طرح عابد زارعی

 

جشنواره سفارشی؛ فیلم‌سازی زیر چتر سپاه،‌ وزارت اطلاعات و قوه قضاییه

ایران اینترنشنال: سی و نهمین جشنواره فیلم فجر در ایران با معرفی «یدو» به عنوان بهترین فیلم به پایان رسید؛ انتخابی که یک‌بار دیگر موضوع دخالت نهادهای امنیتی،‌ اطلاعاتی و قضایی جمهوری اسلامی در فیلم‌سازی را همزمان با انتشار فهرستی از آثار سفارشی این نهادها به کانون توجه‌ها آورد.

«یدو» که سفارش کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان معرفی می‌شود،‌ روایت بخشی از جنگ ایران و عراق است که در شهر آبادان و در زمان تصرف آن توسط نیروهای عراقی اتفاق می‌افتد. این فیلم داستان اصرار خانواده یک نوجوان به ماندن در این شهر با وجود عدم امنیت آن است.

۲۵ سال پیش از این اما همین کانون «باشو،‌ غریبه کوچک» را ساخته بود که موضوعی مشابه، اما روایتی کاملا متفاوت داشت؛ مهاجرت نوجوانی از آبادان در بحبوحه جنگ که در جست‌وجوی زندگی و صلح به شمال ایران می‌رسد،‌ فیلمی که در برخی ارزیابی‌ها  یکی از بهترین فیلم‌های تاریخ سینمای ایران هم معرفی می‌شود.

کارنامه مهدی جعفری کارگردان «یدو» که چهارشنبه ۲۲ بهمن‌ماه سیمرغش را از جشنواره حکومت ایران دریافت کرد، نشان می‌دهد ‌آخرین فیلم سینمایی‌اش «۲۳ نفر» نام داشته است.

«۲۳ نفر» فیلمی است که رییس موسسه هنری رسانه‌ای «اوج»،‌ وابسته به سپاه پاسداران،‌ به تازگی اعلام کرد سفارش ساختش توسط قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین سپاه قدس، داده شده بود.

همین موضوع و در سال‌هایی که بیش از پیش درگیری نظامی سیاست خارجی کشور و اظهارات فرماندهان نظامی را مشغول کرده،‌ یک بار دیگر دخالت‌ امنیتی در فیلم‌سازی و پررنگ‌ کردن فیلم‌هایی با زمینه «جنگ» و «نفوذ» را مورد توجه قرار می‌دهد >>>