طرحی از؟

واکنش گسترده در شبکه‌های اجتماعی به ارشادِ منتهی به مرگ مغزی

رادیو فردا

به‌ دنبال انتشار گسترده تصویر مهسا امینی روی تخت بیمارستان در شبکه‌های اجتماعی، واکنش‌ چهره‌های شناخته‌شده داخلی و خارجی نسبت به برخورد خشونت‌آمیز با زنان بر سر حجاب، لحن تندتری پیدا کرد.

مهسا [ژینا] امینی زن ۲۲ ساله‌ای است که همراه با خانواده از سقز برای دیدار با خویشاوندان به تهران آمده بود، پس از بازداشت از سوی گشت ارشاد و انتقال بازداشتگاه وزرا، بر اثر ضرب‌ و جرح به‌ دست «ماموران نیروی انتظامی» به کما رفت.

لیا رِمینی، هنرپیشه سریال‌های مشهور تلویزیونی در آمریکا از جمله افرادی است که به ضرب و جرح این زن جوان به خاطر حجاب اجباری واکنش نشان داده است.

خانم رمینی، با انتشار عکس مهسا، در توییتی نوشته: «مهسا امینی، ۲۲ساله، بعد از شکنجه توسط مقام‌های ایرانی به کما رفته است.»

وی اضافه کرد: «این اقدام در هر حالتی غیرقابل قبول است، اما این واقعیت که او به خاطر حجاب نامناسب دستگیر شد آن را وحشتناک‌تر می‌کند. لطفا در همرسانی نام و داستان او به من بپیوندید.»

علی کریمی، ستاره فوتبال ایران، نیز با انتشار تصویر خانم امینی روی تخت بیمارستان، توییت کرده: «کاوه‌ آینده ایران‌زمین زن است.»

آقای کریمی همچنین در توییت دیگری، با اشاره غیرمستقیم به مهاجرت آقازاده‌ها به خارج از کشور، نوشته است: «فرزندان آنها می‌روند، فرزندان ما می‌میرند.»

جلال رشیدی کوچی، نماینده مجلس، نیز روز جمعه، ۲۵ شهریورماه، به مردم وعده پیگیری و اطلاع‌رسانی شفاف در این زمینه را داد.

او به خبرگزاری ایسنا گفت: «این که ما به این راحتی یک دختر جوانی که می‌توانسته سال‌ها زندگی داشته باشد و خانواده‌اش را با این نوع رفتار آزار دهیم، قابل قبول نیست، ... حتماً این موضوع را به صورت ویژه پیگیری خواهیم کرد و نتیجه‌اش را شفاف به مردم خواهم گفت.»

عبدالله رمضان‌زاده، دبیر و سخنگوی دولت دوم محمد خاتمی، رئیس‌جمهور پیشین ایران، نیز روز جمعه نوشت: «این چه ارشادی است که به مرگ منتهی می‌شود؟ حقیقتا معنی کلمات را واژگون می‌کنید.»

خشونت پلیس در قبال این زن جوان که با برادرش در خیابان بوده، حتی با واکنش‌های انتقادی شماری از نیروهای هوادار نظام در شبکه‌های اجتماعی نیز مواجه شده است >>>