طرحی از عابد زارعی

 

سخنگوی صنعت برق ایران: حداقل تا هفته ی آینده شرایط برق سخت است

گرمای شدید هوا، موج تازه شیوع ویروس کووید۱۹، قطعی برق و گاهاً همزمانی آن با قطعی آب در برخی نقاط ایران ویژگی های تابستان ۱۴۰۰ برای ایرانیان است.

اسپوتنیک: قطع طولانی مدت برق در اکثر نقاط جمهوری اسلامی ایران اخیراً باعث نارضایتی‌ های فراوان شده البته که تصاویری از اخلال جدی در مشاغل، رفت و آمد ها و حتی شرایط بیماران بیمارستانی منتشر می شود که باعث تشدید نارضایتی ها شده.

این در حالی است که سخنگوی صنعت برق جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده دست کم تا هفته آینده شرایط قطعی برق کماکان باقی خواهد بود و پس از آن وضعیت منوط به شیوه مصرف برق می شود.

یکی از دلایل عمده کمبود برق در ایران استخراج رمز ارز هاست که از ابتدای خرداد ماه به دستور رئیس جمهور این کشور فعالیت معادن استخراج رمز ارز در ایران به حالت تعلیق درآمده اما کماکان این کشور با مشکل کمبود برق مواجه است، مشکلی که قطعاً با روند گرمایش زمین در سال‌ های آینده تشدید خواهد شد.

آقای دکتر مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق به خبرنگار اسپوتنیک در تهران گفت:

علت اصلی قطعی برق در سال جاری یک افزایش بی رویه مصرف برق است که برای اولین بار رکورد افزایش مصرف برق بیش از ۱۴ درصد نسبت به مصرف برق در سال گذشته را داریم و همچنین مصرف انرژی که از ابتدای سال ۱۴ درصد رشد را نشان می دهد و علت دوم خشکسالی و کمبود تولید نیروگاه های برق آبی است.

وی در ادامه مراکز استخراج رمز ارز را یکی از دلایل اصلی افزایش مصرف برق دانست و تاکید کرد:

قطعاً یکی از دلایل اصلی افزایش مصرف بحث مراکز استخراج رمز ارز ها هستند که تاکنون بیش از ۱۹۷ هزار دستگاه از دستگاه های استخراج رمز ارز کشف و شناسایی شده که معادل ۵۷۰ مگاوات مصرف دارند و برای این موضوع باید یک نیروگاه ۷۵۰ مگاواتی اختصاص داده شود >>>