کاری از رضا عقیلی

 

پس از فایل صوتی، نامهٔ ظریف به رهبری هم لو رفت

جلال سعیدی

رادیو فردا

بنا بر گزارش‌های واصله بعد از لو رفتن فایل صوتی مصاحبه جواد ظریف، این بار نامه ظریف به رهبری لو رفت. این نامه ۲۷۵۸ صفحه است که توسط منبعی که هرچه اصرار کرد ما اجازه نمی‌دهیم نامش فاش شود به دست ما رسید. قول می‌دهیم آن را به صورت کم‌کم در همین مکان برای شما عزیزان فاش کنیم.

ظریف در ابتدای این نامه نوشته است: باسمه تعالی و در ادامه ضمن سلام و علیک و ابراز ارادت به رهبرش یادآور شده: «اگر از احوالات ما خواسته باشید، بحمدالله خوبیم و داریم تلاش می‌کنیم راه‌های جدیدی را برای ابراز ارادت به مقام شامخ ولایت بیازماییم.»

ظریف در توضیحِ حرف‌هایی که در مورد جلسه هدف قرار دادن هواپیمای اوکراینی در مصاحبه گفته توضیح داده که «حضرتعالی مستحضرید که هرچند من آن موقع نظرم چیز دیگری بود ولی بعد از جلسه رفتم حساب توئیترم را (که به فضل الهی برای ما مسئولین فیلتر نیست) باز کردم و به چند زبان زنده و مردهٔ دنیا توئیت کردم و کلاً زدم زیرش. منتها باز هم مستحضرترید که فردای آن روز زرتی اعلام شد که هواپیما را سپاه زده و این بندهٔ حقیر به‌کلی سنگ روی یخ شدم، آن هم به چند زبان زنده و مردهٔ دنیا. ولی حتی یک جمله هم گله نکردم، چون من به‌واقع معتقدم برای سربلندی نظام مقدس جمهوری اسلامی آدم چهارتا دروغ هم بگوید اشکالی ندارد و توبه برای همین روزهاست و همان‌طور که بزرگان فرموده‌اند: صد بار اگر توبه شکستی، بشکن!»

ظریف سپس در ادامه ضمن پرداختن به حرف‌هایی که در مورد قاسم سلیمانی در آن مصاحبه زده است توضیح داده که «مقام شامخ ولایت و امامت مستحضر هستند که بنده به حاج قاسم ارادت بسیار زیادی داشتم و حتی اگر خاطرتان باشد، ما چند بار در خدمت حضرت‌عالی با هم بستنی و فالودهٔ مخلوط خوردیم اما با حفظ مواضع؛ جوری که شهید بزرگوار فالوده‌اش را با آبلیمو می‌خورد اما بنده به یاد دوران دانشجویی در سانفرانسیسکو فالوده را همیشه با شربت آلبالو می‌خورم و حضرت‌عالی هم که برای حفظ بی‌طرفی همین‌جوری خالی‌خالی خوردید.

در مسائل دیگر هم بنده با شهید بزرگوار با حفظ مواضع به همین شکل همکاری می‌کردم. خاطرم هست یک بار که من به ایشان خیلی گیر دادم که ای شهید بزرگوار، جان مادرت از پروازهای ایران‌ایر برای فرستادن سلاح و نیرو به سوریه استفاده نکن. شهید بزرگوار که داشت خرما میل می‌کرد، ناگهان سه عدد هستهٔ خرما از دهان مبارکش درآورد و چید روزی میز و گفت جواد، دنیا برای من از هستهٔ خرما هم بی‌ارزش‌تر است به‌جز سوریه و برادرم، بشار اسد!

و در نهایت قول شرف داد حداقل دیگر جیب خلبان‌ها و مهمانداران ایران‌ایر را به زور با فشنگ و نارنجک پر نکند و بدهد برادران سپاه قدس در فرودگاه این چیزها را برای انتقال توی ساک مسافران جاسازی کنند.»

ظریف در پایان این نامه ۲۷۵۸ صفحه‌ای‌اش ضمن توبه مجدد، شعری برای مقام معظم رهبری سروده که ابیاتی از آن را باهم می‌خوانیم:

اگر من گفت‌وگو کردم، غلط کردم، غلط کردم
ز قاسم پرس‌وجو کردم، غلط کردم، غلط کردم
مشامم شیطنت کرد و دهانم یاوه‌ بافید
چه بی‌رحمانه بو کردم، غلط کردم، غلط کردم

بنا به گزارش‌ها، رهبری هم زیر این نامه چنین مرقوم کرده است:

باسمه‌تعالی
جناب آقای وحید!
شعر پایانی آقای ظریف دم در وزارت خارجه به صورت بیلبورد نصب شود.
والسلام علیکم و لعنت‌الله علی ظریفهم و ضخیمهم و کلهم اجمعین