دویچه وله:

به دنبال تهدید رئیس جمهوری آمریکا، دونالد ترامپ برای حمله به مراکز فرهنگی ایران، کمپین جدیدی با نام "تقاضای پایان دادن به تهدید علیه میراث فرهنگی انسانی" راه افتاده است. هنوز معلوم نیست این کمپین به صورت "خودجوش" و توسط فعالان گردشگری راه‌اندازی شده یا از "حمایت و هدایت" ارگان‌های دولتی و حکومتی برخوردار است.

 

در این کمپین به دو زبان فارسی و انگلیسی، خطاب به دبیرکل سازمان ملل متحد، تاکید شده که تهدید دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا در حمله به مراکز "فرهنگی و تاریخی" ایران، ارتباطی به اختلافات و اهداف سیاسی ندارد.

در ادامه این کمپین، با اشاره به اینکه میراث تاریخی و فرهنگی تمدن ایران، متعلق به تمدن بشری و "همه انسان‌های گذشته، امروز و آینده جهان" است، تاکید شده است: «هر گونه آسیب به میراث بشر در هر نقطه جهان و توسط هر شخصی، برابر است با جنایت علیه فرهنگ و تمدن انسانی.»

یک کمپین و چند عنوان

برخی رسانه‌های داخل ایران و چند وب‌سایت فعال در حوزه اخبار گردشگری، نوشتند این کمپین توسط جمعی از "فعالان گردشگری" شکل گرفته است اما برخی رسانه‌ها مانند ایلنا، آغازکنندگان این کمپین را "گروهی از فعالان گردشگری و میراث فرهنگی"خواندند.

وب‌سایت‌های دولت و وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران اما یک قدم جلوتر رفته و امروز ۱۷ دی ماه (هفتم ژانویه)، نوشتند که "کمپین فعالان میراث ‌فرهنگی و گردشگری ایران و جهان در واکنش به تهدید ترامپ" شکل گرفته است.

در میان امضا کنندگان این کمپین هنوز نام و نشانی از "هویت حقیقی و یا حقوقی فعالان جهانی" گردشگری دیده نمی‌شود.

هنوز مشخص نیست این کمپین آیا به عنوان یک "اقدام خودجوش" آغاز شده یا توسط ارگان یا نهادهای دولتی، "هدایت" شده است تا حمایت از مراکز فرهنگی و تاریخی ایران در برابر تهدیدهای رئیس جمهوری آمریکا، جنبه گسترده‌تری پیدا کند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا تهدید کرد که به ۵۲ اثر تاریخی و فرهنگی ایران به نشانه و نماد گروگانگیری ۵۲ آمریکایی در سال ۱۳۵۸ در تهران، حمله می‌کند. این تهدید او با واکنش‌هایی مواجه شده است.

برو به آدرس