دویچه‌وله:

زهرا نعمتی نخستین ورزشکار معلول تاریخ ورزش ایران لقب گرفت که موفق به کسب سهمیه المپیک می‌شود. این کماندار در پارالمپیک ۲۰۱۲ لندن هم به عنوان نخستین زن تاریخ ورزش ایران نشان طلا گرفت.

زهرا نعمتی در مرحله نیمه‌نهایی رقابت‌های تیر و کمان قهرمانی آسیا در ریکرو انفرادی حریف خود از ویتنام را با حساب هفت بر سه شکست داد و ضمن صعود به دیدار فینال، سهمیه حضور در المپیک تابستانی ریو دوژانرو (۲۰۱۶) را کسب کرد. این نخستین بار در تاریخ ورزش ایران است که ورزشکاری معلول سهمیه المپیک به دست می‌آورد.

خانم نعمتی در مرحله یک‌چهارم نهایی با کمانداری از مغولستان پنج بر پنج مساوی کرده و در تیر طلایی هشت بر هفت از سد او گذشته بود.

برای تیم ایران غیر از نعمتی، ملیکا عبدالکریمی، زهرا دهقان و شیوا خرمشاهی هم به تایلند رفته بودند. در پایان مرحله مقدماتی، نعمتی با ۶۳۷ امتیاز بهترین کماندار ایرانی شد. دیگر کمانداران زن ایرانی در ادامه از رقابت‌ها حذف شدند.

خانم نعمتی سابقه قهرمانی در بازی‌های پارالمپیک را هم در کارنامه دارد. او در مسابقات تیراندازی با کمان قهرمانی معلولان جهان در سال ۲۰۱۱ در ایتالیا در بخش نشسته ریکرو انفرادی کلاس "W1/W2" هم جواز شرکت در پارالمپیک ۲۰۱۲ لندن را کسب کرد. نعمتی در مسابقات پارالمپیک لندن نشان طلا را به گردن آویخت. اگر این ورزشکار در المپیک ۲۰۱۶ هم قهرمان شود، نخستین زن تاریخ ورزش ایران است که در بازی‌های المپیک نشان طلا می‌گیرد.

برو به آدرس