عمومی

دنبال کن


عضو از ۵ شهریور ۱۳۹۹

کوروش من بیدارم

کاریکاتوریست پروانه ایزدخواست: بگفته ضرغامی، وزیر میراث فرهنگ: "قوانین حفظ حریم پاسارگارد باید تغییرکند تا کشاورزان بتوانند چاه بزنند!" اگر اطراف ‎پاسارگاد چاه زده شود،به زودی مقبره کوروش بطور کامل براثر فرونشست، فرو میریزد.

یعنی وزیر گردشگری نه اصول حفاظت آثار باستانی میداند و نه از بحران خشکسالی خبر دارد و نه از فرونشست کشور و منطقه چیزی می داند! معلوم نیست ضرغامی وزیر کشاورزی است یا وزیر میراث فرهنگی. کسی که مزیت های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی منطقه را نمی شناسد و ارزش پاسارگاد و مجموعه های اطراف برایش روشن نیست چه طور می‌تواند از این میراث کهن «حفاظت» کند و درآمد پایدار حاصل از «گردشگری» را در منطقه جایگزین کشاورزی کند؟

#ایران #پروانه_ایزدخواست #اینستاگرام #کاریکاتور #ضرغامی #میراث_فرهنگی

طرح مقبره کوروش

@carica_pirouz

توضیح ضرغامی درباره سخنان جنجالی اخیرش

به‌ گزارش همشهری آنلاین به نقل از مهر، سیدعزت‌الله ضرغامی وزیر میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی امروز در حاشیه بازدید از نمایشگاه فناوری‌های نرم، صنایع‌فرهنگی و خلاق، پیرامون حواشی اخیر در جمع خبرنگاران، گفت: وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به‌دنبال حفر چاه در کنار مقبره کوروش نیست. تعجب می‌کنم از این تحریف و احساس کردم که نیازی به پاسخ نیست و نمی‌توان گفت که وزیر میراث می‌تواند ادعا کند که می‌خواهم در کنار مقبره کوروش چاه حفر کنم.

وی گفت: ممکن است از یک سخنرانی کارشناسی دقیق، کسی استنباطی کند و تیتری بزند و بعضی آگاهانه و بعضی ناآگاهانه به آن بپردازند. اینها برای ما اهمیت ندارد. آنچه برای ما مهم است حفظ میراث‌فرهنگی با همه قوت است. ما به پاسارگاد رفتیم تا اعتبارات تصویب شده دولت را با اولویت پاسارگاد بگیریم. من در محل حاضر شدم و نحوه هزینه کرد این اعتبارات را برای حفظ میراث فرهنگی توضیح دادیم اما مردم حق دارند با ما ارتباط بگیرند و مشکلاتشان را بگویند. نتیجه این نیست که کسی کنار مقبره کوروش چاه بزند. من تأسف می‌خورم از نگاه و استنباط برخی از افراد و پرداختن به آن در فضای مجازی.

ضرغامی تأکید کرد: حل مشکلات مردم وظیفه ما است. مردم پاسارگاد ۲۵۰۰ سال است که از پاسارگاد و از مقبره کوروش حفاظت کردند. این مردم با ارزش‌اند. مسئله اصلی ما مردم است. اگر ما به پاسارگاد به‌خاطر مدنیتی که شکل گرفته و جزو هویت ایرانیان محسوب می‌شود، بی اعتنا باشیم کار درستی انجام نداده‌ایم.

وی ادامه داد: در بازدیدی که از پاسارگاد داشتم شاهد تجمع و هجوم و اعتراضات شدید مردم بودم که می‌گفتند بسیاری از امور جاری‌شان دچار اختلال شده است. ما باید مشکل مردم را حل کنیم. به این معنا نیست که اگر می‌گوییم مردم گرفتار هستند و زمین‌های کشاورزی‌شان که با فاصله است و می‌توانند آب را به آنجا منتقل کنند یا هر مسئله‌ای را که هست نادیده بگیریم.

وزیر میراث‌ فرهنگی گفت: تحریف ماندنی نیست. ان‌شاءالله وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با تدبیر مشکلات مردم را حل می‌کند. 

تولد ۷۹۱ کودک از مادران ۱۰ تا ۱۴ ساله

کاریکاتوریست پروانه ایزدخواست: مطابق با آمار اولیه شمار موالید سال ۱۴۰۰، در شش ماه و ۱۶ روز نخست سال ۱۴۰۰، تعداد ۷۹۱ کودک از مادران ۱۰ تا ۱۴ ساله متولد شده‌اند... جای تاسف داره وقتی که باید کودکی و شادمانی کنند از سن پایین در گیر مسائل بزرگسالی میشن و این آسیب هم برای مادر و هم برای فرزندش خواهد بود...

سیاست خارجی در نظام ولایی

@carica_pirouz

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایلنا، حشمت الله فلاحت پیشه، درباره صحبت‌های وزیر امور خارجه مبنی بر آزادسازی ۱۰ میلیارد دلار پول‌های بلوکه شده ایران در آمریکا پیش از آغاز مذاکرات احیای برجام و اینکه برخی این گفته وزیر امور خارجه را پیش شرط مذاکرات احیای برجام تلقی می‌کنند، گفت: تلقی پیش شرط از رفع انسداد ده میلیارد دلار پول‌های بلوکه شده ایران در آمریکا ندارم، یک موضوع وجود دارد و آن این است که طرف ایرانی تحت فشار است و دولت جدید برای اینکه دچار آن سیاست و رویکردی که  در نقد دولت گذشته مطرح می‌کردند، یعنی مذاکره به برای مذاکره نشود، باید حرکتی متفاوت انجام دهد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مجلس دهم یادآور شد: منتقدان دولت گذشته همیشه این موضوع را مطرح می‌کردند که دولت گرفتار یک دور مذاکره برای مذاکره شده است و عملاً این کار عایدی برای ملت نداشته است، طبیعی هم هست هنگامی که چنین بحثی مطرح شود؛ مذاکرات احیای برجام منوط به این شود که آمریکایی‌ها بخشی از اموال مسدود شده ایران را آزاد کنند از همین رو من فکر می‌کنم این صحبت‌های آقای امیرعبداللهیان بخشی از خواسته‌های ایران است.

وی تاکید کرد: همانطور که آمریکایی‌ها خواهان یک سری رفتارهای ایران در قبال آژانس شده‌اند، ایرانی‌ها هم طبیعتاً مطرح می‌کنند که بخشی از دارایی‌های کشور باید از حالت انسداد خارج شود >>>

قیمت دلار

@carica_pirouz

فرادید: ایران بین ۵۰ تا ۱۰۰ میلیارد دلار ارز بلوکه شده در کشور‌های دیگر دارد. سال‌هاست ایران در تلاش است بخشی از این منابع ارزی را به کشور برگرداند و نتوانسته. حالا ابراهیم رئیسی به بانک مرکزی دستور داده ارز‌های خارج از کشور را به داخل برگرداند.

این دستور رئیسی در حالی است که دولت قبل بار‌ها برای آزادسازی دلار‌های بلوکه‌شده تلاش کرد و به نتیجه نرسید. پس یا ابراهیم رئیسی از موانع بازگشت دلار‌های بلوکه شده به کشور خبر ندارد یا دستور او یک اقدام نمایشی برای کنترل بازار ارز است >>>

قطع اینترنت جهانی

کاریکاتوریست: پروانه ایزدخواست: تصمیم به قطع اینترنت جهانی و محدود کردن اینستاگرام و پیام رسانهای خارجی همچنان پابرجاست!

طرح صیانت از فضای مجازی که با هدف مسدودسازی اینترنت توسط مجلس کلید خورده، در حال تغییر و تحول است و گفته می‌شود مواد جنجالی این طرح در حال جایگزین‌شدن هستند. این طرح نهایی که تأیید مجلس برای بررسی طبق اصل ۸۵ قانون اساسی در خارج از صحن را با خود دارد با کاهش بستر اینترنت و کندکردن آن رسما دسترسی به اینستاگرام و سایر پیام‌رسان‌های مجازی را ناممکن خواهد کرد. آقایونِ نماینده، ممنون می‏شیم اگه بینِ این همه فعالیتتون در راستای تحقق طرح صیانت از فضای مجازی، اندکی هم به مسائل مهمِ دیگه بپردازید...!

هادی خرسندی: «یادداشت های مشکوک عَلَم»

روی جلد کتاب «یادداشت های مشکوک عَلَم» نوشته هادی خرسندی.

فرار از واکسن

کاریکاتوریست، پروانه ایزدخواست:  این روزها شایعاتی درباره واکسن‌های کرونا در فضای مجازی منتشر می‌شود که سند علمی ندارد و سبب می‌شود برخی از افراد در واکسن زدن دچار تردید شوند، که برخی از آن‌ها عبارتند از:

•واکسن موجب ورود کووید ۱۹ به بدن من می‌شود.
•واکسن DNA فرد را تغییر می‌دهد.
•واکسن باعث مشکلات باروری می‌شود.
•عوارض جانبی ناشی از واکسن به اندازه‌ی خود کووید ۱۹ بد است.
•واکسن حاوی یک ریزتراشه است و باعث مغناطیسی شدن بدن می‌شود.

اگر در اطرافیان کسی رو دارید که به این بهانه‌ها در زدن واکسن تأخیر به خرج می‌دهد، تلاش کنید برای حفظ جان‌ش هم که شده به واکسن زدن متقاعدش کنید...

عدالت آمد سراغش

طرحی از مانا نیستانی در ایران وایر

 

رادیو فردا: دادگاه رسیدگی به اتهامات حمید نوری، دادیار سابق در قوه قضائیه جمهوری اسلامی، که به مشارکت در اعدام‌های ۶۷ ایران متهم است روز سه‌شنبه، ۱۹ مردادماه، در سوئد آغاز شد.

آقای نوری نزدیک به دو سال است که در سوئد در بازداشت به‌ سر می‌برد.

دادگاه این مقام سابق قوه قضاییه جمهوری اسلامی دو هفته پس از آن آغاز می‌شود که کیفرخواست او روز سه‌شنبه، ۵ مرداد، رسما به دادگاه استکهلم سوئد تحویل داده شد.

حمید نوری،‌ ۶۰ ساله، از طرف دادستانی سوئد به «گرفتن عامدانه جان تعداد زیادی زندانی هوادار یا عضو سازمان مجاهدین خلق ایران» در تابستان سال ۱۳۶۷ متهم شده است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از مقامات قضایی سوئد نوشته است که دادگاه روز سه‌شنبه اولین دادگاهی است که برای افراد دخیل در کشتار ۶۷ تشکیل می‌شود >>>

اختاپوس

طرحی از محمد یاوری

 

اعتراضات خوزستان؛ نشانه‌های تقویت گذار انقلابی

رادیو فردا

علی افشاری

اعتراضات در شهرهای مختلف استان خوزستان بیش از یک هفته است که ادامه دارد. شهرهایی چون اهواز، شادگان، سوسنگرد، بندر ماهشهر، هویزه، حمیدیه و ایذه بستر اعتراضات اصلی و ادامه‌دار در استان خوزستان بوده که از جنبه معیشتی و مطالباتی به سیاسی تحول یافته است.

حرکت‌ها و تجمعات حمایتی در دیگر شهرهای کشور چون تهران، تبریز، یزدان‌شهر و شاهین‌شهر اصفهان، الیگودرز، جونقان، بوشهر، گناوه، بجنورد و سقز نیز برگزار شده که در عین حمایت از مطالبات مردم خوزستان در رفع معضلات کم‌آبی، فقر، محرومیت خواسته‌های ویژه خود را دارند.

اما آنچه باعث شده این اعتراضات در عین جدابودن و ناهمانندی‌های ویژه از نوعی در هم پیوستگی برخودار باشد عامل زمینه‌ای و بستر ساز مشکلات گوناگون است که آنها را به هم پیوند داده است.

در واقع همبستگی کم‌سابقه و برجسته ایجاد شده فقط از زاویه اخلاقی ، وجدانی و انسانی نیست بلکه در حس رنج و درد مشترک محصول بحران‌های چندگانه نهادینه شده کارآمدی، فساد و تبعیض تعین یافته است که در کنار ویژگی اقتدارگرایانه و نیمه تمامیت‌خواه نظام جمهوری‌اسلامی تمایل مشترک و ریشه‌دار در تعقیب تغییرات سیاسی فراگیر و ساختاری را در بخش‌های مختلف جغرافیای کشور و گروه‌بندی‌های اجتماعی گوناگون شکل داده‌است.

در واقع این اعتراضات و ابتکارهای نیروهای اجتماعی و سیاسی و بخصوص فعال شدن جامعه هنرمندان و ورزشکاران کشور در پشتبیانی از خواسته‌های مردم خوزستان و مخالفت چشمگیر جامعه علیه سرکوب خونین و خشن اعتراضات نشانه‌ها وعلائمی را در تقویت «گذار انقلابی» در ایران آشکار کرده‌است.

نارضایتی‌های عمیق آشکار شده در ادامه اعتراضات سراسری دی ۹۶ و آبان ٩٨، تجمعات صنفی متعدد بخصوص اعتصابات و تجمعات اعتراضی کارگری، فعالیت‌های انجمن‌های صنفی معلمان و تحریم گسترده انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ با توجه به بن‌بست بین وضعیت موجود و وضعیت مطلوب روند تغییرات به سمت گذار انقلابی از جمهوری اسلامی به ساختار سیاسی جایگزین را شتاب بخشیده که انتظار می‌رود مقصد نهایی آن دمکراسی و حاکمیت ملی-مردمی باشد.

به بیان دیگر الگوی گذار به دمکراسی در ایران شیوه انقلابی و رویکرد از پایین به بالا پیدا کرده‌است. در سالیان اخیر هر اعتراضی چه در سطح خرد و کلان بوقوع پیوسته است یا معضلی چون قطعی برق و کمبود رخ پدیدار شده بلافاصله شعارها علیه آیت‌الله خامنه‌ای سرداده شده و نسبت به کلیت نظام برخورد منفی بروز یافته‌است >>>

#خوزستان
#قیام_تشنگان
#اعتراضات_سراسری 

بیشتر