عمومی

دنبال کن


عضو از ۱۶ دی ۱۴۰۰

"برادران لیلا" رسما توقیف شد

اداره نظارت بر عرضه و نمایش فیلم سازمان سینمایی با صدور اطلاعیه‌ای فیلم سینمایی "برادران لیلا"  را به دلیل تخلفات و سرپیچی از مقررات از سوی تهیه‌ کننده و کارگردان آن توقیف کرد و  اعلام نمود که پروانه نمایش  این  فیلم  صادر نمی‌شود.  
 
جدیدترین فیلم سعید روستایی با بازی سعید پورصمیمی، ترانه علیدوستی، پیمان معادی، نوید محمدزاده، فرهاد اصلانی در جشنواره کن جایزه فیپرشی را دریافت کرد.
 
متن اطلاعیه اداره کل نظارت بر عرضه و نمایش فیلم به این شرح است:
 
«فیلم سینمایی "برادران لیلا" به کارگردانی سعید روستایی بدون طی کردن تشریفات و روند قانونی برای جشنواره فیلم کن ارسال شده بود. از آن جایی که این فیلم بدون اخذ پروانه نمایش و بی‌توجه به مقررات و برخلاف آئین نامه حضور آثار در محافل و جشنواره‌های بین‌المللی که طبق ( ماده پنج آیین نامه نظارت بر نمایش فیلم ، اسلاید ، ویدیو و صدور پروانه نمایش آنها ) و علیرغم تاکید مسئولین سازمان سینمایی مبنی بر ضرورت تبعیت از قوانین و مقررات، به جشنواره کن ارسال شده بود معاونت ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی با هدف مساعدت، تسهیل و تصحیح حضور و حل مشکل فیلم از تهیه‌کننده و کارگردان آن خواست تا طی جلساتی وضعیت و شرایط فیلم و فرایند آن را بررسی نمایند.
 
 با همکاری تهیه‌کنندگان فیلم " برادران لیلا" در سازمان سینمایی مورد بازبینی قرار گرفت و در راستای کمک به فیلم با ملحوظ داشتن اهمیت حضور بین‌المللی محصولی از سینمای ایران، تصمیم و توافق بر این شد تهیه‌کننده و کارگردان برای دریافت پروانه نمایش جهت ارائه نسخه نهایی در جشنواره کن، موارد و اصلاحات لازم را که بخشی از آنها حتی در فیلمنامه مصوب شورای پروانه ساخت نیز وجود نداشته اعمال نمایند که این مهم حتی در یک مورد از موارد اعلامی محقق نشد.
 
برغم تاکید و تذکرات لازم برای رعایت قانون و با علم و آگاهی تهیه‌کننده و کارگردان نسبت به تبعات هرگونه تخلف، متاسفانه فیلم مذکور بدون هیچگونه همکاری و انجام اصلاحاتی در جشنواره کن به نمایش در آمد.
 
چنانکه عوامل اصلی فیلم با اصرار و ابرام بر ادامه مسیر اشتباه نشان دادند که اکران فیلم در جشنواره کن را بر نمایش در سالن‌های سینما و مخاطبان داخلی ترجیح می‌دهند.
 
از این رو، فیلم " برادران لیلا" به تاسی از اصل"قانون گرایی، استانداردسازی و عدالت محوری"و به دلیل تخلفات آگاهانه و رفتار مغایر با قوانین و مقرراتی چون: شرکت در جشنواره های خارجی بدون عبور از مجرای قانونی و اخذ پروانه نمایش، سرپیچی از مقررات و اصرار بر ارائه نسخه اصلاح نشده برغم تعهدات صورت گرفته و استمرار بر تخلف و مداومت بر آن حتی بعد از جشنواره کن و شرکت در جشنواره مونیخ و در نهایت اعلام رسمی کارگردان محترم مبنی بر عدم پذیرش اصلاح فیلم، این فیلم تا اطلاع ثانوی و تا رفع موانع ایجاد شده، صلاحیت اخذ پروانه نمایش را نخواهد داشت.»
 

وقتی که کلاه شاپو اجباری شد ...

درچنین روزی در  ۲۸ خرداد ۱۳۱۴ بخشنامه‌ی استفاده از کلاه تمام‌ لبه (شاپو) به جای کلاه تک‌لبه (پهلوی) به ادارات دولتی ابلاغ شد. 
 
 در این بخشنامه‌ که برخاسته از مصوبه‌ی مجلس شانزدهم شورای ملی بود , استفاده از شاپو برای تمام کارمندان و ارباب‌رجوع ادارات الزامی شد.
 
 

دختر ناپالمی

٨ ژوئن ١٩٧٢، دقیقا پنجاه سال پیش.  
 
نام او "کیم فوک" است. Phuc به ویتنامی یعنی "شادی". او اکنون در کانادا زندگی می‌کند و از آن مهلکه جهنمی جان سالم به در برده است. 
در این عکس معروف، یک دختر ٩ ساله است. او نمی دود، فرار می کند. میان کودکان دیگر، فقط او برهنه است و فریاد می زند ...
 
چند دقیقه پیش، روستای او، ترانگ بانگ در جنوب ویتنام، در ۶۵ کیلومتری سایگون مورد هدف بمب ناپالم قرار گرفته است، یک سلاح شیمیایی که به عنوان بمب آتش‌زا استفاده می شود. هنگام انفجار ناپالم، نوعی مایع لزج به تن دخترک چسپیده و لباس‌های او را ذوب کرده  یا بهتر است بگوییم سوزانده است ... از شدت درد فریاد می زند و به سمت عکاس می دود. وحشت را می‌توان در چشمان او خواند.
 
عکاس، "نیک اوت" نام دارد. ٢١ سال بیشتر ندارد. عکس را در کسری از ثانیه می‌گیرد و دخترک را سوار ماشین می‌کند و روانه بیمارستان.
 
"دختر ناپالمی" چند روز بعد در یک روزنامه تورنتو چاپ شد و سپس در نیویورک تایمز و لس‌آنجلس تایمز. جنگ ویتنام چهره و نماد خودش را یافت ...
 
"اوت" آن سال با این عکس برنده جایزه پولیتزر شد.
 

امام زاده های ایران

ساخت بقعه امام زاده های جدید در ایران ممنوع شد ! 

علی یونسی و امیر حسین مرادی

 
علی یونسی و امیرحسین مرادی دانشجویان نخبه المپیادی،باگذشت حدود۷۳۰روز همچنان در بند ۲۰۹اوین بازداشت و بلاتکلیف  هستند.
 
علی یونسی، دانشجوی مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف و امیرحسین مرادی، دانشجوی فیزیک این دانشگاه است که روز ۲۲ فروردین ماه ۱۳۹۹ بدون هیچ‌گونه ابلاغیه قضایی بازداشت و به بند ۲۰۹ زندان اوین، متعلق به وزارت اطلاعات، منتقل شدند.  آنها ۵۹ روز از این مدت را در سلول انفرادی و زیر شکنجه سپری کرده و سپس به سلول بزرگ‌تری منتقل شده‌اند.
 
علی یونسی در دوره دبیرستان، مدال نقره و طلای المپیاد نجوم کشور را طی سال ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ کسب کرده بود. او در سال‌ آخر دبیرستان نیز همراه با تیم ایران مدال طلای مسابقات جهانی المپیاد نجوم چین (۲۰۱۸ میلادی) را به دست آورد. او دانشجوی رشته کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف است. امیرحسین مرادی نیز که در همین دانشگاه در رشته فیزیک تحصیل می‌کرد، برنده مدال نقره المپیاد نجوم ایران در سال ۱۳۹۶ است.
 
ادامه بازداشت "موقت" علی یونسی و امیرحسین مرادی به مدت بیش از دو سال، حتی بر اساس قوانین جمهوری اسلامی نیز غیر قانونی است.
 
 در دفاع از آزادی علی یونسی و امیرحسین مرادی این  دادخواست را امضا کنید.
 
 
 
 

روز تولد زرتشت پیامبر

ششم  فروردین، خرداد روز از فروردین  درباور زرتشتیان ایران تولد زرتشت پیامبر است، او درهمین روز در۳۰سالگی به پیامبری رسید و گشتاسپ نیز درهمین روز دین زرتشت راپذیرفت.
 
aēuuō. paṇtā̊. yō. aṣ̌ahe.
vīspe. aniiaēṣ̌ąm. apaṇtąm
 
راه درجهان یکی و آن راستی است، دیگر راهها بیراهه است. 
- یسنا، هات۷۲

انقراض کامل یوزپلنگ ایرانی نزدیک‌ است

فقط ۱۲ قلاده یوزپلنگ ایرانی باقی‌مانده است.
فقط ۳قلاده‌ی آن‌ها ماده هستند. 
 
 
~ عکس: سیدبابک موسوی

"تن تن" و "میلو"

امروز ، روز "تن تن" است. 
 
۱۰ ژانویه ۱۹۲۹ "تن‌ تن" خبرنگاری کنجکاو و ماجراجو همراه با سگ محبوبش "میلو"  توسط "هرژه" نویسنده و کارتونیست بلژیکی خلق شد. 
 
 این اثر از مشهورترین آثار کمیک (داستان مصور) تمام تاریخ و به خصوص در تاریخ اروپا است و به خاطر آن  نام  ژرژ پراسپر رمی مشهور به هرژه در ۲۰۰۳ به تالار مشاهیر کتاب‌های کمیک اضافه شد. 

بیشتر