رادیو فردا:

سازمان نظام پزشکی ایران روز یک‌شنبه ۱۲ بهمن اعلام کرد که ۹۸ نفر از اعضای نمایندگان مجمع عمومی این سازمان در نامه‌ای به حسن روحانی، رئیس‌جمهوری اسلامی، در مورد استفاده از واکسن روسی «اسپوتنیک وی» در ایران هشدار داده‌اند.

این نامه که در وب‌سایت سازمان نظام پزشکی منتشر شده است، می‌افزاید: «مدارک و مستندات و دلایل تایید این واکسن در اختیار صاحب‌نظران جامعه پزشکی قرار نگرفته است».

امضاءکنندگان این نامه بر «نبود اطلاعات شفاف» از مراحل پژوهش و ساخت اسپوتنیک وی تاکید کرده و می‌گویند تاکنون، هیچ‌یک از «منابع معتبر جهانی» واکسن روسی را تایید نکرده‌اند.

آن‌ها با بیان این‌که «اثربخشی» و «بی‌خطری» این واکسن با تردید جدی از سوی مجامع جهانی روبه‌رو است، می‌گویند «حتی شخصیت‌های علمی ستاد کرونا» نیز استفاده از این واکسن را زیر سوال برده‌اند.

مینو محرز که در حال حاضر عضو ستاد ملی مقابله با کرونا و مسئول کارآزمایی بالینی واکسن کرونای ایرانی است، به‌تازگی در واکنش به خرید واکسن «اسپوتنیک وی» از روسیه گفته بود به عنوان یکی از اعضای کادر درمان تن به تزریق واکسن روسی کرونا نخواهد داد.

به گفته خانم محرز، «وقتی دارو یا واکسنی هنوز مورد تایید هیچ منبعی نیست، سازمان غذا و داروی داخلی نمی‌تواند آن را تایید و توزیع کند».

این عضو ستاد کرونا در ادامه تاکید کرده بود که از انتخاب این واکسن به هیچ ‌عنوان راضی نیست و تهیه و واردات آن توسط دولت از «شانس بد مردم ایران» است.

از سوی دیگر، حسینعلی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس روز شنبه در واکنش به خرید واکسن کرونای «اسپوتنیک‌وی» گفت که او هم «واکسن روسی نمی‌زند».

برو به آدرس