ایران وایر:

ساعاتی بعد از اعلام خبر کشته شدن «سید رضی موسوی»، از فرماندهان نیروی قدس سپاه با حمله اسراییل در دمشق، کاربران سوری شبکه‌های اجتماعی از «شهادت» یک دختر جوان به نام «رغد اسامه دیب»، با عنوان «سروان افتخاری» در «سیده زینب» این شهر خبر دادند. او چه نسبتی با رضی موسوی داشته است؟ این گزارشی از بازتاب موضوع در شبکه‌های اجتماعی است.

بیشترین اطلاعات از رغد اسامه دیب را یک اینفلوئنسر شبکه اجتماعی «تیک تاک» منتشر کرده است. زنی که در تمام ویدیوهایش لباس نظامی بر تن دارد و نام خود را «میس برهوم» گذاشته است.

میس برهوم، درجه خود را «ستوان یکم» عنوان کرده و در ویدیوهایی که در صفحه تیک تاک او منتشر شده، زنان دیگری هم با لباس نظامی و آرایش‌های غلیظ دیده می‌شوند.

مثلا در چند ویدیو، یکی از زنان ملبس به لباس نظامی را به نام «لبوة الأسد» یا «شیرزن» معرفی کرده است. اما، در واقع، قرار گرفتن «ال»، پیشوند معرفه‌ساز در زبان عربی این ترکیب را به شکلی تغییر می‌دهد که به «زن اسد» یا «شیرزن اسد»، تبدیل می‌کند، اشاره‌ای از وفاداری این زن و زنان دیگر نظامی معرفی شده در این صفحه به «بشار اسد»، رهبر سوریه.

میس برهوم در ویدیوی دیگری، تصاویر چند زن نظامی‌پوش دیگر را منتشر کرده و عکسی از رغد در لباس نظامی نیز دیده می‌شود.

اما دو ویدیوی آخر مربوط به رغد است. میس برهوم در ویدیویی که منتشر کرده، تصاویری از این زن جوان را به اشتراک گذاشته و نوشته است: «سخت‌ترین کار بیدار شدن با خبر درگذشت همکارت است. خدا رحمتت کند، قلبم، ستوان یکم رغد اسامه دیب. ای قلبم، تو هستی.»

پای این ویدیو، کامنت‌هایی که ساعاتی بعد از اعلام خبر کشته شدن رضی موسوی منتشر شده، کاربران از کلمه «شهدا» و «استشهاد» استفاده کرده‌اند. میس برهوم در ویدیوی دیگری که عصر روز پنج‌شنبه منتشر کرده،  تصاویری از رغد و نامزدش را منتشر کرده است.

او همچنین تصویری از اعلامیه این زن جوان را منتشر کرده است. در این اعلامیه، پیش از اسم رغد، نوشته شده است: «با  کمال افتخار و سربلندی خبر شهادت سروان افتخاری را اعلام می کنیم.»

رغد ۲۴ ساله بوده و در اعلامیه‌ درگذشت و برگزاری مراسم ختم او درج شده که روز دوشنبه، ۴ دی ۱۴۰۲ «در دمشق به شهادت رسیده است.»

در این اعلامیه همچنین آمده است: «عمر خود را در راه نیکی و تقوا گذراند و پیکر پاکش روز دوشنبه ۴ دی ۱۴۰۲ از بیمارستان تشرین دمشق تشییع شده و در روستایش قروصو، در شهر قرداحه خاکسپاری خواهد شد.»

برو به آدرس