امیر حسین موسویان عضو تیم مشاوران دولت حسن روحانی (به اصطلاح : رئیس جمهور فعلی ایران) است.
All-Iranians

سید امیر حسین موسویان (زادهٔ ۱۳۳۶ در کاشان) دیپلمات، مذاکره‌کنندهٔ ارشد هسته‌ای سابق ایرانی و از اعضای مؤسس حزب اعتدال و توسعه است. وی در دانشگاه پرینستون به عنوان پژوهشگر نیز فعالیت می‌کند. موسویان در دولت هاشمی رفسنجانی سفیر ایران در آلمان و در دولت خاتمی معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی (حسن روحانی) و عضو هیئت مذاکرات هسته ‌ای ایران بود و در سال ۱۳۸۶ در حالی‌که معاونت مرکز تحقیقات استراتژیک را به عهده داشته بازداشت شد. او در فروردین ۱۳۸۷ به اتهام «اخلال در امنیت ملی» به دو سال حبس تعلیقی و ۵ سال محرومیت از خدمات دولتی محروم شد این در حالی بود که رئیس‌جمهور و وزارت اطلاعات ایران به جاسوسی وی معتقد بودند.

زندگی : امیر حسین موسویان در سال ۱۳۳۶ در یک خانواده تاجر فرش در کاشان متولد شد. در سال ۱۳۵۵ برای ادامه تحصیل راهی دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در ساکرمنتو شد، و با پیروزی انقلاب ۵۷ به ایران بازگشت و ابتدا در جهاد سازندگی کاشان، و سپس در روزنامه ی تهران تایمز و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان تبلیغات اسلامی به کار مشغول شد. موسویان دارای دکترای روابط بین‌الملل از دانشگاه کنت در انگلستان است. در سال ۱۳۶۴ به سمت مدیرکل امور مالی مجلس منصوب شد و سه سال بعد به وزارت خارجه راه یافت و به ریاست ادارهٔ غرب اروپا ارتقاء مقام یافت. همچنین به سمت مشاور رئیس بنیاد شهید انقلاب اسلامی منصوب گردید.

موسویان در سال ۱۳۶۹ به عنوان نخستین سفیر ایران در آلمان متحد عازم بن شد. در زمان سفارت وی رخداد ترور میکونوس اتفاق افتاد. دولت آلمان اتهاماتی را به او نیز وارد کرد و او را به اتهام همدستی دراین قتل و چندین تروردیگر در اروپا،عملا از خاک آلمان اخراج کرد. وی بعدها در کتابی با عنوان بررسی روابط ایران و آلمان به بررسی کامل این حادثه پرداخت.
پرونده هسته‌ای : زمانی که حسن روحانی مسئولیت پرونده هسته‌ای ایران را بر عهده داشت

موسویان را به عنوان رئیس کمیته بین‌الملل به همکاری دعوت کرد. وی عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای بود و سخنگوی هیئت ایرانی به شمار می‌رفت. با شروع کار دولت محمود احمدی‌نژاد و پس از پایان کار تیم قبلی مذاکره‌کنندگان، مسئولیت موسویان نیز به پایان رسید و جای خود را به جواد وعیدی داد.

مواضع سیاسی و هسته‌ای : موسویان از جمله سیاست‌مداران ایرانی بود که باور داشت تهدیدات آمریکا در حمله به ایران جدی است. همچنین وی معتقد بود که در صورت پیروزی هاشمی رفسنجانی در انتخابات نیز غنی‌سازی اورانیوم ادامه می‌یافت. وی سیاست‌های هسته‌ای محمد خاتمی و محمود احمدی‌نژاد را در ادامه یکدیگر توصیف کرد.

اتهام جاسوسی : احمدی نژاد تهدید کرده بود که اگر دادگاه فرایند قانونی خود را طی نکند اسنادی را افشا خواهد کرد. در پی این امر دادستان تهران انجام این عمل را غیر قانونی دانست و وزارت اطلاعات را از این عمل منع کرد. موسویان که از منتقدان تیم جدید مذاکره‌کننده هسته‌ای (در دوران ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد و حضور علی لاریجانی در رأس تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای) بود در تاریخ ۱۰ اردیبهشت سال ۱۳۸۶، به اتهام ارتباط با بیگانگان و جاسوسی بازداشت شد و پس از ۸ روز بازداشت، در تاریخ نوزدهم همان ماه با وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی آزاد شد. رسانه‌های نزدیک به دولت احمدی‌نژاد اتهام وی را «ارتباط با بیگانگان و ارائه اطلاعات به آن‌ها» ذکر کردند اما بعدها سخنگوی قوه قضائیه از بی‌گناهی وی در خصوص اتهامات جاسوسی و ارائه اسناد نظام به بیگانگان توسط قاضی خبر داد و اعلام کرد در کیفرخواستی که علیه حسین موسویان تنظیم شده او تنها به تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی متهم گردیده و مجازات تعلیق از خدمات دولتی برای وی درخواست شده‌است. اما در پی اعتراضات محمود احمدی‌نژاد و غلامحسین محسنی اژه‌ای (وزیر اطلاعات)، سعید مرتضوی دادستان تهران رأی معاون خود در مورد رفع اتهام جاسوسی از موسویان را نقض کرد. احمدی‌نژاد گفته بود که اگر اجازه داده شود، وزارت اطلاعات محتوای مکالماتی را که حسین موسویان با «بیگانگان» داشته برای عموم فاش خواهد کرد تا «همه چیز روشن شود». وزارت اطلاعات هم موسویان را متهم کرده بود که اطلاعاتی محرمانه در مورد فعالیت اتمی ایران را در اختیار سفارت بریتانیا در تهران قرار داده‌است. احمدی‌نژاد حتی در سخنرانی شدیداللحنی در آبان ۱۳۸۶ در دانشگاه علم و صنعت در اشاره به حسین موسویان و اکبر هاشمی رفسنجانی گفت: «آنها تا جایی جلو رفتند که کسانی را فرستادند که اطلاعات درون سیستم را به طور منظم به بیرون منتقل کنند و هر هفته در ملاقات‌های خود به دشمنان ملت ایران بگویند که چرا شما کوتاه آمده‌اید و صدور قطعنامه را عقب می‌اندازید... اکنون که پرونده ی آنها به دادگاه رفته، عده‌ای قاضی پرونده را تحت فشار سنگین قرار داده‌اند تا جاسوس را تبرئه کنند». محمد عطریان‌فر عضو حزب کارگزاران سازندگی معتقد است که اتهام موسویان ممکن است اقتصادی نیز باشد. به گفته وی، موسویان پس از خاتمه مسوولیت خود بارها در سال ۲۰۰۵ میلادی به خارج از کشور سفر کرده بود و لابی برخی از جناح‌های سیاسی ایران در خارج از کشور محسوب می‌شد.

محکومیت : در ۲۰ فروردین ۱۳۸۷ دادگاه انقلاب تهران موسویان را به اتهام «اخلال در امنیت ملی» مجرم شناخته شده و براساس ماده ۵۰۷ قانون مجازات اسلامی، به دو سال حبس تعلیقی و پنج سال محرومیت از مشاغل دولتی محکوم کرد. البته به‌گفتهٔ هوشنگ پوربابایی، یکی از وکلای مدافع موسویان محرومیت خدمات دولتی صرفاً شامل مشاغل دیپلماتیک می‌شد. محسنی اژه‌ای وزیر اطلاعات نیز که پیشتر بر جاسوس بودن موسویان اصرار داشت، گفت که «نیازی به تأمین نظر وزارت اطلاعات نیست و آنچه دادگاه اعلام کرده مبنا و فصل الخطاب است.»
در ۳۱ مرداد ۸۹ پس از آن‌که علی صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی اعلام کرد که در تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای دولت اصلاحات، جاسوسی وجود نداشته، وزارت اطلاعات در اطلاعیه‌ای بار دیگر بر قطعی بودن جاسوسی حسین موسویان با توجه به رأی دادگاه تأکید کرد در این اطلاعیه آمده بود: «قویاً اعلام می‌دارد با عنایت به رأی صادره از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران که قطعی گردیده‌است، به استناد ماده ۵۰۵ قانون مجازات  اسلامی، حسین موسویان به جرم «جمع‌آوری اطلاعات طبقه‌بندی شده با پوشش مسئولین نظام و مامورین دولت و در اختیار قرار دادن اطلاعات مزبور به دیگران (افراد فاقد صلاحیت و بیگانگان)» به دو سال حبس تعزیری و پنج سال محرومیت از مشاغل دیپلماتیک در وزارت امور خارجه و اشتغال در امور بین‌الملل سایر نهادها و ارگان‌های کشور محکوم گردیده‌است. لذا اقدام نامبرده مصداق روشن و کامل جاسوسی می‌باشد».

ماجرای فاطمه رجبی و رفع اتهام : به دنبال طرح اتهام فاطمه رجبی نسبت به حسین موسویان در سال ۱۳۸۷ و متهم کردن وی به جاسوسی در رسانه‌های عمومی، شکایتی مبنی بر افترا و نشر اکاذیب از فاطمه رجبی به دادسرای عمومی و انقلاب تهران توسط وکیل مدافع سیدحسین موسویان، محمود علیزاده طباطبایی فرستاده شد. بعد از گذشت پنج سال بالاخره شعبه نهم دادسرای فرهنگ و رسانه قرار مجرمیت صادر کرد و کیفرخواست فاطمه رجبی به اتهام افترا و نشر اکاذیب به شعبه ۱۰۵۷ دادگاه عمومی جزایی تهران ارسال شد. علیزاده طباطبایی گفت: در جلسه رسیدگی به دنبال پذیرش اشتباه و اظهار ندامت فاطمه رجبی و درخواست گذشت وی، وکلا با هماهنگی حسین موسویان از شکایت گذشت کرده و خواستار مختومه شدن پرونده شدند
http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%D9%85%DB%8C%D8%B1%D8%AD%D8%B3%DB%8C%D9%86_%D9%85%D9%88%D8%B3%D9%88%DB%8C%D8%A7%D9%86

سوابق موسویان عبارتند از: سفیر اسبق ایران در آلمان، معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی و مذاکره‌کننده ی ارشد هسته‌یی، معاون مرکز تحقیقات استراتژیک، عضو موسس حزب اعتدال و توسعه و مدیر پیشین روزنامه ی ایران‌نیوز
http://www.asriran.com/fa/news/286195/گزینه‌های-احتمالی-تیم-جدید-مذاکرات-هسته‌ای

سید حسین موسویان، در سال های ١٩٩٧ تا ٢٠٠٥، رئیس کمیته روابط خارجی شورای عالی امنیت ملی ایران بود که برای ٢ سال در مذاکرات هسته ای نیز شرکت داشت. او نویسنده کتابی با عنوان «بحران هسته ای ایران» است که موسسه کارنگی در سال ٢٠١٢ آن را منتشر کرده است. او علاوه بر این کتاب، در یک سال گذشته مقاله های متعددی را در مورد رابطه ایران و آمریکا و مساله هسته ای منتشر کرده است.
http://www.mashreghnews.ir/fa/news/224381/%D8%A2%D8%B4%D9%86%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%A8%D8%A7-%D8%A8%D8%B1%D8%AE%DB%8C-%D9%87%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%87%D8%A7%D9%86-%D8%AD%D8%B3%D9%86-%D8%B1%D9%88%D8%AD%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D9%88%DB%8C%D8%B1

موسویان: واسطه تماس تلفنی روحانی و اوباما نبودم
 سید حسین موسویان اخبار مربوط به این‌که وی واسطه مکالمه تلفنی روحانی و اوباما در نیویورک بوده است را تکذیب کرد. به گزارش ایسنا، سید حسین موسویان درباره برخی اخبار غیررسمی مبنی بر این‌که وی واسطه برقراری ارتباط تلفنی میان رییسان جمهور ایران و ایالات متحده آمریکا در سفر اخیر حسن روحانی به نیویورک بوده است، گفت: در مورد برنامه‌های سفر روحانی و ظریف به نیویورک هیچ نوع دخالت و یا حضوری نداشتم، چون به لحاظ قانونی هیچ مسوولیتی بر عهده من نبوده است.
http://www.asriran.com/fa/news/301407/موسویان-واسطه-تماس-تلفنی-روحانی-و-اوباما-نبودم

اشتباه تاریخی پاریس از نظر حسین موسویان
به گزارش تسنیم، حسین موسویان دیپلمات و مذاکره کننده سابق تیم هسته ای کشورمان در گفتگو با شبکه راشاتودی گفت: فرانسه به دلیل ادعاهای بی پایه و اساس اسرائیل مانع توافق هسته‌ای بین ایران و کشورهای گروه 1+5 شد و  معتقدم این یک اشتباه تاریخی برای این کشور خواهد بود.
http://fararu.com/fa/news/169291/اشتباه-تاریخی-پاریس-از-نظر-حسین-موسویان

یادداشت حسین موسویان  در روزنامه فایننشنال تایمز
حسین موسویان در یادداشتی در روزنامه فایننشنال تایمز نوشت: «توافقنامه پیش‌نویس شده‌ای که در دور اول مذاکرات ژنو مورد تأیید ایران و شش کشور غربی - به غیر از فرانسه - بود، همه نگرانی‌های مهم قدرت‌های جهان را پوشش می‌داد. فرانسه آن را رد کرد، چراکه این پیش‌نویس اساساً توسط ایران و آمریکا تهیه شده بود و دیگر کشورها در آن سهمی نداشتند.» وی تاکید کرده است که "غرب پیش از این نیز فرصت حل و فصل مسالمت ‌آمیز مسأله هسته‌ای ایران را از دست داد و این بار هم اگر تسلیم فشارهای نامشروع اسرائیل شود باز هم نمی‌تواند با ایران به توافق برسد." او معتقد است: «دولت اوباما درست همانند روسیه و دیگر کشورهای اروپایی و چین، خوشبین است که قدرت‌های جهانی و ایران می‌توانند به توافق برسند. افزایش دادن فشار تحریم‌ها و دست‌کم گرفتن فرصت‌هایی که ایران پیشنهاد کرده است، بار دیگر منجر به پیامد‌های ناخواسته خواهد شد که این بار فاجعه‌آمیز خواهد بود.»
http://fararu.com/fa/news/169682/روز-اول-مذاکرات-ژنو-3-آنچه-گذشت

This blog has been also published in Iranian.com

http://iranian.com/posts/view/post/24555

قسمت های قبلی کار پردازان مشکوک:
١ - تریتا پارسی
http://iroon.com/irtn/blog/3124/
 ٢ - هومن مجد
http://iroon.com/irtn/blog/3135/

 

نظر شما چیست؟