رادیو فردا:

حسن روحانی، رئیس‌ جمهوری ایران، روز چهارشنبه، ۲۱ آبان، در جلسه هیئت دولت با اشاره به نتیجه اعلام‌شده انتخابات ریاست ‌جمهوری در آمریکا گفت: «ما هرکجا ببینیم شرایط برای لغو تحریم آماده است، از این فرصت استفاده خواهیم کرد.»

به گزارش خبرگزاری ایرنا او افزود: «هر فرصت مناسبی که به وجود می‌آید باید از آن بر مبنای منافع ملی، وحدت ملی استفاده شود.»

جو بایدن، رئیس جمهور منتخب ایالات متحده در انتخابات اخیر، در دوران مبارزات انتخاباتی‌اش تأکید کرده بود که سیاست دولتش بازگشت به برجام خواهد بود، ولی پیش از آن ایران باید تعهدات هسته‌ای خود را انجام دهد و به خطوط قرمز تعیین‌شده در برجام بازگردد.

اما حسن روحانی در ادامه سخنانش در روز چهارشنبه در مورد مسئله بازگشت آمریکا به برجام گفت: «این به عهده آنهاست و اگر به وظیفه‌شان عمل کردند می‌توانند راه جدیدی را انتخاب کنند و اگر نخواستند، انتخاب نکنند. ما برنامه‌مان را به اراده آنها پیوند نمی‌زنیم، بلکه برنامه ما بر اصول ما پیوند خورده است. اگر به سمت اصول ما حرکت کردند راه باز است.»

بر طبق برجام قرار بود جمهوری اسلامی در ازای کاستن از نگرانی‌های بین‌المللی نسبت به برنامه هسته‌ای خود امتیازاتی اقتصادی دریافت کند.

دولت دونالد ترامپ اما از این توافق خارج شد و سیاست فشار حداکثری تحریمی را در قبال ایران در پیش گرفت.

برو به آدرس