به تصویر شماره یک توجه کنید. ایشون جناب لئونارد اولر هستند. ریاضی دان برجسته سوئیسی. متولد 15 آوریل 1707 و درگذشته 18 سپتامبر سال 1783. به  دو رشته ریاضیات و موسیقی کلاسیک علاقه خاصی داشت. مردی بود فعال و اغلب در مسافرت. در تاسیس آکادمی علوم برلین و سن پطرزبورگ نقش مهمی داشت.  مجموعه کارهایش به 33000 برگ میرسد. برخی از کارهایش هنوز منتشر نشده اند. در تصویر شماره دو عکس ایشونو بر  روی اسکناس 10 فرانک سوئیس می بینید. البته در اینترنت میتونید به تصویر ایشون  بر روی تمبر کشورهای مختلف از جمله شوروی و آلمان شرقی توجه کنید که خیلی مورد احترام  هستند. بگذریم. در اینجا به معرفی یکی از کشفیات بزرگ ایشون میپردازیم.

ایشون کاشف عدد  e = 2.71 هستند. البته عدد  eدرست  مثل π=3.14 دوره تکرارندارد.   این عدد e با تمام اتفاقاتی که در طول روز برامون می افتد سر و کار دارد. از خوردن و آشامیدن  تا یادگیری و دانشگاه و عاشق شدن و از عشق سیر شدن و ..........خلاصه پدیده ائی نیست که این عدد خودشو نشون نده. حالا چون اعضای  این سایت  تا جائی که متوجه شدم اغلب عاشق اند چند مثال عشقی میزنم. البته  عرض کردم شما حتی اگر ورزشکار و نویسنده و شاعر و دون ژوان   و سنت پیتر باشید این عدد با شما کار داره.

در تصویر شماره 4 نمودار مخ زنی ترسیم شده. شما رفتید تو نخ کسی و میخواهید خلاصه اونو عاشق خودتون کنید.و یا  همون اصطلاح تور کردن.

خوب دقت کنیدT=RC به عنوان ثابت زمانی خیلی مهمه.C گندگی طرفو نشون میده. یعنی اون طرفی که براش خیز برداشته اید چقدر گنده  تراز دهان شماست.R مجموعه موانع سر راهه. یعنی طرف می خواهد شما  فلان  ماشین و خونه  را داشته و فلان قدر براش خرج کنید. نمودار بعد از این جالب میشه. شما  در یک ثابت زمانی میتونید 63 درصد توجه طرفو به خودتون جلب کنید. چیزی در حد خوردن قهوه و تکرار خزعبلات  در باره سینمای دهه 90 فرانسه و نهایتا شام. از این به بعد کار سخت تر میشه باید  6 برابر بر تلاشتون بیفرائید تا  بتونید حدود 98 درصد توجه طرفو جالب کنید  که برای کامگیری کافی به نظر میرسد.خیلی کار سختیه. هر قدر طرف در سطوح پائین تری بوده و موانع کمتر باشه ثابت زمانی هم کمتر خواهد بود.

 در تصویر شماره 5 نمودار دشارژ را می بینید. به همان سرعتی که بالا رفته بودید علاقتون کم میشه. تازه می فهمید که اصلا آش دهن سوزی نبوده. البته میزان علاقتون به طور تئوریک به صفر نخواهد رسید اما طبیعتا در سطح روز اول باقی نخواهد نماند.

 حالا  این مثال عشقی بود. شما میتونید به همه مراحل و اتفاقات زندگیتون تسری بدهید. ایشون برای  خودش فیلسوفی بوده. به تصویر شماره 6 توجه کنید. اون i ریشه 1-  است.  به اصلاح عدد موهومی و یا imaginary میگویند. یعنی اصلا در واقعیت وجود ندارد. اما جناب اولر  واقعیت و خیال را در یک جا پیش هم جمع آوری کرده.

اون منحنی دشارژ را احتمالا هر روز موقع صرف غذا هم شاهدش هستید. به طور طبیعی میزان گرسنگی تونو بیشتر از حد واقعی تصور کرده و غذای زیادی می کشید. اوایل بشقابتون  به سرعت خالی میشه اما سرانجام دو قاشق ته اش میمونه  که نمیدونید چکارش کنید.

فعلا میتونید برای بزرگداشت 27 ژانویه صبحانه را با خوردن اشکال مختلف تخم مرغ یا همون eggکه اولش با e شروع میشه شروع کنید  مطابق شکل 7و در طول روز e- Instrumentبزنید.مثلا ویلون الکترونیکی مثل شکل 8.

 

 

نمایش گالری در اندازه بزرگ