عمومی

دنبال کن


عضو از ۵ شهریور ۱۳۹۹

خشکسالی کم‌سابقه پنج سد استان گلستان را خشکاند

رادیو فردا: در نتیجۀ خشکسالی‌های پی‌درپی، استان گلستان یکی از خشک‌ترین سال‌های آبیِ پنجاه سال اخیر را پشت سر گذاشته و با خشکیدگی کامل پنج سد استان، علاوه بر خسارت‌های کشاورزی، تأمین آب شرب مردم استان نیز با مشکل مواجه شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، در پی کاهش ۲۹درصدی بارش‌ها در استان گلستان و کاهش ۸۴درصدی آوردِ رودخانه‌ها اکنون پنج سد استان کاملا خشک شده و این استان در سال آبی گذشته، یعنی از ابتدای مهر ۱۳۹۹ تا ابتدای مهر ۱۴۰۰، یکی از خشک‌ترین سال‌ها را در پنجاه سال اخیر پشت سر گذاشت.

تغییرات اقلیمی و کاهش شدید بارش‌ها در کنار افت گستردۀ سطح سفره‌های زیرزمینی، علاوه بر خسارات شدیدی که به بخش کشاورزی وارد کرده، تنش‌های آبی شدید برای آب‌رسانی به شهرها و روستاها را نیز موجب شده است.

آمارها نشان می‌دهد که استان گلستان در دو دهۀ اخیر ۱۳ سالِ خشک را از سر گذرانده که این وضعیت نشان‌دهندۀ تغییرات اقلیمی شدید است. در سال آبی گذشته پنج سد این استان (سدهای گلستان، شهید چمران، شهید ایمری، شهید قربانی و شهید دستغیب) کاملاً خالی از آب بوده و خشک شده‌اند.

برخی کارشناسان می‌گویند با توجه به نحوهٔ مدیریت منابع آب و نابودی تدریجی آبخوان و عدم تخصیص بودجه برای احیای سفره‌های آب زیرزمینی و عدم تغییر در برنامه‌های کشاورزی ایران، تنش‌های آبی در آینده گسترده‌تر خواهد شد.

کم‌آبی و تنش‌های آبی در ایران در سال‌های اخیر موجب بروز اعتراضاتی شده که گسترده‌ترین آن‌ها در سال جاری در خوزستان رخ داد و با سرکوب شدید نیروهای انتظامی و امنیتی مواجه شد.

نرگس محمدی: اجازه نخواهم داد ماموران حکومت استبدادی دینی حتی یک ضربه شلاق بزنند

نرگس محمدی در اینستاگرام:

«حکم محکومیتم قطعی و لازم الاجرا شد.»

۱- ابلاغیه اجرای محکومیتم در شعبه ۱۱ اجرای کیفری (شهید مقدس «امنیت») برایم فرستاده شد.

از ابتدای تشکیل این پرونده بارها اعلام کرده ام‌ که این پرونده را از اساس بی شرمانه و ظالمانه می دانم و از تحمل کیفر که طبق رای صادره و ابلاغ شده؛ ۸۰ ضربه شلاق تعزیزی و ۳۰ ماه حبس تعزیزی و دو فقره پرداخت مالی است، سرپیچی خواهم کرد. من از ابتدای تشکیل پرونده در هیچ مرجع قضایی و جلسه محاکمه شرکت نکرده ام و حتی یک خط نوشته و وکیلی نیز نداشته ام.

اعلام می کنم اجازه نخواهم داد تا ماموران حکومت استبدادی دینی حتی یک ضربه شلاق بزنند و تا جایی که بتوانم‌ مقاومت خواهم کرد و تازیانه از دستشان خواهم گرفت.

همچنین حتی علی رغم احضار، به زندان نخواهم رفت . چنانچه با اعمال زور به زندان باز گردانند، قطعا در داخل زندان اعتراض خواهم کرد.
«پرونده ی نمیدانم چندم علیه من در شعبه دوم بازپرسی اوین گشوده شد.»
۲- همزمان ابلاغیه دیگری مبنی بر ارجاع پرونده شکایت از اینجانب به شعبه دوم بازپرسی اوین دریافت کردم. طی ابلاغیه های رسمی ارسالی و از طریق منابع غیر رسمی مطلع شده ام، طی ۱۰ ماه آزادی از زندان، چندین پرونده امنیتی در شعبه های امنیتی اوین علیه اینجانب گشوده شده و تحت رسیدگی است که از جمله اقدامات غیر قانونی و سرکوبگرانه نهادهای امنیتی علیه فعالان مدنی است . اعلام می دارم فعالیت من در کانون مدافعان حقوق بشر و شرکت در تجمعات و راهپیمایی ها طبق نص صریح قانون اساسی و حقوق بنیادین مردم بوده و هیچ کس نمی تواند ما را از آن محروم نماید. طی ۱۰ ماه از آزادی تا کنون پنج بار توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده ام که با اعمال زور و ضرب و شتم همراه بوده و بازداشت ها خودسرانه و غیر قانونی به شمار می آید.لذا کلیه اتهامات بی اساس و‌کذب را رد نموده و تا زمانی که آزاد هستم به فعالیت خود ادامه خواهم داد. نهادهای مدنی و خیابان از آن ما مردم است که از دست نخواهیم داد.

سپیده قلیان به دادسرای بوشهر احضار شد

رادیو فردا: اداره کل زندان‌های استان بوشهر از سپیده قلیان، فعال مدنی که در مرخصی از زندان به سر می‌برد، شکایت کرده است.

شعبه دوم دادسرای عمومی و انقلاب بوشهر خانم قلیان را، بر اساس این شکایت، به اتهام «نشر اکاذیب رایانه‌ای و فعالیت تبلیغی علیه نظام» احضار کرده است.

خانم قلیان روز چهارشنبه با انتشار ابلاغیه‌ای که دریافت کرده در توییتر نوشت: «جمهوری اسلامی یه بار دیگه ثابت کرد که جواب دادخواهی و حقیقت، سرکوب و انتقامه.»

این فعال مدنی روز ۱۸ شهریور در یک رشته توئیت‌، از بند زنان زندان مرکزی بوشهر به عنوان «جایی که نزدیک آخر دنیا است» نام برده و گزارشی از شکنجه‌ها، بدرفتاری‌ها و شرایط نگهداری زنان زندانی در این زندان منتشر کرد.

به نظر می‌رسد موضوع شکایت اداره زندان‌های استان بوشهر هم همین افشاگری سپیده قلیان از وضعیت این زندان باشد.

به گفته خانم قلیان، «زنان زندانی این بند به جرم زن بودن و زندانی بودن تحت وحشیانه‌ترین شکنجه‌ها و ضدانسانی‌ترین شرایط ممکن نگهداری می‌شوند».

سپیده قلیان از ۲۸ خردادماه به دلیل ابتلا به کرونا در زندان، در مرخصی به سر می‌برد. او که در پرونده اعتراضات هفت‌تپه به پنج سال حبس محکوم شده است، بیستم اسفند پارسال به زندان بوشهر تبعید شد.

او در گزارش خود از زندان مرکزی بوشهر به عنوان «جایی که نزدیک آخر دنیا است» نام برد و نوشته بود که در این زندان موضوعاتی از جمله «صیغه موقت برخی زنان نیازمند از سوی زندانی‌های مرد بند مالی با هماهنگی مسئول بند»، «اجباری بودن حجاب جز در تختخواب» مطرح بوده و موارد متعددی از شکنجه زندانیان رخ داده است.

محمدمهدی حاج محمدی، رئیس سازمان زندان‌های ایران، در واکنش به اظهارات اخیر سپیده قلیان، در خصوص وضعیت بند زنان زندان مرکزی بوشهر، موارد مطرح شده را «ادعاهای عجیب» خواند و وعده بررسی داد.

رئیس سازمان زندان‌ها گفته است که مدیرکل بازرسی سازمان زندان‌ها را برای بررسی درستی یا نادرستی این گزارش اعزام کرده است. پیش از این هم پس از انتشار رشته توییتی درباره آزار جنسی در زندان‌ تهران، آقای حاجی‌محمدی وعده بررسی داده بود، اما تاکنون اعلام نشده که نتیجه این بررسی‌ها چه بوده است.

صف واکسن

سینوفارم، برکت و آسترازنکا!

منبع

۳۱ میلیون تومان ... میانگین یک متر مربع خانه مسکونی در تهران

رادیو فردا

بانک مرکزی ایران در گزارشی اعلام کرد که میانگین بهای هر متر مربع مسکن در شهر تهران در مرداد امسال به ۳۰ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان رسید.

بر این اساس، بهای یک متر مربع مسکن در شهر تهران نسبت به ماه پیش از آن بیش از سه درصد و نسبت به مدت مشابه در سال پیش ۳۴ درصد افزایش نشان می‌دهد.

بنابر گزارش‌ رسانه‌های ایران و بر اساس آگهی‌های درج شده در دو هفته گذشته، ارزان‌ترین‌ ‌خانه‌ها در مناطق پرند، پاکدشت و اندیشه قرار دارند و به‌عنوان مثال یک آپارتمان ۴۰متری در اندیشه، ۲۹۰ میلیون خرید و فروش می‌شود.

بانک مرکزی ایران در پایان هر ماه آمارهای سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور را که توسط اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی این بانک تهیه می‌شود، منتشر می‌کند.

گزارش مرداد ماه بانک مرکزی ایران در عین حال نشان می‌دهد میزان اجاره‌بها در شهر تهران حدود ۳۸ درصد و در کل مناطق شهری بیش از ۴۱ درصد نسبت به مدت مشابه سال پیش افزایش داشته است.

روایت داریوش مهرجویی از هرمز فرهت

 

رادیو فردا: هرمز فرهت آهنگساز و موسیقیدان برجستۀ ایرانی روز دوشنبه ۲۵ مرداد به دلیل کهولت سن در ۹۳ سالگی در ایرلند جنوبی درگذشت.

او که مدرک دکترای موسیقی‌شناسی داشت، کتاب «دستگاه در موسیقی ایرانی» را نوشت که از مهم‌ترین کتاب‌های موجود به زبان انگلیسی دربارۀ موسیقی کلاسیک ایران است.

هرمز فرهت که از سال ۱۳۵۰ تا پیش از انقلاب ۵۷ رئیس بخش موسیقی دانشگاه تهران و سپس از ۱۹۸۲ تا ۱۹۹۵، ۱۳ سال رئیس بخش موسیقی دانشگاه دوبلین بود، در دوران مشهور به موج نوی سینمای ایران برای فیلم‌هایی از داریوش مهرجویی («گاو»، «پستچی»، «دایره مینا»، «آقای هالو») و ناصر تقوایی («آرامش در حضور دیگران» و «صادق کرده») موسیقی متن ساخت.

امیر پوریا در گفت‌وگو با داریوش مهرجویی ابتدا از آشنایی او با هرمز فرهت پرسید:

ببینید من اولین بار که هرمز فرهت را دیدم در یوسی‌ال‌اِی بود، یعنی در دانشگاه کالیفرنیا در لس‌آنجلس، جایی که من سال اول رفته بودم که درس بخوانم، رشته فلسفه و سینما و این چیزها. بعد دیدم که او در قسمت موزیکالوجی است، یعنی موزیک همه دنیا. یک احاطه کامل بر تمام موسیقی هم کلاسیک قدیمی، هم جدید، هم موزیک کشورهای مختلف داشت. با توجه به این که شنید من سنتور می‌زنم و این‌ها، دیگر با همدیگر خیلی دوست شدیم و یکی دو بار کنسرت گذاشتیم با همدیگر آن جا توی یوسی‌ال‌اِی، من سنتورش را می‌زدم او هم سه تار می‌زد، و خودش هم تنظیم کرده بود یک قطعاتی از این‌طرف و آن‌طرف. خیلی آدم باسواد و بامعرفت خوبی بود.

وقتی آمدم ایران و داشتم فیلم «گاو» را می‌ساختم، شنیدم که او هم آمده ایران. او هم دیگر یوسی‌ال‌اِی درس داده بود و پی‌اچ‌دی داشت و خلاصه [فیلمنامه] «گاو» را دادم که بیاید او موسیقی‌اش را بسازد، بعد او هم خواند و خیلی خوشش آمد و رفت یک تکه‌هایی ساخت و یک پارتیسیون‌هایی هم برای سنتور نوشت، که سنتورش را من خودم اجرا کردم.

بله. این که در موسیقی متن فیلم «گاو» نوازنده سنتورش خود داریوش مهرجویی بوده از همان حرف‌های همیشگی بین عشاق سینما بود و درباره چگونگی‌اش ما همیشه خیلی کنجکاو بودیم.

برای اینکه من توی وزارت فرهنگ و هنر در قسمت ضبط صدا و این‌ها، آن‌جا با پیانو و همچنین با سنتور و سه تار موسیقی فیلم «گاو» را ما آن‌جا ساختیم. مثلاً برای لحظه‌های وحشتناک و آن چیزها هم از آن گراندپیانوها بود، درپوش پیانو را باز می‌کردیم و می‌زدیم بالا، بعد روی سیم‌ها کار می‌کردیم، انگشت می‌کشیدیم و... همکاری می‌کردیم، خلاصه خیلی خوش گذشت.

بعد از فیلم «گاو»، فیلم «هالو» را کار کرد، آن هم خیلی کار خوبی شد. یعنی می‌دانید؟ موسیقیدانی بود که فیلم را قشنگ حس می‌کرد و بعد بر اساس آن حس فیلم، ملودیش را می‌ساخت و همان کار را می‌آورد به من نشان می‌داد و من خوشم می‌آمد. بعد برای اولین بار بود که مثلاً این طور بود. بعداً دیگر هیچ موقع اتفاق نیفتاد یک همچو چیزی >>> اینجا گوش دهید

پلمب کافه قنادی فرانسه در تهران به دلیل طرح روی جعبه های شیرینی

خبرگزاری هرانا – کافه قنادی فرانسه در تهران در حساب توئیتر خود، از پلمب این مکان خبر داد و علت را طرح روی جعبه های شیرینی عنوان کرد. بر روی جعبه های شیرینی این قنادی تصاویری نوستالژیک مربوط به دهه ۴۰ خورشیدی تهران از جمله پیکان، ایران ناسیونال، آهنگ‌ تولدت مبارک انوشیروان روحانی و همچنین تصاویر قدیمی این قنادی چاپ شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز شنبه ۳۰ مرداد ۱۴۰۰، کافه قنادی فرانسه در تهران پلمب شد.

کافه قنادی فرانسه در توییتی که مدتی پس از انتشار حذف شد ضمن اعلام این خبر دلیل آن را طرح روی جعبه های شیرینی اش عنوان کرد.

بر روی جعبه های شیرینی این قنادی تصاویری نوستالژیک مربوط به دهه ۴۰ خورشیدی تهران از جمله پیکان، ایران ناسیونال، آهنگ‌ تولدت مبارک انوشیروان روحانی و همچنین تصاویر قدیمی این قنادی چاپ شده بود.

به دنبال انتشار این توئیت، رئیس اتحادیه دارندگان قنادی، شیرینی فروشی و کافه قنادی تهران با بیان اینکه دلیل پلمب این واحد صنفی تخلف از پروتکل های تعطیلات کرونایی بوده است مدعی شد: “پلمب شدن این شیرینی فروشی هیچ ارتباطی به طرح روی جعبه ندارد و از اینکه شاکی خصوصی نیز داشته باشد، اطلاعی نداریم”.

سپیده قلیان به مرخصی اعزام شد

خبرگزاری هرانا – سپیده قلیان، فعال مدنی محبوس در زندان بوشهر، امروز پنجشنبه ۲۸ مرداد، به مرخصی کوتاه مدت اعزام شد. اواسط ماه جاری تست کرونا خانم قلیان مثبت اعلام شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سپیده قلیان، از زندان بوشهر به مرخصی ۷ روزه اعزام شد.

اواسط مردادماه تست کرونای خانم قلیان در زندان بوشهر مثبت اعلام شده بود.

سپیده قلیان در تاریخ ۲۷ آبان ‌ماه ۹۷ به همراه دستکم ۱۹ تن از جمله تمامی اعضای مجمع نمایندگان کارگری نیشکر هفت‌تپه، چند فعال کارگری و تعدادی از شاغلین و مدیران شرکت که جهت پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان در پلیس امنیت حاضر شده بودند در محل پلیس امنیت شوش بازداشت شد و در تاریخ ۲۷ آذرماه همان سال با قرار وثیقه آزاد شده بود. در جریان پخش اعترافات اجباری سپیده قلیان، اسماعیل بخشی و چند تن دیگر توسط صدا و سیما، این دو شهروند، پیش از پخش این مستند اعلام کرده بودند که نیروهای وزارت اطلاعات و دیگر نیروهای امنیتی آنها را شکنجه کرده‌اند. آنها ساعاتی بعد از این اظهارات مجددا توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

سپیده قلیان در تاریخ ۴ آبان‌ماه ۹۸ با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان آزاد و در تاریخ ۲۳ آذر ۹۸ توسط دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ۵ سال حبس قطعی محکوم شد.

خانم قلیان نهایتا در تاریخ ۱ تیرماه ۹۹ پس از حضور در واحد اجرای احکام دادسرای اوین بازداشت و جهت تحمل دوران محکومیت خود به زندان اوین منتقل و در تاریخ ۲۰ اسفندماه سال گذشته از بند زنان زندان اوین به زندان بوشهر تبعید شد.

سپیده قلیان پیشتر در تاریخ  ۲۹ تیرماه امسال، توسط زندانیان متهم به جرائم خشن در مقابل مسئولان زندان به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته بود. گفته می‌شود که این امر با تحریک زندانیان توسط رئیس بند زنان این زندان، صورت گرفته است.

ارس امیری، کارمند سابق شورای فرهنگی بریتانیا، تبرئه شد

 

رادیو فردا

گزارش‌ها حاکی است که ارس امیری، کارمند سابق شورای فرهنگی بریتانیا، پس از تحمل سه سال حبس از اتهام «اداره و تشکیل گروه غیر قانونی» از طریق «کار در بریتیش کانسیل» تبرئه شده است.

حجت کرمانی، وکیل ارس امیری، روز یکشنبه ۲۴ مرداد خبر داد که دیوان عالی کشور حکم برائت موکلش را صادر کرده است.

قوه قضائیه ایران، او را به «نفوذ فرهنگی در جامعه از طریق هنر و اقدامات براندازانه‌» متهم و به ده سال زندان محکوم کرده بود.

این در حالی است که خانم امیری در نامه‌ای به ابراهیم رئیسی، رئیس وقت قوه قضائیه، نوشته بود که نهادهای امنیتی از او خواسته‌اند با آن‌ها همکاری کند اما او این پیشنهاد را رد کرده است.

ارس امیری پیش از سفر به ایران، دانشجوی رشته فلسفه هنر در مقطع کارشناسی ارشد بود. او همزمان در شورای فرهنگی بریتانیا کار می‌کرد و در برگزاری نمایشگاه، جشنواره فیلم و جشنواره‌های فرهنگی و هنری در ایران و بریتانیا همکاری داشته‌ است.

خانم امیری که از اسفند ۹۶ جهت اجرای حکم به زندان منتقل شده بود، از ۲۳ تیر ماه سال جاری با قرار وثیقه آزاد است.

نیلوفر بیانی از زندان اوین به مرخصی اعزام شد

 

خبرگزاری هرانا – در پی ابتلا به کرونا، نیلوفر بیانی، فعال محیط زیست امروز چهارشنبه ۲۰ مردادماه از زندان اوین به مرخصی اعزام شد. طی هفته های اخیر، به دنبال بروز شدید علائم کرونا در میان تعدادی از زندانیان بند زنان زندان اوین و انجام تست از برخی زندانیان، تست کرونای خانم بیانی نیز مثبت اعلام و به قرنطینه منتقل شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز چهارشنبه ۲۰ مردادماه ۱۴۰۰، نیلوفر بیانی فعال محیط زیست از زندان اوین به مرخصی اعزام شد.

اعزام خانم بیانی به مرخصی حدود دو هفته پس از مثبت اعلام شدن نتیجه تست کرونا و انتقال به قرنطینه بند زنان زندان اوین صورت گرفته است.

شیوع کرونا در بند زنان زندان اوین به حدی رسیده است که علاوه بر زندانیان، تعدادی از مسئولان این بند از جمله شهلا برنجی، افسر جانشین سرشیفت بند زنان اوین، الهام بهارمست و زینب شیردل، دو تن از سرشیفت های بند زنان اوین نیز با تست کرونای مثبت به مرخصی اعزام شده اند.

همچنین در پی شیوع ویروس کرونا در بند زنان زندان اوین، سپیده کاشانی، عالیه مطلب زاده، زهرا جمالی، زینب همرنگ و آرزو قاسمی، مژگان کاوسی، مریم سامقانی، گیتی پورفاضل و رضوانه احمدخانبیگی به دنبال مثبت شدن تست کرونا و وضعیت نامناسب جسمی به مرخصی اعزام شدند >>>

بیشتر