دویچه وله:

روز چهارشنبه، ۱۸ دی‌ماه (هشتم ژانویه) خبرگزاری رویترز به نقل از مقامات دولتی ایالات متحده و اروپا نوشت که ایران نخواسته است، در واکنش به‌کشته‌شدن قاسم سلیمانی در یک حمله هوایی آمریکا به کشتن سربازان آمریکایی اقدام کند.

این خبرگزاری به نقل از سه منبع که "به دستگا‌ه‌های اطلاعاتی نزدیک هستند" " نوشت، ایران سعی کرده است در حمله‌های موشکی خود حداقل خسارت جانی را به‌بار بیاید و به‌ویژه از کشتن سربازان آمریکایی خودداری کند.

"یک منبع" نزدیک به مقامات آمریکا به رویترز گفته است، در نخستین ساعات چهارشنبه نشانه‌هایی وجود داشته است که حمله‌های ایران به پایگاه‌های الاسد و و اربیل، تلفات جانی نداده است. منابع دیگر از اظهارنظر در این باره خودداری کرده‌اند.

رویترز در ادامه به نقل از منابع خود نوشته است که ایران به‌عمد بخش‌هایی از پایگاه‌ها را مورد هدف قرار داده است که نیرو‌های انسانی حضور نداشته‌اند.

یکی دیگر از منابع این خبرگزاری گفته است، ایرانی‌ها می‌خواستند پاسخ دهند اما از تشدید تنش جلوگیری کنند.

رویترز در ادامه به اظهارات محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران اشاره کرد که گفته است، ایران "پاسخ مناسب" به کشتن سلیمانی را خواهد داد اما علاقه‌ای به بروز جنگ ندارد.

واکنش ترامپ

خبرگزاری رویترز در پایان گزارش خود به واکنش رئیس جمهور ایالات متحده اشاره کرده است، واکنشی که خیلی خونسردانه بود. او در پیامی توئتیری نوشت، "همه چیز" بر وفق مراد است.

ترامپ بعدازظهر چهارشنبه، حین موضع‌گیری عمومی در باره ایران که به‌طور زنده از شبکه‌های تلویزیونی پخش شد، وارد نشدن خسارت جانی در دو پایگاه عراقی را تایید کرد.

برو به آدرس