کارتون از محمدرضا میرشاه ولد

پیشنهاد واگذاری کتابخانه‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خبرساز شد

بی بی سی: در پی انتشار پیشنهاد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران برای واگذاری کتابخانه‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به کتابخانه‌های عمومی کشور، این موضوع واکنش‌های گسترده‌ای را برانگیخته است.

انجمن نویسندگان کودکان و نوجوانان شدیدا با طرح پیشنهاد واگذاری «مراکز فرهنگی» کانون مخالفت کرده و پیامد این اقدام را «تعطیلی» این نهاد و «نابودی فعالیت‌های فرهنگی-هنری تخصصی کودکان و نوجوانان » دانسته است. 

این انجمن همچنین در بیانیه‌ خود افزوده است که گذشته از نادرستی اصل پیشنهاد، تصمیم‌گیری درباره این نهاد دیرپا برعهده مجلس است.

در بیانیه آمده که هیات دولت نمی‌تواند «مجوز واگذاری مراکز فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان را که شرکت دولتی وابسته به وزارت آموزش و پرورش است به نهادی غیردولتی بدهد و صدور چنین مجوزی از سوی هیئت دولت غیرقانونی خواهد بود.»

این نهاد کودکان و نوجوانان اعلام آمادگی کرده که نمایندگان خود را در جلسه بررسی پیشنهاد بفرستد تا دلایل «کارشناسی» برای مخالفت خود را ارائه دهد.

پیشنهاد چه بود؟
روز شنبه (۲۰ شهریور) در«پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» پیشنهاد واگذاری کتابخانه‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برای بررسی «کمیسیون مدیریت امور عمومی و سرمایه انسانی دولت» منتشرشد.

براساس این پیشنهاد، برای «کاهش زیان‌دهی» و «تامین بخشی از هزینه‌ها از محل کاهش و صرفه‌جویی در هزینه» و «افزایش و همسان‌سازی حقوق کارکنان» در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، دولت می‌تواند مجوز واگذاری کتابخانه‌های این کانون به کتابخانه‌های عمومی را صادر کند.

در این پیشنهادنامه آمده است که کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان حدودا هزار کتابخانه به صورت ثابت و تقریبا سه هزار کارمند دارد.

این پیشنهادنامه با استناد به مواد قانون تاسیس واداره کتابخانه‌های عمومی گفته که به جز چند استثناء، کلیه کتابخانه‌ها باید زیر نظر کتابخانه‌های عمومی کشور اداره شود.

کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان یکی از قدیمی‌ترین نهادهاییست که در زمینه تولید محصولات فرهنگی و انتشار کتاب برای این دوره سنی فعالیت و تاثیر به‌سزایی داشته است.

انجمن نویسندگان کودک و نوجوان در بیانیه‌ای با پیشنهاد واگذاری کتابخانه‌های کانون به کتابخانه‌های عمومی «مخالفت قاطع» کرده است >>>