رادیو فردا:

رسانه‌های ایران گزارش‌هایی را منتشر کرده‌اند که ایران قصد دارد با کمک چندین کشور در شرق آسیا گوشی تلفن همراه تولید کند.

علاوه بر این موضوع در مجله فن‌آوری این هفته از ابتکار اپل برای به حداقل رساندن نفوذ آب به داخل دستگاه می‌خوانید؛ ابتکاری که اکنون در ساعت‌های هوشمند اپل استفاده می‌شود، اما انتظار می‌رود به زودی در موبایل‌های اپل هم به کار رود.

خبرهایی در مورد ترجیح چین در واگذار نکردن مالکیت تیک‌تاک به شرکت‌های آمریکایی هم در این مجله فن‌آوری می‌خوانید.

تلفن همراه ایرانی

بر اساس گزارش سایت زومیت امیر بیات رئیس هیئت عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران از آغاز مطالعات تولید گوشی‌های هوشمند تلفن‌همراه به‌صورت قطعات جداشده با همکاری فعالان داخلی با شرکای توانمند آسیایی خبر داد.

آنگونه که او گفته است: «سازمان گسترش، فعالیت خود برای تولید گوشی هوشمند را به‌صورت قطعات منفصله اعم از SKD و CKD و ازطریق به‌هم‌رسانی فعالان داخلی با شرکای آسیایی آغاز کرده است».

CKD (Complete Knocked Dawn یا قطعات کاملاً منفصل) روشی است که در آن همه‌ قطعات به‌صورت جدا از هم وارد شده و در خطوط تولید سرهم‌بندی می‌شوند. در روش دیگر که SKD (Semi Knocked Dawn یا قطعات نیمه‌کامل) نام دارد، مراحل روش قبلی تکرار می‌شود؛ با این تفاوت که تعدادی از قطعات نیز به دلیل فناوری بالا، فرایند تولید خاص و عوامل دیگر به‌صورت آماده از کشور مبدأ وارد و سرهم‌بندی می‌شوند.

محمدجواد آذری‌ جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، چندی پیش خبر از تولید گوشی ایرانی با «سیستم عامل بومی» داده بود.

برخی می‌پرسند آیا با وارد شدن این گوشی به بازار، واردات گوشی کاملاً متوقف خواهد شد تا بازار انحصاری خودرو برای موبایل هم در ایران تکرار شود؟

یک عضو هیئت مدیره انجمن واردکنندگان موبایل به سایت دیجیاتو گفته است «همانطور که امروزه نمی‌توان یک خودروی آخرین مدل و یا هشت سیلندر در ایران خرید، موبایل بالای ۳۰۰ یورو هم به نوعی یک کالای لوکس به حساب می‌آید».

مشخص نیست این گوشی با مشارکت کدام شرکت از کدام کشور ساخته خواهد شد اما به احتمال زیاد این شرکت در کشور چین یا تایوان قرار دارد.

برو به آدرس