عمومی

دنبال کن


عضو از ۵ شهریور ۱۳۹۹

گیرِ کارِ مردم!

طرحی از احمد اکبری azhargushe

 

چطور ماندن سپاه در فهرست سازمان‌های تروریستی بین خانواده‌های ایرانی جدایی انداخته است؟

گلناز اسفندياری، رادیو فردا

شادی سه سال پیش به یکی از بزرگترین آرزوهای خود رسید و به عنوان پژوهشگر در دانشگاه معتبر هاروارد پذیرفته شد. ولی اکنون به این دلیل که همسرش حق ورود به آمریکا ندارد، در فکر رها کردن این موقعیت تحصیلی در مقطع فوق دکتراست.

دولت دونالد ترامپ در سال ۹۸ سپاه پاسداران را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داد. بر اساس این تصمیم سپاه پاسداران و نهادها و مؤسسات وابسته به آن از نظر اقتصادی تحریم شدند و افراد مرتبط با آن، از جمله سربازان وظیفه‌ای که در این نیرو خدمت کرده‌اند، حق ورود به آمریکا ندارند.

یکی از این افراد همسر شادی است که خدمت سربازی خود را بیش از ۱۰ سال قبل در سپاه پاسداران انجام داده است. اولین درخواست او برای دریافت رواديد آمریکا پس از حدود یک سال انتظار در سال ۹۹ رد شد.

شادی که به دلیل حساسیت این موضوع ترجیح داد نام کاملش در گزارش قید نشود، به رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی می‌گوید: «سربازان وظیفه‌ای که در سپاه خدمت کرده‌اند به دلیل موضوعی که خارج از کنترل آنهاست، مجازات می‌شوند». او اضافه می‌کند که در ممنوعیت سفر به آمریکا باید بین اعضا (پرسنل دائمی) سپاه و سربازان وظیفه‌ای که مجبور بوده‌اند در این نیرو خدمت کنند، تمایز قایل شوند.

در ایران تمامی مردان بین سنين ۱۸ تا ۴۹ سال مجبورند خدمت سربازی ۲۱ ماهه خود را در یکی از نیروهای نظامی شامل جمله ارتش و سپاه و یا نیروی انتظامی انجام دهند. مشمولان خدمت سربازی نمی‌توانند محل خدمت خود را انتخاب کنند.

شادی و همسرش تنها خانواده‌هایی نیستند که تحت تأثیر این مقررات قرار گرفته‌اند. قرار گرفتن سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی دولت آمریکا، صدها خانواده ایرانی را تحت تأثیر قرار داده و بین شوهران و همسر و فرزندان آنها جدایی انداخته است.

پیمان که حدود ۳۰ سال قبل خدمت سربازی خود را در سپاه پاسداران انجام داده می‌گوید: «ما گروگان خصومت بین دولت‌های ایران و آمریکا هستیم. ما افرادی عادی هستیم که با سپاه پاسداران هیچ ارتباطی نداریم».

والدین و برادر پیمان شهروند آمریکا هستند. او در سال ۹۷ برای دریافت ویزای آمریکا تقاضا داد، ولی پس از دو سال انتظار پاسخ منفی گرفت. پیمان که نخواست نام خانوادگی خود را فاش کند به رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی می‌گوید: «آینده ما و آینده فرزندان ما تحت تأثیر این موضوع قرار گرفته است».

او ابراز امیداری کرد که جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا سپاه پاسداران را از فهرست سازمان‌های تروریستی خارج کند >>>

همه مثل هم...همه با هم

طرحی از محمدرضا میرشاه ولد

چرا اقتصاد ایران دچار بیماری مضمن شد؟
برجام، تورم و مشکلات ساختاری اقتصاد ایران

رضا مرادی در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: احیای برجام کاملا به سود اقتصاد و امنیت ملی ایران خواهد بود زیرا در بعد اقتصادی می تواند فرصت تنفسی برای دولت باشد تا شاید بتواند بخشی از بحران های فزاینده اقتصادی که از همه سو اقتصاد کشور را در محاصره گرفته و دائما در حال تضعیف قدرت خرید طبقات متوسط و پایین جامعه هستند حل کند و از سوی دیگر با جلوگیری از ارجاع دوباره پرونده ایران به شورای امنیت از خطراتی که به صورت بالقوه می تواند متوجه امنیت ملی کشور باشد جلوگیری کند. از سوی دیگر باید به این نکته توجه کرد که اعلام توافق نمی تواند به معنای باز شدن درهای بهشت به روی اقتصاد ایران و حل مشکلات ساختاری باشد که اقتصاد ایران با آنها دست و پنجه نرم می کند که مهمترین و ملموس ترین آنها مسئله تورم است >>>

حال مردم سرزمینم

طرحی از علیرضا پاکدل

 

رییسی از توزیع 'کالابرگ الکترونیک' خبر داد

بی بی سی

ابراهیم رییسی، رییس‌جمهوری ایران در یک مصاحبه تلویزیونی با اشاره به نگرانی‌های مطرح شده درباره حذف ارز ترجیحی، از ادامه ''حمایت معیشتی'' از مردم خبر داد.

به گفته آقای رییسی،‌ ''نان سنتی به دست همه خواهد رسید.''

او همچنین بر تغییر نکردن قیمت بنزین تاکید کرد.

به گفته آقای رییسی، به مدت دو ماه یارانه در اختیار مردم قرار خواهد گرفت وسپس توزیع کالاهای اساسی از طریق کالابرگ الکترونیک صورت خواهد گرفت.

به گفته آقای رییسی، در دو ماه آینده دهک‌های اول تا سوم جامعه چهارصدهزار تومان و دهک‌های چهارم تا نهم هم سیصدهزار تومان یارانه دریافت خواهند کرد.

آقای رییسی همچنین گفت: ''در ارتباط با نان و دارو ... همه مردم از نان و دارو با قیمت یارانه‌ای برخوردار خواهند شد.''

به گفته آقای رییسی پس از دو ماه،‌ کالابرگ الکترونیک جایگزین یارانه خواهد شد.

 

برای کارگران و معلمان سرزمینم

طرخی از علیرضا پاکدل

تجمع اعتراضی فرهنگیان در سراسر ایران؛ ضرب و شتم و بازداشت معلمان در بوشهر

بی بی سی: امروز و با فراخوان قبلی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، همزمان با روز کارگر و روز معلم تجمع اعتراضی سراسری فرهنگیان در شهرهای مختلف ایران از صبح برگزار شد که در شهر بوشهر نیروهای امنیتی به تجمع معلمان حمله کرده‌ و تعدادی از آنها را بازداشت کردند.

بنا بر اعلام منابع رسمی نزدیک به تشکل‌ معلمان، در بوشهر نیروهای انتظامی به تجمع معلمان در مقابل اداره آموزش و پرورش این شهر حمله کرده و تعدادی از معلمان را "همراه با ضرب و شتم دستگیر" کرده است.

براساس گزارش‌ها تا این لحظه اسامی ۶ نفر از معلمان دستگیر شده در شهر بوشهر مشخص شده است.

همزمان برخی از گزارشها می‌گویند دهها نفر از معترضان در نقاط مختلف کشور بازداشت شده‌اند.

ساعاتی پس از انتشار این گزارش‌ها، خبرگزاری فارس نوشت "عده‌ای از عناصر معاند و نفوذی" که "درصدد بودند تجمعات فرهنگیان به مناسبت روز معلم را به اغتشاش بکشانند" بازداشت شده‌اند.

این خبرگزاری شورای تشکل‌های صنفی فرهنگیان را "غیرقانونی" خواند و نوشت "سربازان گمنام امام زمان" این دستگیری‌ها را انجام داده‌اند >>>

پیچ سرازیری مذاکرات

طرحی از احمد اکبری azhargushe

چرا مذاکرات برجام به نتیجه نمی‌رسد، آیا گفتگوها شکست خورده است؟

یورونیوز

ایران و آمریکا روز به روز بیش از گذشته از دستیابی به توافق هسته‌ای دورتر می‌شوند و اظهارنظرهای مقام‌های دو کشور نشان می‌دهد فاصله‌های باقی‌مانده برای احیای برجام در حال تعمیق بیشتر است.

در تازه‌ترین تحول در این رابطه، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده در نشست کمیته روابط خارجی مجلس سنای این کشور با اشاره به اینکه همچنان تهدیدها از جانب سپاه پاسداران علیه مقام‌های کنونی و پیشین آمریکایی ادامه دارد اضافه کرد که «تنها راه خروج سپاه از فهرست سازمان‌های تروریستی این است که تهران اقدامات لازم برای این منظور را که خود رهبران این کشور می‌دانند چه هستند، انجام دهند.»

اشاره آقای بلینکن احتمالا به درخواست‌هایی است که مقام‌های آمریکایی در خصوص عدم پیگیری خون‌خواهی قاسم سلیمانی از ایران مطرح کرده‌اند. موضوعی که در ماه‌های اخیر به یک چالش جدی تبدیل شده و نگرانی از احتمال ترور برخی از شخصیت‌های آمریکایی چون مایک پمپئو ‌و برایان هوک موجب شده واشنگتن هزینه سنگینی را صرف محافظت از این افراد نماید.

با این حال گزارش‌های غیر رسمی از این حکایت دارد که ایران این درخواست‌ها را نپذیرفته و اعلام کرده که حاضر نیست تعهدی هم در خصوص فعالیت‌های خود در منطقه به آمریکا ارائه دهد.

آقای بلینکن که از سوی تد کروز، سناتور دست‌راستی و تندروی آمریکایی مورد پرسش قرادر گرفته بود همچنین تاکید کرد که واشنگتن کماکان باور دارد که بازگشت به برجام بهترین راه برای رویارویی با چالش اتمی ایران است.

در همین زمینه جن ساکی سخنگوی کاخ سفید هم در نشست خبری خود بار دیگر تاکید کرد که زمان گریز هسته‌ای ایران از حدود یک سال که توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ ایجاد کرده بود حالا به تنها چند هفته کاهش یافته است. این البته نخستین بار نیست که خانم ساکی و دیگر مقام‌های آمریکایی از فاصله چند هفته‌ای ایران تا گریز هسته‌ای سخن می‌گویند و در ماه‌های اخیر بارها نگرانی خود را از این مسئله ابراز داشته‌اند. گریز هسته‌ای در واقع مرحله‌ای است که یک کشور می‌تواند طی آن مدت زمان با توجه به میزان اورانیوم و درصد تغلیظ شده آن به بمب اتمی دست یابد.

سخنگوی کاخ سفید همچنین بار دیگر در اظهارات خود دولت دونالد ترامپ را مقصر وضعیت فعلی معرفی کرد و گفت: «برنامه هسته‌ای ایران به صورت کامل توسط بازرسانی بین‌المللی تحت کنترل بود اما وقتی دولت ترامپ تصمیم گرفت آمریکا را از این توافق خارج کند، ایران به سرعت برنامه هسته‌ای خود را گسترش داد و با عدم اجرای تعهدات برجامی، همکاری با بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را نیز کاهش داد.»

مذاکرات هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی از روزهای پایانی سال گذشته خورشیدی متوقف شده و هیئت‌های مذاکره کننده وین را به مقصد کشورهای خود ترک کرده‌اند. در این مدت هرچند تلاش‌هایی از سوی اتحادیه اروپا برای نزدیک‌تر کردن مواضع ایران و آمریکا صورت گرفته اما در نهایت طرفین بر باقی ماندن اختلافات پیش‌رو تاکید کرده‌اند >>>

پلنگ سرگردان قائمشهر

طرحی از محمدرضا میرشاه ولد

یک قلاده پلنگ بالغ صبح یکشنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ بر بالای یکی از ساختمان‌های خیابان ساری شهر قائمشهر مشاهده شد. با تلاش نیرو‌های انتظامی و زیست محیطی این پلنگ زنده گیری و تحویل محیط زیست مازنداران شد. لحظاتی قبل یگان محیط زیست مازندران اعلام کرد پلنگ سرگردان قائم شهر تلف شده است.

به گزارش راهبرد معاصر، یک قلاده پلنگ بالغ صبح امروز یکشنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ بر بالای یکی از ساختمان‌های  خیابان ساری شهر قائم شهر مشاهده شد. با تلاش نیرو‌های انتظامی و زیست محیطی این پلنگ زنده گیری و تحویل محیط زیست مازنداران شد. لحظاتی قبل یگان محیط زیست مازندران اعلام کرد پلنگ سرگردان قائمشهر تلف شده است.

در رابطه با تلف شدن این فرد پلنگ، مجید غضنفری، مشاور رسانه‌ای یگان حفاظت سازمان محیط زیست  گفت: با وجود اینکه پلنگ توسط مأمورین یگان حفاظت سازمان محیط زیست زنده‌گیری شده بود، اما به واسطه آسیب‌هایی که قبل از زنده‌گیری برای جلوگیری از آسیب زدن پلنگ به مردم به این جانور وارد شده بود، پلنگ تلف شد.

به نظر می‌رسد که قبل از عملیات زنده‌گیری و بیهوش کردن پلنگ، برای جلوگیری از درگیری پلنگ با مردم، این حیوان با سلاح دیگری مجروح شده بود.

سرهنگ مسلم آهنگری- فرمانده یگان محیط زیست مازندران به رکنا در این خصوص گفت: قبل از حضور ماموران یگان محیط زیست مازندران، نیرو‌های انتظامی برای مهار پلنگ از تیر سازمانی استفاده کرده بودند.

یه فشار دیگه بدن تا سیصد چهارصد هم میره...

طرحی از محمدرضا میرشاه ولد

 

افزایش شدید قیمت خودرو در ایران؛ پراید در مرز ۲۰۰ میلیون تومان

رادیو فردا

قیمت خودرو در بازار ایران، به‌دلیل کاهش عرضه و جلوگیری از طرح واردات خودرو، به‌شدت افزایش یافته تا جایی که قیمت پراید به مرز دویست میلیون تومان رسیده است.

برخی رسانه‌های ایران گزارش داده‌اند که قیمت خودرو پراید با افزایش شدید قیمت به بیش از ۱۹۰ میلیون تومان رسیده و در حال رسیدن به رکورد قیمتی دویست میلیون تومانی است.

عبور قیمت پراید از ۱۹۰ میلیون تومان پرحاشیه‌ترین اخبار دو روز گذشته بوده‌ است. با توجه به حداقل حقوق مصوب برای سال ۱۴۰۱، قیمت پراید برابر با جمع کامل حقوق حدود سه سال فردی است که حداقل حقوق را دریافت می‌کند.

سعید مؤتمنی، رئیس اتحادیه صنف نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران، با اشاره به عوامل مؤثر در افزایش قیمت خودرو در روزهای اخیر، گفت: «تقاضا برای خودروهای مدل ۱۴۰۱ بیشتر است و این موضوع باعث افزایش حدود بیست میلیون تومانی قیمت این خودروها شده است.»

با این حال او به خبرگزاری فارس تأکید کرده است که «افزایش قیمت خودرو در روزهای اخیر دلایل متعددی دارد و یکی از دلایل آن کاهش عرضه خودرو از سوی خودروسازان به بازار است.»

به‌گفته این فعال صنفی، «در روزهای اخیر نسبت به اواخر سال گذشته عرضه خودرو توسط خودروسازان کاهش یافته و همین موضوع بر افزایش قیمت خودرو در بازار تأثیر گذاشته است.»

یکی از دلایل افزایش قیمت خودرو در چند سال اخیر مدیریت بازار توسط خودروسازان با حمایت‌های دولت بوده است. شرکت‌های ایرانی با مدیریت روند عرضه در این چند سال سعی در افزایش قیمت خودرو به نفع خود داشته‌اند و بازار انحصاری و نبود واردات خودرو هم دست آن‌ها را برای فروش خودروهای خود با قیمت‌های عجیب در بازار ایران باز گذاشته‌ است.

رئیس اتحادیه صنف نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران همچنین گفته است: «نوسانات ارزی و نیز مباحث مطرح‌شده در مورد ممنوعیت واردات خودرو نیز بر افزایش قیمت خودرو در روزهای اخیر مؤثر بوده است.»

خودرو در اغلب کشورها یک کالای مصرفی است، اما با توجه به وضعیت تولید و عرضه در مبادلات در ایران، یک کالای سرمایه‌ای قلمداد می‌شود و به همین دلیل، به‌گفته رئیس اتحادیه، «تغییرات نرخ ارز بر قیمت آن مؤثر است و با کاهش یا افزایش قیمت شاهد تغییرات قیمت در این کالا هستیم».

در همین زمینه، وب‌سایت ایران جیب درباره قیمت پراید و مقایسه آن با قیمت‌های جهانی نوشته است: «با توجه به این‌که قیمت دلار به ۲۷ هزار تومان رسیده است، پراید نیز حدوداً شش هزار دلار قیمت دارد. خودروهای خارجی مانند فورد فیستا، فولکس واگن گلف، تویوتا یاریس، مزدا ۲ و رنو داچیا از جمله خودروهای صفر کیلومتر با قیمت زیر ۱۰ هزار دلاری در جهان هستند. این خودروها را در کشورهای دیگر می‌توان خریداری کرد. البته خودروهای کارکرده آن‌ها به زیر شش هزار دلار می‌رسد.»

درباره قیمت دیگر خودروها نیز خبرآنلاین گزارش داده است که قیمت خودرو تیبا هاچ‌بک پلاس به ۲۰۲ میلیون تومان و پژو ۲۰۶ تیپ دو به قیمت ۲۶۹ میلیون رسیده است.

بر اساس این گزارش، پژو ۲۰۶ تیپ پنج با قیمت ۳۲۶ میلیون تومان معامله می‌شود و قیمت خودرو پژو پارس اتوماتیک نیز به ۴۴۳ میلیون تومان رسیده و خودروی تارا اتوماتیک ۵۳۶ میلیون تومان قیمت دارد >>>

ماجراهای عمو عزت و میراث فرهنگی!

طرحی از هادی حیدری

بازدید جنجالی ضرغامی از مخزن موزه ملی؛ وزیر میراث فرهنگی!

کیهان لندن: با یک دست نگه داشتن یک ظرف تاریخی متعلق به دوران ایران باستان و با قدمت ۴۵۰۰ سال و یک النگوی ۲۵۰۰ ساله توسط عزت‌الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی و گردشگری انتقادها را برانگیخته است. کارشناسان می‌گویند، ضرغامی برای میراث فرهنگی ایران از زلزله‌ی ۸ ریشتری نیز خطرناک‌تر است!

عزت‌الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی و گردشگری در بازدید از مخزن موزه ملی، اشیای تاریخی متعلق به دوران ایران باستان و با قدمت ۴۵۰۰ ساله و ۲۵۰۰ ساله را با یک دست نگه داشته و بالا گرفته تا نمایش «فرهنگ» بدهد! انتشار ویدئوی این بازدید که با هدف تبلیغات برای ضرغامی منتشر شده، اکنون با انتقادهای جدی نسبت به رفتار وی که نشانی از «فرهنگ موزه رفتن» ندارد، مواجه شده است.

وزیر میراث فرهنگی، یک اثر ۴۵۰۰ ساله و یک النگوی ۲۵۰۰ ساله را از قفسه‌های مخزن موزه بیرون کشیده و به تماشا پرداخته! او چنان بی‌اعتنا با یک دست کاسه تاریخی را به دست گرفته و با مدیر موزه صحبت می‌کند که گویا یک کاسه آش را در دست دارد! شاید کاسه آش را با دقت و توجه بیشتری در دست می‌گرفت! این ویدئو و رفتار وقتی بیشتر نگران‌کننده می‌شود که ضرغامی یک مقام حکومتی است و مسئولیت کل میراث فرهنگی ایران، به عنوان یکی از کهن‌ترین سرزمین‌های جهان، بر عهده‌ی وی گذاشته شده است!

ضرغامی در جریان این بازدید که ۲۷ فروردین‌ماه انجام شده، قطعات تاریخی ارزشمندی را نشان می‌دهد که همچنان از دیدرس مردم و نمایش در موزه‌ها دور مانده است. یکی از مهم‌ترین و ارزشمندترین این آثار، جام سفالینی است که به گفته کارشناسان به عنوان کهن‌ترین «انیمیشن» جهان شناخته می‌شود. این جام سفالین از گوری ۵ هزار ساله در شهر سوخته، نزدیکی‌های زابل کشف شده است >>>

سهم بودجه نطامیان

طرحی از احمد اکبری azhargushe

 

افزایش سهم بودجه نهادهای نظامی

صدای آمریکا

سقف کلی برای بودجه ۱۴۰۱ میزان سه هزار و ۶۳۱ هزار میلیارد تومان تعیین شده که ۷۵۰ هزار میلیارد تومان نسبت به سال قبل افزایش دارد و بخش مهمی از تامین منبع این اختلاف مبلغ، در افزایش ۶۱ درصدی درآمدهای پیش‌بینی شده مالیاتی و حذف یارانه اختصاصی به ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی است. مواردی که می‌تواند به چالش‌های اقتصادی قابل توجهی در جامعه منتهی شود.

از شاخص‌ترین بخش‌های افزایشی در بودجه ۱۴۰۱ ایران، حوزه نظامی و تسلیحاتی آن با تخصیص حداقل مبلغ چهار میلیارد و پانصد میلیون یورو از سوی سازمان برنامه و بودجه دولت ابراهیم رئیسی است.

بودجه سپاه پاسداران امسال افزایشی حدود ۲۴۰ درصدی دارد و مبلغ اولیه آن ۹۳ هزار میلیارد تومان است که با توجه به اختیارات اعطایی مصوب در کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی، امکان افزایش بیشتر را نیز در طول سال دارد.

نکته قابل توجه در این زمینه،‌ تامین بخشی از مبلغ بودجه نظامی جمهوری اسلامی از محل «تحویل نفت خام و میعانات گازی صادراتی به اشخاص» براساس قیمت روز صادراتی است،‌ اتفاقی که در سال‌های پایانی دولت محمود احمدی‌نژاد نیز رویداد و موجب بروز «فسادهای کلان اقتصادی» و دستگیری افرادی مانند بابک زنجانی به عنوان «دلال نفتی» شد >>>

جای خالی پدر

طرحی از رضا عقیلی

شیما بابایی: برای مرگ دو آخوند در مشهد، از رئیس جمهور تا دادستان کل کشور بیانیه صادر کرده و قول پیگیری دادند. ولی در رابطه با پدرم #ابراهیم_بابایی که بیش از صدروز از ناپدیدسازی قهری‌اش در خاکِ ایران می‌گذرد تاکنون هیچ مسئولی پاسخگو نبوده. وقتی قانون حامی آدم‌رباست، شکایتمان را به کجا ببریم؟

***

رادیو فرانسه: شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی، با راه‌اندازی توفان توییتری با استفاده از هشتگ #ابراهیم_کجاست؟، اعتراض خود را به ۸۰ روز بی‌خبری از سرنوشت ابراهیم بابایی اعلام کردند. ابراهیم بابایی، فعال سیاسی و مدنی، از مجروحان جنگ ایران و عراق، در اول دی ماه، در حالی که قصد خروج مخفیانه از ایران را داشت، ناپدید شد. گروه که خود را قاچاقچی معرفی کردند به شیما بابایی، فرزند ابراهیم بابایی گفته‌اند پدرش در ترکیه جان باخته و برای شناسایی و دریافت جسد او باید به روستایی در توابع شهر وان ترکیه سفر کند. مقامات محلی در شهر وان حضور ابراهیم بابایی در شهر وان را تایید نکرده‌اند >>>

بیشتر