ایران اینترنشنال:

روزنامه نیویورک‌تایمز نوشته پس از گزارش‌ اخیرش درباره سوء رفتارهای جنسی آیدین آغداشلو،‌ هنرمند مشهور ایرانی، علاوه بر محدودیت‌های اینستاگرام برای حساب کاربری او، نمایشگاه آثارش در تهران نیز لغو شده است.

این روزنامه یکشنبه ۱۱ آبان‌ماه در گزارشش به لغو نمایش آثار آغداشلو در یک گالری هنری در تهران اشاره کرد. هرمز همتیان، موسس این گالری گفته است: «گالری دستان در مورد سوء استفاده جنسی تابع سیاست تحمل صف است.»

به گفته همتیان، نمایشگاه انفرادی آثار آغداشلو که قرار بود یک روز شنبه افتتاح شود،‌ پس از انتشار گزارش اخیر نیویورک‌تایمز درباره سوء رفتار جنسی او با زنان از سوی نمایندگان این هنرمند لغو شد.

نیویورک‌تایمز همچنین اشاره کرده که به نظر می‌رسد از زمان انتشار گزارشش،‌ قسمت نظرات در حساب کاربری اینستاگرام این هنرمند ایرانی محدود شده است.

این روزنامه از اقدام آغداشلو از طریق وکلایش برای حذف گزارش نیویورک‌تایمز خبر داده و اشاره کرده که نشریه پای این مقاله «ایستاده» است.

از سوی دیگر، هما تاراجی،‌ مدیر روابط بین‌الملل حراج تهران که به صورت سالانه آثار آغداشلو را به طور برجسته به نمایش می‌گذارد، گفته ممکن است دو نقاشی او از حراجی که احتمالا در ماه میلادی دسامبر برگزار می‌شود، حذف شود.

پیش از این ۱۳ زن در مصاحبه با این نشریه که اول آبان منتشر شد، آغداشلو را به سوء استفاده جنسی متهم کرده بودند.

همچنین ۴۵ نفر، از جمله شاگردان سابق، یک دستیار قدیمی، گالری‌داران، بازیگران، یک دلال آثار هنری در تهران و خبرنگاران فعال در حوزه‌ی فرهنگ و هنر در ایران نیز در مصاحبه با نیویورک‌تایمز گفتند که در مجامع هنری همه از رفتار‌های آغداشلو با شاگردان دختر و جوان باخبر بودند.

به نوشته این نشریه اکنون سرنوشت فیلمی مستند درباره این هنرمند که از سوی دخترش، تارا آغداشلو، نویسندگی و کارگردانی شده نامعلوم است.

این فیلم بخشی «عاشقانه» و بخشی «رویارویی بین و پدر و دختر» بوده که قرار است در دو جشنواره در یونان و سوییس معرفی و اکران شود.

نیویورک‌تایمز به نقل از مهیاد طوسی،‌ تهیه‌کننده اجرایی فیلم، نوشته: «من حرف زن‌ها را باور می‌کنم. تمام. من از زمان انتشار اتهامات به تارا توصیه کردم آن‌ها را در فیلم لحاظ کند.» او در ادامه گفت اگر فیلم به همان صورتی که هست بیرون بیاید، «من مجبور می‌شوم نام و ارتباطم را با آن قطع کنم.»

بر اساس این گزارش،‌ در کانادا نیز دادنامه‌ای که در ماه میلادی اوت از سوی تعدادی از زنان علیه آغداشلو تنظیم شده بود، اکنون به بیش از ۸۰۰ امضا رسیده است. 

برو به آدرس