یورونیوز فارسی:

روزنامه آمریکایی وال‌استریت ژورنال روز پنجشنبه در یک گزارش اختصاصی از زبان مقامات آمریکایی عنوان کرد که ایالات متحده مخفیانه به ایران هشدار داده بود که داعش در حال آماده شدن برای انجام «حمله تروریستی» است.

بر این اساس، واشنگتن از قبل اطلاعاتی را که بتوان بر مبنای آن برای مقابله با طرح‌ریزی و انجام حملات کرمان اقدام عملیاتی کرد به تهران اطلاع داده بود.

بر اثر دو عملیات انتحاری هماهنگ در شهر کرمان در میان جمعیت حاضر در مراسم چهارمین سالگرد کشته شدن قاسم سلیمانی بیش از ۸۰ نفر کشته شدند.

به گفته این منابع، این هشدار محرمانه از آنجا به تهران مخابره شد که ایالات متحده اطلاعاتی به دست آورده بود که گروه وابسته به داعش خراسان در حال برنامه ریزی برای حمله به ایران است.

مقامات آمریکایی در این رابطه خاطر نشان ساختند که «اطلاعات ارسالی به ایران در مورد مکان این حملات تا اندازه‌‌ای مشخص بوده و همچنین زمان اعلام آن هم آنقدری به‌موقع بوده که تهران بتواند برای خنثی کردن حملات یا به حداقل رساندن تلفات اقدام کند.»

ایران اما نتوانست از بمب‌گذاری‌های انتحاری در شهر کرمان جلوگیری کند.

یک مقام آمریکایی ناشناس به وال استریت ژورنال گفته است که «پیش از حمله تروریستی داعش در شهر کرمان به تاریخ سوم ژانویه، دولت آمریکا یک هشدار خصوصی به ایران داده بود مبنی بر اینکه در داخل مرزهای ایران یک تهدید تروریستی وجود دارد.»

او در مورد اینکه چرا باید آمریکا در این مورد به ایران خبر داده باشد می‌افزاید: «دولت ایالات متحده از سیاست دیرینه خود مبنی بر موظف بودن در هشدار دادن تبعیت می‌کند؛ سیاستی که در تمامی ادوار برای هشدار دادن به سایر دولت‌ها در برابر تهدیدات مرگبار بالقوه اجرا شده است.»

این مقام می‌گوید «[آمریکا] این هشدارها را تا حدی به این دلیل ارائه می‌کند که نمی‌خواهد زندگی بی‌گناهان در حملات تروریستی از دست برود.»

برو به آدرس