صدای آمریکا فارسی:

شرکت امنیت دریایی بریتانیایی «آمبری» روز شنبه دوم دی‌ اعلام کرد یک کشتی تجاری مرتبط با اسرائیل در ۲۰۰ کیلومتری سواحل غربی هند هدف حمله پهپادی قرار گرفت.

بنا بر گزارش‌ها، این حمله پهپادی در آب‌های دریای عرب روی داد و آتش‌سوزی ناشی آن در این تانکر حامل محصولات شیمیایی به خدمه آسیبی نرساند و با موفقیت مهار شد.

شرکت «آمبری» در تارنمای رسمی خود نوشته است: «برخی آسیب‌های ساختاری نیز گزارش شده و مقداری آب وارد کشتی شده است.»

به گفته این شرکت، این کشتی که با اسرائیل مرتبط بود آخرین بار با عربستان سعودی تماس گرفته بود و در زمان حمله عازم هند بود.

یک مقام نیروی دریایی هند به خبرگزاری رویترز گفت این کشور به درخواست کمک کشتی مزبور در صبح شنبه پاسخ مثبت داده است.

مقام مذکور که نخواسته نامش فاش شود، افزود: «ایمنی خدمه و کشتی مسجل است. نیروی دریایی [هند] همچنین یک کشتی جنگی... به منطقه اعزام کرده و کمک مورد نیاز را ارائه می‌کند.»

این حمله به دنبال حملات مستمر پهپادی و موشکی حوثی‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی در دریای سرخ انجام شده است.

ستیزه‌جویان حوثی طی هفته‌های اخیر و به بهانه حمایت از حماس و فلسطینیان ساکن غزه، کشتی‌های در حال گذر از دریای سرخ را هدف حملات پهپادی و موشکی خود قرار داده‌اند و در نتیجه آن برخی از کشتی‌ها مجبور به تغییر مسیر خود از دریای سرخ به جنوب قاره آفریقا و دور زدن دماغه امید نیک شده‌اند. همچنین برخی شرکت‌های بزرگ کشتی‌رانی طی روزهای گذشته حمل کالا و نفت از این تنگه را متوقف کرده‌اند.

حملات حوثی‌های یمن به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ، عبور نفتکش‌ها از این منطقه را نیز به میزان ۴۰ درصد کاهش داد. بنا بر گزارش بلومبرگ، طی هفته جاری تنها ۳۰ نفتکش از تنگه باب‌المندب عبور کرده‌اند که نشان‌دهنده کاهش ۴۰ درصدی نسبت به متوسط عبور از این تنگه طی سه هفته پیش از آن است.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، نیز پیشتر گفته است که جمهوری اسلامی حملات به کشتی‌ها در دریای سرخ را امکان‌پذیر کرده است.

حوثی‌ها گروهی شورشی مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران هستند که پس از بیرون راندن دولت یمن، که از مشروعیت جهانی برخوردار است، بخش‌های وسیعی از این کشور را در دست گرفتند.

لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده، به تازگی از تشکیل یک نیروی جدید دریایی برای محافظت از کشتی‌های عبوری از دریای سرخ، با همکاری آمریکا و چندین کشور دیگر، با هدف مقابله با حملات حوثی‌های یمن خبر داده بود.

برو به آدرس