طرحی از عابد زارعی

 

حدود ۷۰ درصد از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی ایران اینترنشنال: رییس جمهور در ایران قدرت لازم را ندارد

در مجموع حدود ۷۰ درصد از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی ایران اینترنشنال گفته‌اند که از نظر آنها رییس جمهوری در ایران قدرت لازم برای حل مشکلات کشور را ندارد.

بر اساس این نظرسنجی که شرکت تحلیل داده استاسیس به سفارش ایران اینترنشنال انجام داده، ۲۴ درصد مردم اعتقاد دارند که رییس جمهور «قدرت چندانی ندارد یا توان او برای حل مشکلات کشور خیلی کم است».

حدود ۴۵ درصد نیز معتقدند که رییس جمهور تنها «تا حدی» قدرت حل مشکلات کشور را دارد.

در این میان تنها حدود ۲۶ درصد از پاسخ‌دهندگان گفته‌اند که رییس جمهور در ایران «قدرت زیادی» دارد. پنج درصد از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی نیز در این باره اظهار نظر نکرده‌اند.

بخش پیشین نظرسنجی اینترنشنال که ۲۶ اردیبهشت منتشر شد حکایت از این داشت که اگر شورای نگهبان صلاحیت محمود احمدی‌نژاد را تایید کند او رقیب اصلی ابراهیم رئیسی خواهد بود.

در همین حال بخش جدید نظرسنجی نشان می‌دهد حدود ۵۵ درصد گفته‌اند که با رد صلاحیت احمدی‌نژاد مخالفند. در مقابل تنها ۲۶ درصد با رد صلاحیت او موافقند.

موافقان رد صلاحیت اسحاق جهانگیری، ۴۸ درصد از پاسخگویان این نظرسنجی را شامل می‌شوند و تنها ۱۶ درصد مخالف رد صلاحیت او هستند. موافقان رد صلاحیت لاریجانی نیز ۴۷ درصد و مخالفان رد صلاحیت او ۲۱ درصد بوده‌اند.

۲۴ درصد نیز با رد صلاحیت مصطفی تاجزاده موافق و ۱۱ درصد مخالفند. در این میان ۴۵ درصد هم گفته‌اند او را نمی‌شناسند.

در مجموع حدود ۵۴ درصد از پاسخ‌دهندگان گفته‌اند که با عملکرد شورای نگهبان در رد صلاحیت‌ها کاملا و یا تا حدی مخالفند و حدود ۳۲ درصد با اقدام شورای نگهبان موافقند.

در میان رای دهندگان احتمالی حدود ۵۴ درصد از پاسخ‌دهندگان ابراهیم رئیسی را انتخاب کرده‌اند و بعد از او و با فاصله زیاد، محسن رضایی، عبدالناصر همتی و سعید جلیلی با حدود سه درصد رای قرار دارند. با این حال حدود ۳۱ درصد از پاسخ‌دهندگان هم هنوز نامزد نهایی خودشان را انتخاب نکرده‌اند.

نظرسنجی اختصاصی ایران اینترنشنال درباره انتخابات ریاست‌جمهوری که شرکت تحلیل داده‌‌های استاسیس انجام داده، در زیر مجموعه پروژه‌‌ای به نام «‌نقشه‌ سیاسی ایران» است.  هدف این پروژه سنجش گرایش‌های سیاسی گروه‌های متنوع جامعه ایران است و نتایج آن طی هفته‌های آتی مشخص منتشر خواهد شد.