سالگرد درگذشت ستار بهشتی: در حالی که مقامات قوۀ قضاییه پس از یک سال هنوز به پروندۀ شکنجه و مرگ کارگر وبلاگنویس ستار بهشتی در بازداشتگاه پلیس فتا رسیدگی نکرده اند، خانوادۀ وی امروز مراسم یادبود وی را بر مزارش برگزار خواهند کرد. ستار بهشتی، متولد سال ۱۳۵۶، کارگر و وبلاگ‌نویس ایرانی بود که در تاریخ ۹ آبان ماه ۱۳۹۱ توسط پلیس فتا دستگیر شد. او به اتّهام “اقدام علیه امنیت ملی از طریق فعالیت در شبکهٔ اجتماعی و فیس بوک” بازداشت شده بود. در مدت بازجویی به شدت از سوی پلیس فتا شکنجه شد و در همین جریان درگذشت و در گورستان رباط کریم نزدیک محل زندگیش به خاک سپرده شد. بر اساس گزارش ثبت شده در روابط عمومی بهشت زهرای تهران تاریخ، مرگ ستار بهشتی ۱۳ آبان ماه نوشته شده است.

پس از انتشاز خبر مرگ بهشتی، ۴۱ نفر از زندانیان سیاسی زندن اوین در نامه‌ای که در سایت کلمه منتشر شد اعلام کردند که ستار بهشتی روزهای ۱۰ و ۱۱ آبان ۱۳۹۱ در بند ۳۵۰ اوین بوده و آثار شکنجه در تمام قسمت‌های مختلف بدنش مشهود بوده‌است». کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران در گزارشی که که در ۱۹ آبان ۱۳۹۱ منتشر کرد به نقل از یکی از بستگان بهشتی که جنازهٔ او را دیده بود نوشت: «روی سرش فرورفتگی بزرگی بوده و روی سرش گچ کشیده بودند. صورتش باد کرده بوده‌است. به محض این که بند کفن را باز کردند از کنار زانوی راستش به کفن خون زده و کفن کاملاً خونی شده‌است. علائمی از کالبد شکافی هم روی بدنش بوده‌است.»

مادر ستار بهشتی در مصاحبه ای با کمپین بین المللی حقوق بشر در مهرماه سال جاری در خصوص کیفرخواست "قتل شبه عمد" در پروندۀ ستار بهشتی گفت: "تمام تلاششان این است که قاتل که یک بازجو است مجازات نشود."

بنا به گزارش خبرنگار سحام٬ مراسم سالگرد درگذشت ستار بهشتی از ساعت ۱۵:۳۰ الی ۱۷:۰۰ بر سر مزار این شهید جنبش سبز در محل قبرستان امامزاده رباط کریم برگزار خواهد شد.

متن از صفحۀ فیس بوک کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران

 

منبع عکس

 

نمایش گالری در اندازه بزرگ