رادیو فردا:

‎سخنگوی سازمان انرژی اتمی برای اولین بار تایید کرده است حادثه انفجار نطنز، خرابکاری بوده است.

بهروز کمالوندی در آستانه سفر مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران، روز یکشنبه دوم شهریور در مصاحبه‌ای با شبکه العالم گفت: «در نطنز انفجار خرابکارانه رخ داده است، اما جزئیات آن را مسئولین امنیتی در وقت مناسب اعلام خواهند کرد».

وی افزود: «بررسی‌های امنیتی خرابکارانه بودن این اقدام را تایید می‌کند و آنچه مسلم است اینکه در نطنز انفجار رخ داده اما این مسئله را که این انفجار چگونه صورت گرفته و با چه موادی انجام شده و جزئیات آن چیست، مسئولین امنیتی در وقت مناسب اعلام خواهند کرد.»

مقامات ایران حادثه انفجار ۱۲ تیر ماه در تاسیسات نطنز را همان زمان تایید کرد، اما درباره دلیل آن توضیحی ندادند.

آقای کمالوندی نیز صرفا گفته بود که خسارت حادثه سوله سایت غنی‌سازی اورانیوم نطنز «قابل توجه» است.

بر اساس ارزیابی اولیه کارشناسان که با تطبیق عکس‌های منتشرشده توسط سازمان انرژی اتمی ایران و تصاویر ماهواره‌ای گوگل انجام شده، محل «حادثه» مرکز مونتاژ سانتریفوژ ایران بوده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ‌روز اول شهریور اعلام کرد که رافائل گروسی، مدیرکل این سازمان، پیش از دیدار قدرت‌های بزرگ جهانی در وین، به تهران سفر خواهد کرد.

قدرت‌های جهانی به علاوه ایران قرار است روز اول سپتامبر در وین با یکدیگر دیدار کنند. آقای گروسی نیز قرار است شب دوشنبه وارد تهران شود. وی پیش از این گفته بود که ایران مانع بازرسی از «دو مرکز مشکوک به فعالیت‌های هسته‌ای» شده و مهم‌ترین دلیل سفر او به ایران همین امر است.

برو به آدرس