رادیو فردا 

باربارا پراوی، خواننده جوان فرانسوی که هم با ظاهرش و هم با ترانه‌های خود هموطنانش را به یاد ادیت پیاف، اسطوره موسیقی قرن بیستم فرانسه می‌اندازد، به عنوان نماینده فرانسه در مسابقات آواز یوروویژن انتخاب شده است.

او که پدری صرب و مادری ایرانی دارد، به نماد استعدادهای برآمده از مهاجران در فرانسه تبدیل شده و تلاش می‌کند برای کشوری که روزی پذیرای والدینش بود، افتخارآفرینی کند.

با این حال، باربارا پراوی در گفت‌وگویی تأکید کرده است: «مادرم، ایران، الگوی من در طبیعی بودن، خودانگیختگی و عزم است.»

منتخب مردم و هیئت داوران

مسابقات نهایی یوروویژن که سال گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا برگزاری آن لغو شد، قرار است در روز ۲۲ ماه مه سال جاری در روتردام هلند برگزار شود.

سال گذشته، نماینده فرانسه در مسابقات یوروویژن توسط یک کمیته انتخاب شده بود، اما امسال تلویزیون فرانسه تصمیم گرفت تا نظر مردم را هم در این انتخاب شریک کند؛ اسم برنامه مسابقات را هم این گونه انتخاب کرد: «یوروویژن فرانسه، شما هستید که انتخاب می‌کنید».

همچنین مسابقات انتخابی یوروویژن امسال در فرانسه، یک تفاوت دیگر هم داشت؛ در حالی که سال گذشته انتخاب یک ترانه دوزبانه فرانسه-انگلیسی با عنوان انگلیسی «The Best in Me» به عنوان نماینده فرانسه در مسابقات یوروویژن جنجالی به راه انداخته بود، امسال برگزارکنندگان فقط به ترانه‌های فرانسوی اجازه حضور در این مسابقه را دادند.

در مسابقه انتخابی یوروویژن در فرانسه که شنبه از شبکه دوم تلویزیون این کشور پخش شد، باربارا پراوی با ترانه «ووآلا» (Voilà) با ۱۱ خواننده دیگر رقابت می‌کرد.

باربارا پراوی در حالی توانست به نمایندگی فرانسه در مسابقات یوروویژن برسد که رقبای جدی داشت و حتی یکی از ترانه‌های حاضر در این مسابقات از حمایت وزیر جهانگردی فرانسه برخوردار بود.

بالاخره باربارا پراوی توانست با ترانه خود، هم رأی مردمی مسابقه را که از طریق تلفن ابراز می‌شد، به دست آورد و هم نظر هیئت داوران ۱۰ نفره را به خود جلب کند.

کسانی چون ماری مریام، خواننده فرانسوی ۶۳ ساله که ۴۴ سال پیش در مسابقات یوروویژن ۱۹۷۷ برنده شد و فعلاً آخرین برنده فرانسوی یوروویژن محسوب می‌شود، و همچنین ژان پل گوتیه، طراح مد فرانسوی، در میان اعضای هیئت داوران بودند.

ریاست هیئت داوران را نیز «امیر» خواننده معروف و محبوب فرانسوی برعهده داشت. امیر خودش پنج سال پیش با ترانه «جست‌وجو کرده‌ام» (J'ai cherché) به عنوان نماینده فرانسه در یوروویژن انتخاب شده بود و در مسابقات نهایی آن سال در استکهلم مقام ششم را به دست آورد.

ووآلا، یک اعتراف شخصی

باربارا پراوی این ترانه را با صدایی خراش‌خورده و به سبک خوانندگی ادیت پیاف اجرا می‌کند. ادیت پیاف بدون شک، محبوب‌ترین خواننده زن فرانسوی است که هنوز ترانه‌هایش شنیده می‌شود و برای نسل‌های بعد از خودش نیز خاطره‌ساز است.

آندره مانوکیان، آهنگساز فرانسوی ارمنی‌تبار که یکی از اعضای هیئت داوران برای انتخاب نماینده فرانسه در یوروویژن بود، در این باره گفته است: «باربارا پراوی نیزه برجای مانده ادیت پیاف یا باربارا [خواننده فرانسوی دیگر که در سال ۲۰۱۰ درگذشت] را برداشت و آن را به دورتر پرتاب کرد.»

تأثیرگذاری ترانه ووآلا در برانگیختن احساسات شنوندگانش به ویژه فرانسوی‌ها، به گونه‌ای بود که با شنیدن این ترانه، اشک از چشمان برخی جاری شد. قطعا بخشی از نیروی این ترانه، به جادوی نوستالژیک آن بازمی‌گردد.

باربارا پراوی که تحت قرارداد شرکت کپیتال رکوردز فعالیت می‌کند، تاکنون ترانه‌هایی را برای دیگر خوانندگان نیز سروده است >>>