بی بی سی:

رئیس‌ بانک مرکزی ایران روز چهارشنبه ۲۳ مهر با اظهار امیدواری به آزاد شدن دارایی‌های بلوکه شدن ایران در کشورهای خارجی، از جمله عراق، گفت «باید قبول کنیم که تا سه هفتۀ آینده فشارها به ایران بیشتر خواهد شد».

اشاره آقای عبدالناصر همتی به «سه هفته» آینده، زمان برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در روز سوم نوامبر- ۱۳ آبان- است.

او گفت که در روزهای آخر فعالیت رئیس‌جمهوری فعلی آمریکا فشار به ایران افزایش یافته است.

دولت آمریکا اردیبهشت ۹۷ از برجام خارج شد و تحریم‌های سختی علیه ایران به اجرا گذاشت که مهمترین آن‌ها تحریم نفتی ایران است.

آمریکا هفته گذشته ۱۸ بانک ایران را در فهرست تحریم‌ها قرار داد که بنابر گزارش رسانه‌های بین‌المللی از جمله رویترز و بلومبرگ، رابطه اقتصاد ایران با جهان خارج را تقریبا قطع خواهد کرد.

در سال جاری خورشیدی نرخ ارز در ایران تقریبا دو برابر شده و روز چهارشنبه هر دلار آمریکا ۳۱ هزار و ۸۰۰ تومان معامله شد. این رقم در ابتدای سال جاری ۱۶ هزار تومان بود.

صندوق بین‌المللی پول در آخرین گزارشی که اوایل سال جاری خورشیدی منتشر کرد، پیش‌بینی کرده بود که کل صادرات ایران، اعم از نفتی، غیرنفتی و خدمات در سال جاری به ۴۶ میلیارد دلار برسد. در دوران قبل از تحریم‌ها این رقم بالای ۱۰۰ میلیارد دلار بود.

همچنین صندوق پیش‌بینی کرده بود ذخایر ارزی ایران با افتی حدود ۱۹ میلیارد دلاری، در سال جاری به ۸۵ میلیارد دلار و در سال آینده به ۶۹ میلیون دلار سقوط کند. البته بخش اعظم ذخایر ارزی ایران در خارج مسدود شده است و عملا دست تهران برای تزریق ارز به بازار بسته است.

برو به آدرس