شمار قربانیان کرونا در ایران طی یک ماه شش برابر شد

دویچه وله

موج چهارم پاندمی کرونا در ایران از ابتدای سال جاری با سرعت و شدتی بیش از موج‌های قبلی آغاز شد و هنوز به نقطه اوج نرسیده و تمام شاخص‌ها با اندکی نوسان افزایشی هستند.

مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت پنج‌شنبه دوم اردیبهشت اعلام کرد در ۲۴ ساعت گذشته اندکی بیش از ۲۴ هزار مورد جدید ابتلا به کرونا در ایران شناسایی شده و سه هزار و ۴۳۸ نفر آنها بستری شده‌اند.

بر پایه اطلاعیه این مرکز، در شبانه روز گذشته ۴۵۳ نفر از مبتلایان به بیماری کووید۱۹ جان خود را از دست داده‌اند و شمار قربانیان به ۶۸ هزار و ۳۶۶ نفر رسید.

مبتلایان جدید سه برابر، قربانیان بیش از شش برابر

از ابتدای سال جاری تا کنون روند ابتلای جدید و مرگ در پیوند با بیماری کووید۱۹ به شدت در حال افزایش بوده است. در کمتر از پنج هفته نخست سال جدید موارد ابتلا بیش از سه برابر شده و شمار قربانیان فراتر از شش برابر افزایش یافته است.

در شبانه روز منتهی به اول فروردین ماه تعداد قربانیان ۷۳ نفر اعلام شد. روند افزایشی این شاخص از نیمه فروردین با شتاب صعودی شد و در روزهای پایانی فرودین در مرز ۴۰۰ نفر قرار گرفت.

نیمه دوم آبان ماه و هفته اول آذر دوران اوج موج سوم پاندمی کرونا در ایران بود که در آن شمار قربانیان روزانه به نزدیک ۵۰۰ نفر در روز هم رسید. از آن زمان تا یک هفته پیش این تعداد هیچ گاه بیش از ۴۰۰ نفر نبود و تا حدود ۵۰ مرگ در روز هم کاهش یافت.

اغلب کارشناسان و حتی وزیر بهداشت، سعید نمکی خریدها، دید و بازدیدها و سفرهای نوروزی را از مهم‌ترین عوامل اوج‌گیری موج چهارم کرونا عنوان می‌کنند و از ستاد ملی مقابله با کرونا به علت عدم تصمیم‌گیری قاطع در این زمینه به شدت انتقاد می‌کنند.

حسن روحانی، رئیس جمهوری و رئیس ستاد ملی مقابله با کرونا چند بار منکر تاثیر سفر و دید و بازدیدهای نوروزی در اوج‌گیری موج جدید کرونا شده و ادعا کرده بسیاری از کشورهایی که نوروز را جشن نمی‌گیرند نیز درگیر همین وضعیت هستند.

تمدید محدودیت رفت و آمد به شهرهای قرمز و نارنجی

در نشست اول اردیبهشت کمیته‌های تخصصی ستاد ملی، با حضور روحانی با پیشنهاد تمدید محدودیت‌ها در شهرهای در وضعیت قرمز و نارنجی تا پایان هفته آینده موافقت شد.

بر این اساس مسافرت به شهرهای قرمز و نارنجی یا خروج از آنها برای خودروهای غیربومی جز در موارد ضروری ممنوع اعلام شده است.

روابط عمومی وزارت بهداشت وضعیت ۳۰۱ شهر ایران را قرمز (بسیار پر خطر) و ۹۵ شهر را نارنجی (پرخطر) اعلام کرده است. ۴۵ شهر در وضعیت زرد (خطر متوسط) و فقط هفت شهر در وضعیت آبی (کم خطر) قرار دارند.

رنگ‌بندی شهرها هم از مسائلی است که بر سر آن میان وزارت بهداشت و ستاد ملی مقابله با کرونا اختلاف نظر وجود داشت که فعلا به سود ستاد کنار گذاشته شده است >>>