عصر ایران :

اخبار ورزشی شبکه های مختلف صدا وسیما نزدیک به دو هفته ای هست که هیچ فیلمی از گل های مسابقات اروپایی را به نمایش نمی گذارد. اخبار مسابقات لیگ برتر اروپایی هرچند پخش می شود اما به جای های لایت ها یا تصاویر برگزیده عکس هایی از آن دیدار روی انتن می رود اما چطور؟

 

صداوسیما برای خرید مسابقات لیگ های مختلف اروپایی با شرکتی که گفته می شود قطری است قراردادی امضا کرده. قراردادی که بر اساس آن یک بازی را می خرد و روی آنتن می فرستد . قرارداد امضا شده البته حداقلی است و شامل خرید های لایت ها نمی شود. در اصل اگر شبکه ای تصمیم دارد که تصاویربرگزیده مسابقات را روی انتن بفرستد باید پیش از آن زمان امضای قرارداد هزینه اش را هم پرداخت کرده باشد.

اما در اصل اتفاقی که در مورد فوتبال ها در ایران رخ می داد این بود که یک مسابقه را شبکه سوم روی آنتن می فرستاد ، یک مسابقه را شبکه ورزش و در بخش های مختلف خبری تصاویربرگزیده مسابقات دیگر روی انتن می رفت. با این همه شنیده می شود که شرکت قطری با تهدید صداوسیما آنها را مجبور به حذف تصاویر کرده اند. زیرا قرارداد امضا شده حداقلی بوده است.

 

براساس شنیده ها صداوسیما تهدید شده که در صورت عدم رعایت قانون پخش مسابقات از داشتن مسابقات آینده لیگ های اروپایی محروم خواهدشد. یعنی اگر تصاویرگل های مختلف لیگ برتر یا لیگ اسپانیا روی آنتن بخش خبری برود آن زمان شرکت قطری یک طرفه قرارداد را فسخ می کند و پخش زنده را هم به تلویزیون نمی دهد.

از قرارمعلوم شرکت قطری با یادآوری مفادقرارداد تاکید کرده که فقط حق پخش یک مسابقه به صورت زنده فروخته شده و صداوسیما فقط به صورت همزمان یا نهایتا یک نیمه پس از دیدار اجازه پخش آن را دارد و تصاویر بازی خریده شده هم به صورت آرشیوی اجازه پخش شدن ندارند.

برو به آدرس