رادیو فرانسه:

یک گروه از کارشناسان مستقل که توسط سازمان ملل متحد تعیین شده‌اند، بعد از بررسی اعتراض‌ها و سرکوب گستردۀ آبان‌ماه، اعلام کردند که احتمالاً هزاران نفر در ایران همچنان در بازداشت هستند. شانزده کارشناس مستقل در بیانیه‌ای که روز جمعه ٢٠ دسامبر/٢٩ آذر منتشر شد، می‌گویند که از خبرهای بدرفتاری با بازداشت‌شدگان اعتراضات اخیر ایران تکان خورده‌اند.

حدود سه هفته قبل، کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد اعلام کرده بود که حداقل ٧ هزار نفر از آغاز اعتراضات آبان‌ماه بازداشت شده‌اند. چند روز قبل، سازمان ملل متحد قطعنامه‌ای را در محکومیت وضعیت حقوق بشر در ایران به تصویب رساند.

اینک در بیانیۀ جدید، کارشناسان مستقل می‌گویند که همچنان هزاران نفر در ایران در بازداشت هستند. اطلاعات جمع‌آوری‌شده نشان می‌دهد که بازداشت‌شدگان تحت شکنجه قرار گرفته و برای اعتراف اجباری، انواع بدرفتاری‌ها را متحمل شده‌اند.

این کارشناسان که توسط سازمان ملل تعیین شده اما رسماً از سوی این سازمان سخن نمی‌گویند، می‌افزایند: "برخی بازداشت‌شدگان، حتی وقتی در نتیجۀ کاربرد زور توسط نیروهای امنیتی زخمی شده‌اند، از درمان پزشکی محروم مانده‌اند" و برخی دیگر "در زندان‌های مخفی حبس شده و یا ناگهان مفقود شده‌اند".

برو به آدرس