خبرگزاری هرانا – کیومرث مرزبان، نویسنده و طنزنویس امروز چهارشنبه ۶ اسفندماه پس از تحمل ۲ سال و شش ماه حبس به صورت زودهنگام از زندان اوین آزاد شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز چهارشنبه ۶ اسفندماه ۱۳۹۹، کیومرث مرزبان، نویسنده و طنزنویس از زندان اوین آزاد شد.

آزادی آقای مرزبان به صورت زودهنگام و پس از تحمل ۲ سال و ۶ ماه از میزان محکومیت و تعلیق باقی مانده حبس صورت گرفته است. پرونده وی در آذرماه ۹۸ شامل عفو و تخفیف مجازات شده بود.

محمدحسین آقاسی، وکیل مدافع کیومرث مرزبان با اشاره به تعلیق مابقی دوران محکومیت موکلش در صفحه شخصی خود نوشت: “کیومرث مرزبان ۲ سال و شش ماه و ۳ روز پس از بازداشت آزاد شد. او فقط نوشته بود اما با ۵ اتهام به ۲۳ سال و ده ماه حبس قطعی که ۱۱ سال آن قابل اجرا بود محکوم شده بود. حکم نامتناسب بود. اما از ۶ سال عفو برخوردار، اگرچه آزادی مشروط او رد شد. سرانجام تلاش های بی وقفه منجر به تعلیق باقیمانده حکم او شد.”

در خصوص آقای مرزبان گفتنی است که این نویسنده توسط دادگاه انقلاب تهران، به اتهامات “ارتباط با دول متخاصم”، “توهین به مقدسات”،“فعالیت تبلیغی علیه نظام”،“توهین به رهبری و بنیانگذار” و “توهین به مسئولین” به ۲۳ سال و ۹ ماه حبس تعزیری محکوم شده و حکم صادره در مرحله تجدید نظر عینا تائید شده بود.

کیومرث مرزبان، نویسنده و طنزنویس ۲۶ ساله که سال ۹۶ پس از ۸ سال به ایران بازگشت، در تاریخ ۴ شهریورماه ۹۷ توسط نیروهای امنیتی در منزل خود بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. در هنگام بازداشت ماموران در اقدامی وسایل شخصی از جمله لپ‌تاپ، موبایل و بسیاری از وسایل شخصی وی را ضبط کرده بودند.

لازم به ذکر است، کیومرث مرزبان فعالیت حرفه‌ای خود را از سال ۱۳۸۴ با فیلم‌سازی آغاز کرده و تا سال ۱۳۸۸ هشت فیلم کوتاه ساخت. وی در سال ۸۸ ایران را به مقصد مالزی ترک کرد و کمی بعد اولین پادکست فارسی زبان و طنز ایرانی در فیسبوک به نام “رادیو سنگتاب” را راه‌اندازی کرد.

از جمله آثار این نویسنده و طنزنویس می‌توان به کتاب‌های “خام بدم پخته شدم بلکه پسندیده شدم” و “عزیز جان” اشاره کرد.