غواص مفقودالاثر مسعود شادکام*

صاحب این عکس کوچکترین عمو من هست. خالق شادترین لحظات کودکی من... وقتی برا بار نمی دونم چندم، عروسکمو از دست پسرا نجات می داد و دوباره گردنشو با کوکهای درشت برام می دوخت. می گفت "عمو گریه نکن، ببین مثل اولش شد" بعد دوباره نگام می کرد می گفت " وقتی گریه می کنی خوشگل می شی ها...چونت می لرزه". به قول خالد حسینی آدما گاهی یه جا می مونن برا همیشه و من حس می کنم هنوز تو اتاق زیرزمین خونه مادر بزرگم موندم و هنوز دارم به دستاش که هنوز مردونه نشده نگا می کنم. می گم عمو همه ازت عصبانی هستند که می خوای دوباره بری جبهه. بلند می خنده "هیچی نمی شه عمو من مواظبم"، باور می کنم ...خبر کربلا چهار می یاد...بابا می ره برا شناسایی جسد. می گن هیچی از اجساد نمونده اکثراً متلاشی شدند. بابا می گه تو پاش ترکش داشت پیداش می کنم. صدها جسد متلاشی و نیمه خورده شده رو می بینه. نیست...جلال، عمو دیگه، می گه می رم جهبه پیداش می کنم. چند هفته بعد بابا می ره یه تیک گوشت سوخته چسبیده به یه پلاک رو به جای جلالش تحویل می گیره....خداحافظی از مسعود ولی رو دلمون می مونه...و انتظار...

می گن صد و هفتاد و چهار نفر بودند...دست بسته و زنده بگور...ممکنه بین اونا بوده باشه...دلم پاره پاره می شه....این غربتو غریب هم بیشتر بهمم می ریزه...همکارم می پرسه چرا گریه می کنی؟ می گم بهش...با چشمهای آبی خالی خوشبختش نگام می کنه می گه نمی فهمم، خیلی ازم دوره...می رم کنار راین آبی خالی می گم آخه چرا اینجا؟ چرا اینجوری؟ چشمامو می بندم، تو اتاق کم نور زیرزمین خونه مادربزرگ هستم انگار همیشه اونجا بودم...خم می شم دستای هنوز مردونه نشدشو که داره عروسکمو می دوزه می بوسم...می گم خداحافظ عمو..می گه "وقتی گریه می کنی خوشگل می شی ها...چونت می لرزه"* پرسه‌گرد فضای مجازی فارسی هستم. هرگاه چیز خوبی ببینم که خواندن آن را توصیه میکنم، آن را برای شما اینجا میگذارم. این مطلب در صفحه فیس بوک سمیه شادکام منتشر شده است. خانم شادکام برادرزاده یکی از نوجوانان غواصی است که در زمان جنگ ایران و عراق مفقود اعلام شده بودند. این متن خبر مربوط است:

 

 

تابناک:

 کشف پیکرمطهر شهیدان غواص دفاع مقدس با دستان بسته

فرمانده کمیته جستجوی مفقودین ستادکل نیروهای مسلح، از کشف پیکرهای مطهر 175 شهید غواص عملیات کربلای چهار خبر داد. 

به گزارش ایرنا از روابط عمومی کل سپاه، این مطلب را سردار سرتیپ پاسدار سیدمحمد باقر زاده در آیین استقبال از پیکرهای مطهر شهدای دفاع مقدس که روز گذشته(دوشنبه) از مرز شلمچه وارد کشور شدند، عنوان کرد. 

وی افزود: این شمار پیکرهای مطهر متعلق به غواصان عملیات کربلای 4 است که با دستان بسته به شهادت رسیده و زنده به گور شدند.  باقرزاده ادامه داد: برخی پیکرهای مطهر این شهدا زمانی که کشف شد، هیچ جراحتی نداشتند و متوجه شدیم که آنها زنده به گور شدند و امروز همین جنایات توسط تکفیری ها در کشورهای مسلمان رخ می دهد. 

فرمانده کمیته جستجوی مفقودین ستادکل نیروهای مسلح گفت: پیکرهای مطهر پنج شهید در منطقه فاو، 175 شهید در منطقه ابوفلوس، هشت شهید در شلمچه، 21 شهید در مجنون، 40 شهید در شرق دجله و جاده خندق و 21 شهید در منطقه زبیدات کشف شد.  روز گذشته پیکرهای مطهر 270 شهید دفاع مقدس، که طی عملیات اخیر تفحص کشف شده اند از طریق مرز شلمچه وارد کشور شدند.