همدان- ایرنا - با کشف شهر زیرزمینی دستکند صالح آباد، به عنوان سومین شهر زیرزمینی و چهارمین دستکند کاوش شده در استان همدان، نشان می دهد اینگونه سبک زندگی، از دیرباز در پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین طرفداران فراوانی داشته است.

به گفته باستان شناسان انسان همواره در طول تاریخ به دنبال جان پناهی برای خود بوده؛ به گونه ای که برخی از یافته ها نشان می دهد انسان، زندگی خود را از غارنشینی آغاز کرده است و نقش و نگارها و آثاری که در برخی از غارها کشف شده، این نظریه را قوی تر می کند.

اما زندگی در زیر زمین در زمان خود روش نوینی بود که در برخی از نقاط کره خاکی ترویج داشت. در ایران نیز در طول تاریخ عده ای به این سبک از زندگی علاقه داشتند. شهر زیرزمینی نوش آباد در کاشان، کاریز در جزیره کیش و سامن در استان همدان نمونه بارزی از اینگونه شهرهای زیرزمینی است.

شهرهای زیرزمینی را به تعبیری نمونه‌ای بی نظیر از پدافند غیرعامل ارزیابی می‌کنند و استتار در برابر دشمنان خارجی، مهم‌ترین هدف سازندگان این شهرهای عجیب و دیدنی عنوان می‌شود و بیشتر این شهرها به منظور حفاظت ساکنان شهر در غارهای محلی مورد استفاده قرار می‌گرفتند.

همدان به عنوان پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین جاذبه‌های گردشگری فراوانی دارد و حرف از این دیار و جاذبه‌های گردشگری اش که می‌شود همه به یاد گنجنامه، غارعلیصدر و یا آرامگاه بوعلی می‌افتند. هرچند غار علیصدر آنقدر شگفت انگیز است که برای انتخاب همدان به عنوان مقصد گردشگری کافیست؛ اما جاذبه‌های تاریخی همدان از دیرباز زبانزد خاص و عام بوده است.

جاذبه‌های طبیعی همدان از سویی و همچنین وجود آرامگاه مشاهیر سرشناسی همچون حکیم هزاره‌ها بوعلی سینا، همواره همدان را جز شهرهای مقصد گردشگری قرار داده است؛ اما عده زیادی از گردشگران از وجود شهرهای زیرزمینی در استان بی خبرند در حالی که اینجا در هگمتانه پایتخت مادها، چهار شهر زیرزمینی و دستکند وجود دارد.

در همدان علاوه بر شهر زیرزمینی سامن، دستکند زیر زمینی ارزانفود و دستکند قلعه جوق از منحصر به فردترین دستکندهای ایران محسوب می‌شوند؛ اما حالا دستکند زیرزمینی صالح آباد که دو سال از کشف آن می‌گذرد به تازگی در حال کاوش است. این دستکند پنج تا ۶ متر در زیر زمین و توسط کشاورزان منطقه کشف شد.

سرپرست کاوش مجموعه دستکند زیر زمینی صالح آباد می‌گوید: این دستکند در حریم شهر صالح آباد و در مسیر جاده اسدآباد واقع شده است.

محمد شعبانی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در مرحله نخست کاوش این اثر، ۶ فضا و چند راهرو شناسایی شد که هر کدام از طریق دریچه‌هایی به عنوان هواکش به سطح زمین راه دارند.

وی اظهار داشت: ورود خاک کشاورزی از طریق این دریچه‌ها، فضای دستکند را پر و کاوش را دشوار کرده است.

شعبانی عنوان کرد: بر اساس اشیاء کشف شده و بررسی‌های صورت گرفته، قدمت این اثر به قرن ۶ و هفت هجری شمسی بازمی گردد.

وی ادامه داد: از لحاظ ساختاری این اثر با دستکند ارزانفود شباهت‌های زیادی دارد اما در برخی از فضاها، همچون هواکش، با آن متفاوت است.

سرپرست کاوش مجموعه دستکند زیرزمینی صالح آباد عنوان کرد: این دستکند بر روی سنگ‌های نرم صخره‌ای ایجاد شده است >>>