکل همکاری می‌کردم. خاطرم هست یک بار که من به ایشان خیلی گیر دادم که ای شهید بزرگوار، جان مادرت از پروازهای ایران‌ایر برای فرستادن سلاح و نیرو به سوریه استفاده نکن. شهید بزرگوار که داشت خرما میل می‌کرد، ناگهان سه عدد هستهٔ خرما از دهان مبارکش درآورد و چید روزی میز و گفت جواد، دنیا برای من از هستهٔ خرما هم بی‌ارزش‌تر است به‌جز سوریه و برادرم، بشار اسد!

و در نهایت قول شرف داد حداقل دیگر جیب خلبان‌ها و مهمانداران ایران‌ایر را به زور با فشنگ و نارنجک پر نکند و بدهد برادران سپاه قدس در فرودگاه این چیزها را برای انتقال توی ساک مسافران جاسازی کنند.»

ظریف در پایان این نامه ۲۷۵۸ صفحه‌ای‌اش ضمن توبه مجدد، شعری برای مقام معظم رهبری سروده که ابیاتی از آن را باهم می‌خوانیم:

اگر من گفت‌وگو کردم، غلط کردم، غلط کردم
ز قاسم پرس‌وجو کردم، غلط کردم، غلط کردم
مشامم شیطنت کرد و دهانم یاوه‌ بافید
چه بی‌رحمانه بو کردم، غلط کردم، غلط کردم

بنا به گزارش‌ها، رهبری هم زیر این نامه چنین مرقوم کرده است:

باسمه‌تعالی
جناب آقای وحید!
شعر پایانی آقای ظریف دم در وزارت خارجه به صورت بیلبورد نصب شود.
والسلام علیکم و لعنت‌الله علی ظریفهم و ضخیمهم و کلهم اجمعین

شرکت در انتخابات

کاری از مانا نیستانی در آسو

احمد خاتمی: شرکت در انتخابات، آری مجدد به نظام است 

رادیو فردا: احمد خاتمی، عضو مجلس خبرگان می‌گوید شرکت در انتخابات ریاست جمهوری ۲۸ خرداد، به معنای «رای مجدد آری» به نظام جمهوری اسلامی است.

به گزارش روز سه‌شنبه، سوم فروردین خبرگزاری ایرنا، وی شرکت در انتخابات ریاست جمهوری آینده را در عرصه داخلی و خارجی «سرنوشت‌ساز» دانست.

او گفته:‌ «هر رایی که به صندوق انداخته می‌شود، رای آری مجدد به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است.»

اظهارات احمد خاتمی همزمان با آغاز کارزاری با عنوان «نه به جمهوری اسلامی» بیان شده ‌است.

تا کنون صدها فعال سیاسی و مدنی، هنرمندان داخل و خارج، استادان دانشگاه‌ها، نویسندگان، ورزشکاران، مدافعان حقوق بشر و قشرهای مختلف مردم به این کارزار پیوسته‌اند >>>

بیشتر