عمومی

دنبال کن

Moradi


جنسیت: مرد |

ساکن شهر: تهران | ساکن استان: تهران | ساکن کشور: کشور محل سکونتت رو انتخاب کن

عضو از ۱۸ آذر ۱۳۹۱

زیر دامن کاترین

کاترین کبیر(1796-1729)  ، امپراتریس روسیه ؛ به مدت ۳۴ سال این مقام را داشتاو بیشتر از هر تزار دیگری بر روسیه حکومت کرد و توانست با چندین جنگ بزرگ و موفقیت‌آمیز و با اصلاحات مدرن به سبک اروپای غربی آن سرزمین را به یک کشور مقتدر و پیشرفته و با ارتشی آموزش دیده و قدرتمند تبدیل نماید. دوران حکومت کاترین کبیر اوج اصلاحات بزرگ و اوج پیشرفت اقتصادی و موفقیت سیاسی و پیروزی‌های نظامی و اوج عصر طلایی تاریخ روسیه به حساب می‌آید .

در زمان کاترین، امپراتوری روسیه بسیار بزرگتر و مقتدرتر از زمان پتر کبیر شده بود و یکی از قدرت‌های بزرگ و اصلی اروپا بود. کاترین کبیر با نام سوفیا اوگوستا آنهالت زِربست در پروس متولد شده بود و پس از آنکه به مذهب ارتدکس درآمد، نام کاترین برای او انتخاب شد.

در دوران زمامداری کاترین کبیر، امپراتوری روسیه ۴۶۸ هزار کیلومتر مربع از لهستان و بخش بزرگی از اوکراین و تمام شبه جزیره کریمه و سرزمین مولداوی و بخش‌های شمالی امپراتوری عثمانی در بالکان و تمام آلاسکا و بخش‌های از نروژ و سوئد و در اواخر عمرش تقریباً تمام قفقاز را به تصرف درآورد.

 آرزوی بزرگ کاترین و همه تزارهای روسیه فتح استانبول و یا به قول خودشان کنستانتین پل بود تا بر مرکز جهان و چهار راه ارتباطات بین المللی مسلط شوند.

روزنامه های اروپائی همیشه با انتشار کاریکاتورهائی به  جاه طلبی های کاترین  عکس العمل نشان میدادند.

کاریکاتور زیر که توسط Thomas Rowlanson(1757-1827)   کشیده شده ؛حدود 230 سال پیش در 12 آوریل سال 1791 در روزنامه های انگلیسی چاپ شد. نوعی متلک پرانی و لغز خوانی مردان قاره اروپا برای امپراطریس روسیه است که زیر دامنش جمع شده و ناظر تلاش هایش برای  تسلط بر استانبول است.

از چپ به راست : زیر دامن کاترین کبیر

Stanislaus II از لهستان : زنی که بتونه این قدر پاهاشو باز کنه ؛ چه قدرتی دارد !!

 Pope Pius VI with triple Crown پاپ پیوس ششم با تاج سه طبقه : چیزی را که میبینم فراموش نخواهم کرد.

Charles IV  چارلز چهارم پادشاه  اسپانیا : قسم به مقدسات : پاهاشو اصلاح و همه موهاشو زایل خواهم کرد!

Louis XVI لوئی شانزدهم پادشاه فرانسه : هرگز چنین " چیزی" ندیده ام

George III جرج سوم پادشاه انگلیس : چه گشایش شگفت انگیزی

Emperor Leopold II امپراطور بلژیک  دست ما کوتاه و خرما بر نخیل

Sultan Selim III سلطان عثمانی : کل قشون عثمانی هم نمیتواند این حفره را پرکند

آخرین خبر

 ایران   : کاریکاتوری برای همیشه  

آئین چماق پرستی

کاری از فریدون جناب

جدال نابرابر

این کاریکاتور اثر هنرمند گرامی داریوش رادپور است. در فروردین سال 1358 در مجله تهران مصور چاپ شده است. یعنی تنها دو ماه از پیروزی انقلاب 57 گذشته بود.

مردی که میخواهد فقط حرف بزند پاسخش را با گلوله دریافت میکند.  نکته جالب اینه که  در 43 سال گذشته این کاریکاتور مضمونش همچنان معتبر بوده است.

اگر بتوان تاریخ چند دهه اخیر در ایران , افغانستان ؛ پاکستان و اغلب کشورهای خاورمیانه را خلاصه کرد. همینه.

بیشتر